2. Procedure
Procedure
Title: 02.22 It-drift (2026) (DIS)
Description: SKI udbyder hermed et dynamisk indkøbssystem (herefter Systemet) vedrørende indkøb af it-drift og relaterede ydelser. Det er frivilligt for alle SKI’s kunder, som fremgår af Bilag B Kundeliste, at gøre brug af Systemet, når de skal anskaffe it-driftsydelser. Kundelisten i bilag B.1 angiver de kunder og deres organisationer, der på udbudstidspunktet er kunder hos SKI og dermed kan anvende Systemet. Det dynamiske indkøbssystem kan dog i hele Systemets varighed benyttes af alle ordregivende myndigheder, der er kunder hos SKI på tidspunktet for offentliggørelse af et konkret indkøb i Systemet. Alle dele af den danske stat, regioner og kommuner – herunder offentlige selskaber og offentligt ejede selskaber, der er underlagt udbudspligt som følge af deres offentlige ejerskab – kan blive kunder hos SKI ved at tegne et abonnement omfattende deres organisation. Når nye ordregivere bliver kunder hos SKI, vil SKI opdatere kundelisten på SKI.dk og annoncere på SKI.dk, at der er foretaget en ændring af SKI’s kundeliste, samt hvilke ordregivere der er nye kunder hos SKI og fra hvilken dato disse kan offentliggøre indkøb i systemet. Kundelisten i bilag B.1 opdateres ikke efter udbudstidspunktet. I stedet vil SKI’s til enhver tid gældende kundeliste være offentligt tilgængelig på SKI.dk. Systemet vil udbydes som én samlet kategori med én samlet genstand for it-driftsservices. Kategorien er lavet med tanke på kundens behov for at anskaffe it-driftsservices på tværs af genstandens ydelsesområder. Systemet kan anvendes til at anskaffe følgende ydelsesområder: 1. Clouddrift 2. Datacenterdrift 3. Co-Location 4. Netværksdrift 5. Applikationsdrift 6. Slutbrugerservices 7. Sikkerhedsservices Systemets genstand er nærmere beskrevet i bilag C Systemets genstand.
Type of procedure: Restricted
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: SKI udbyder et dynamisk indkøbssystem 02.22 It-drift (2026). Ansøgninger om optagelse i systemet modtaget inden ansøgningsfristen, vil blive behandlet senest i forbindelse systemets åbning. Ansøgninger om optagelse i systemet som modtages efter systemets åbning, vil blive behandlet i løbet af 10 arbejdsdage, medmindre særlige forhold gør sig gældende jf. udbudslovens § 104, stk. 5 og 6 i relation til mulighed for at forlænge perioden for vurdering af ansøgninger.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
Additional classification (cpv): 30000000 Office and computing machinery, equipment and supplies except furniture and software packages, 30200000 Computer equipment and supplies, 30210000 Data-processing machines (hardware), 30211000 Mainframe computer, 30211100 Super computer, 30211200 Mainframe hardware, 30211300 Computer platforms, 30211400 Computer configurations, 30211500 Central processing unit (CPU) or processors, 30212000 Minicomputer hardware, 30212100 Central processing units for minicomputers, 30213000 Personal computers, 30213100 Portable computers, 30213200 Tablet computer, 30213300 Desktop computer, 30213500 Pocket computers, 30214000 Workstations, 30230000 Computer-related equipment, 30231000 Computer screens and consoles, 30231100 Computer terminals, 30231200 Consoles, 30231300 Display screens, 30231310 Flat panel displays, 30231320 Touch screen monitors, 30234000 Storage media, 30234500 Memory storage media, 30234600 Flash memory, 30234700 Magnetic tapes, 30236000 Miscellaneous computer equipment, 30236200 Data-processing equipment, 32000000 Radio, television, communication, telecommunication and related equipment, 32200000 Transmission apparatus for radiotelephony, radiotelegraphy, radio broadcasting and television, 32250000 Mobile telephones, 32251000 Car telephones, 32252000 GSM telephones, 32400000 Networks, 32410000 Local area network, 32413000 Integrated network, 32413100 Network routers, 32415000 Ethernet network, 32420000 Network equipment, 32421000 Network cabling, 32422000 Network components, 32423000 Network hubs, 32424000 Network infrastructure, 32425000 Network operating system, 32426000 Network publishing system, 32427000 Network system, 32428000 Network upgrade, 32430000 Wide area network, 32500000 Telecommunications equipment and supplies, 32510000 Wireless telecommunications system, 48000000 Software package and information systems, 48600000 Database and operating software package, 48610000 Database systems, 48611000 Database software package, 48612000 Database-management