684400-2026 - Competition
Sweden – Refuse and waste related services – Insamling av returpapper
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Insamling av returpapper
Description: Sedan den 1 januari 2022 ansvarar kommunerna för insamling och materialåtervinning av returpapper efter att det tidigare producentansvaret avskaffades. Från och med den 1 juli 2026 trädde en reformerad avfallslagstiftning i kraft som innebär att yrkesmässiga verksamheter får ett eget ansvar för bland annat returpapper och förbrukat kontorspapper. Kommunens tidigare ensamansvar för dessa avfallsflöden har därmed förändrats och ersatts av ett system där kommunen i vissa fall har ett så kallat andrahandsansvar. Upphandlingen genomförs mot bakgrund av denna förändrade lagstiftning och syftar till att säkerställa en effektiv och ändamålsenlig insamling av de returpappersflöden som fortsatt omfattas av kommunens ansvar. Nyköpings kommun har för avsikt att handla upp en aktör för insamling av returpapper i kommunen. Denna upphandling omfattar insamling, transport, sortering, lagerhållning, omhändertagande och avyttring av returpapper från kommunens återvinningsstationer (ÅVS), flerbostadshus och andra gemensamhetsanläggningar och kommunala verksamheter. Insamling via fyrfackskärl ingår inte i denna upphandling. Upphandlingen omfattar även omhändertagande av insamlade volymer som samlats in av kommunen i egen regi via fyrfackskärl och som tippats vid omlastningsstationen, Björshults avfallsanläggning. Den insamlade volymen i Nyköpings kommun uppgick 2025 till 214 ton. Nyköpings kommun kommer från och med september 2026 börja samla in returpapper via fyrfackskärl i egen regi vilket innebär en förväntad minskning av returpappersmängder på främst återvinningsstationerna.
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 90500000 Refuse and waste related services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:136680:Lot:1
Additional classification (cpv): 90510000 Refuse disposal and treatment, 90511300 Litter collection services