2. Procedure
Procedure
Title: Servicii de amenajarea padurilor, OS Ludus, DS Mures
Description: Serviciile de amenajare a pădurilor se vor atribui în anul 2027 prin încheierea unui contract de achiziție publică pentru Ocolul Silvic Ludus. Suprafața totala a Ocolului Silvic Ludus este de 4823,11 ha. Serviciile presupun elaborarea amenajamentului silvic, un produs al activităţii de amenajare cu conţinut tehnico-organizatoric, fundamentat ecologic, prin care se stabilesc, pentru o perioadă de timp, lucrările necesare a fi executate într-o unitate de producţie, în scopul aducerii şi, ulterior, al menţinerii caracteristicilor structurale ale arboretelor şi ale pădurii în ansamblu la valorile aferente modelului structural optim definit în concordanţă cu obiectivele de natură ecologică, socială şi economică urmărite prin gestionarea durabilă. Potrivit prevederilor Art. 63 alin. (11) din Legea nr. 331/2024 privind Codul Silvic, cu modificările și completările ulterioare, este necesar ca elaborarea amenajamentelor silvice să se facă prin proceduri de achiziție publică. Amenajarea fondului forestier proprietate publică a statului constituie obligație prioritară a administratorilor fondului forestier. Modul de gestionare a fondului forestier proprietate publică a statului se reglementează prin amenajamente silvice. Amenajamentele silvice și modificările acestora se aprobă prin ordin al conducătorului Autorității. În cazul terenurilor proprietate publică a statului, amenajamentele furnizează date și informații necesare înregistrării/actualizării acestora în inventarul centralizat al bunurilor din domeniul public al statului și înregistrării în sistemul integrat de cadastru și carte funciară. Solicitarile de clarificari formulate de ofertanti pe parcursul perioadei de publicitate a anuntului de participare pot fi făcute cu un termen de cel mult 15 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta va raspunde tuturor solicitarilor de clarificari formulate cu respectarea termenului de mai sus, o singura data, in mod consolidat, cu 10 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Internal identifier: 292MSC222_26
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 79311100 Survey design services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Servicii de elaborare a amenajamentului silvic pentru fondul forestier proprietate publică a statului administrat de Direcția Silvică Mures– Ocolul Silvic Ludus, pentru suprafața de 4823,11 ha, conform caiet sarcini nr. 9924/07.09.2026. Serviciile includ lucrările pregătitoare, culegerea datelor de teren, prelucrarea datelor și redactarea amenajamentului silvic, elaborarea și dezvoltarea bazei de date GIS și a hărților amenajistice, întocmirea documentațiilor de mediu necesare, obținerea actului de reglementare emis de autoritatea competentă pentru protecția mediului, susținerea documentației în cadrul Comisiei Tehnice de Avizare pentru Silvicultură (CTAS) și obținerea ordinului de aprobare a amenajamentului silvic.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 71354100 Digital mapping services, 77230000 Services incidental to forestry, 77231400 Forest inventory services, 90711000 Environmental impact assessment other than for construction