682176-2026 - Competition
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Contract de delegare prin concesiune a gestiunii activităților de colectare separată și transport separat al deșeurilor menajere și al deșeurilor similare provenind din activități comerciale din industrie și instituții, inclusiv fracții colectate separat și de colectare și transport al unor tipuri de deșeuri generate ocazional în Zona 2 Avrig, Zona 3 Agnita și Zona 5 Săliște
Description: Contractul va include urmatoarele activitați din cadrul serviciului de salubrizare: a) colectarea separată şi transportul separat al deşeurilor menajere şi al deşeurilor similare provenind din activităţi comerciale din industrie şi instituţii, inclusiv fracţii colectate separat, respectiv: - colectarea separată şi transportul separat al deşeurilor de hârtie, metal, plastic şi sticlă din deşeurile municipale; - colectarea separată şi transportul separat al deşeurilor reziduale, inclusiv a reziduurilor menajere şi similare şi al altor deşeuri colectate separat decât cele de hârtie, metal, plastic şi sticlă, - colectarea separată şi transportul separat al biodeşeurilor din deşeurile municipale; b) colectarea separată a deşeurilor municipale generate ocazional, respectiv: - deşeurile voluminoase, inclusiv saltele şi mobilă, în baza unui program prestabilit cu autorităţile administraţiei publice locale, la solicitarea generatorilor de deşeuri; - deşeurile provenite din locuinţe, generate de activităţi de reamenajare şi reabilitare interioară şi/sau exterioară a acestora, la solicitarea generatorilor de deşeuri; - alte deşeuri similare provenite de la evenimente publice, la solicitarea organizatorilor; - deșeurile municipale abandonate de pe domeniul public al UAT-urilor; - deşeurile abandonate abandonate de pe domeniul public al UAT-urilor provenite de la lucrări de construcţii.
Internal identifier: 25236865_2026_PAAPD1637918
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 90500000 Refuse and waste related services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Viitorul operator va presta activitatea de colectare separată și transport separat al deșeurilor municipale pentru: - o cantitate totală colectată estimată de deșeuri municipale de aprox. de 15.547 tone/an - o cantitate totală estimată din fluxuri speciale de 1852 tone/an. Valoarea redevenței pe care operatorul o va plăti Consiliului Județean Sibiu este de 139.802,72 lei/an pentru activitatea de colectare și transport, aceasta fiind stabilită ca sumă fixă, calculată similar amortizării bunurilor proprietate publică, și se va include în fișele de fundamentare ale următoarelor tarife astfel: - in tariful de colectare și transport deșeuri reziduale: suma de 113.212,24 lei - în tariful de colectare și transport deșeuri reciclabile: suma de 12.288,66 lei - în tariful de colectare și transport deșeuri biodegradabile: suma de 14.301,82 lei Cuantumul redevenţei se va actualiza cu IPC total comunicat de Institutul Naţional de Statistică la solicitarea de modificarea sau ajustare a tarifelor. Tarifele ofertate nu pot fi mai mari decât tarifele maximale de: - tarif colectare deșeuri reciclabile: 1466 lei/to fără TVA, sub sancțiunea respingerii ofertei ca fiind neconforme în situația în care oricare dintre tarifele ofertate depășesc nivelul tarifelor maximale impuse. - tarif colectare deșeuri reziduale (inclusiv deșeuri periculoase din menajere și deșeuri textile): 438 lei/to fără TVA, sub sancțiunea respingerii ofertei ca fiind neconforme în situația în care oricare dintre tarifele ofertate depășesc nivelul tarifelor maximale impuse. - tarif colectare deșeuri biodegradabile: 846 lei/to fără TVA, sub sancțiunea respingerii ofertei ca fiind neconforme în situația în care oricare dintre tarifele ofertate depășesc nivelul tarifelor maximale impuse. - tarif colectare DCD, deșeuri abandonate, deșeuri abandonate din construcții: 438lei/to fără TVA, sub sancțiunea respingerii ofertei ca fiind neconforme în situația în care oricare dintre tarifele ofertate depășesc nivelul tarifelor maximale impuse.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 90511000 Refuse collection services, 90511100 Urban solid-refuse collection services, 90511200 Household-refuse collection services, 90511300 Litter collection services, 90512000 Refuse transport services, 90513000 Non-hazardous refuse and waste treatment and disposal services, 90514000 Refuse recycling services