683935-2026 - Competition
Sweden – Laboratory, optical and precision equipments (excl. glasses) – Blodgruppstypning (special) med PCR
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Blodgruppstypning (special) med PCR
Description: Karolinska Universitetssjukhuset avser att upphandla ett (1) Realtids-PCR-instrument. Upphandlingen omfattar även löpande leverans av PCR-kit, serviceavtal såsom förebyggande och avhjälpande underhåll, reparationer samt teknisk support under den medicintekniska utrustningens tekniska livslängd.
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 38000000 Laboratory, optical and precision equipments (excl. glasses)
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:129427:Lot:1
Additional classification (cpv): 33696500 Laboratory reagents, 38951000 Real-time Polymerase Chain Reaction (PCR) equipment
683935-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas) – Blodgruppstypning (special) med PCR
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Ytterligare klassificering (cpv): 33696500 Laboratoriereagenser, 38951000 Utrustning för polymeraskedjereaktion i realtid (PCR)