system, 48613000 Electronic data management (EDM), 48614000 Data-acquisition system, 48620000 Operating systems, 48621000 Mainframe operating system software package, 48622000 Minicomputer operating system software package, 48623000 Microcomputer operating system software package, 48624000 Personal computer (PC) operating system software package, 48625000 Open systems operating systems, 48626000 Clustering software package, 48627000 Real-time operating system software package, 48628000 Micro-channel architecture, 48700000 Software package utilities, 48710000 Backup or recovery software package, 48730000 Security software package, 48731000 File security software package, 48732000 Data security software package, 48780000 System, storage and content management software package, 48781000 System management software package, 48782000 Storage management software package, 48783000 Content management software package, 48800000 Information systems and servers, 48810000 Information systems, 48811000 E-mail system, 48820000 Servers, 48821000 Network servers, 48822000 Computer servers, 48823000 File servers, 48824000 Printer servers, 48825000 Web servers, 72100000 Hardware consultancy services, 72120000 Hardware disaster-recovery consultancy services, 72200000 Software programming and consultancy services, 72210000 Programming services of packaged software products, 72212000 Programming services of application software, 72212600 Database and operating software development services, 72212610 Database software development services, 72212700 Software development services utilities, 72212770 General, compression and print utility software development services, 72212771 General utility software development services, 72220000 Systems and technical consultancy services, 72222000 Information systems or technology strategic review and planning services, 72222300 Information technology services, 72227000 Software integration consultancy services, 72228000 Hardware integration consultancy services, 72240000 Systems analysis and programming services, 72243000 Programming services, 72246000 Systems consultancy services, 72250000 System and support services, 72251000 Disaster recovery services, 72252000 Computer archiving services, 72253000 Helpdesk and support services, 72253100 Helpdesk services, 72253200 Systems support services, 72254000 Software testing, 72254100 Systems testing services, 72260000 Software-related services, 72261000 Software support services, 72262000 Software development services, 72263000 Software implementation services, 72265000 Software configuration services, 72266000 Software consultancy services, 72267000 Software maintenance and repair services, 72267100 Maintenance of information technology software, 72267200 Repair of information technology software, 72268000 Software supply services, 72300000 Data services, 72310000 Data-processing services, 72312000 Data entry services, 72312100 Data preparation services, 72315000 Data network management and support services, 72315100 Data network support services, 72315200 Data network management services, 72317000 Data storage services, 72318000 Data transmission services, 72400000 Internet services, 72420000 Internet development services, 72421000 Internet or intranet client application development services, 72422000 Internet or intranet server application development services, 72500000 Computer-related services, 72510000 Computer-related management services, 72511000 Network management software services, 72512000 Document management services, 72514000 Computer facilities management services, 72514100 Facilities management services involving computer operation, 72514200 Facilities management services for computer systems development, 72514300 Facilities management services for computer systems maintenance, 72540000 Computer upgrade services, 72541000 Computer expansion services, 72541100 Memory expansion services, 72590000 Computer-related professional services, 72591000 Development of service level agreements, 72600000 Computer support and consultancy services, 72610000 Computer support services, 72611000 Technical computer support services, 72700000 Computer network services, 72710000 Local area network services, 72720000 Wide area network services, 72800000 Computer audit and testing services, 72820000 Computer testing services, 72900000 Computer back-up and catalogue conversion services, 72910000 Computer back-up services
5. Lot
Lot: LOT-0000