687012-2026 - Competition
Moldova – Pharmaceutical products – Achiziționarea medicamentelor necesare pentru realizarea Programului Național Colită ulcerativă și boala Crohn pentru anul 2027
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Achiziționarea medicamentelor necesare pentru realizarea Programului Național Colită ulcerativă și boala Crohn pentru anul 2027
Description: Achiziționarea medicamentelor necesare pentru realizarea Programului Național Colită ulcerativă și boala Crohn pentru anul 2027
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 33600000 Pharmaceutical products
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Lot 1 - Golimumab 50 mg/0.5 ml
Description: Denumire: Golimumab 50 mg/0.5 ml. Unitatea de măsură: seringă preumplută. Cantitatea: 511. Specificația tehnică: ATC L04AB06. Forma farmaceutica Solutie injectabila in seringa preumpluta. Mod de administrare s/cutanat. Unitatea de masură: seringă preumplută. Se acceptă: 1.medicamente autorizate în Republica Moldova (la momentul deschiderii ofertelor) sau 2.medicamente autorizate (la momentul deschiderii ofertelor) în cadrul Comisiei medicamentului din cadrul Agenției Medicamentului și Dispozitivelor Medicale (AMDM), incluse în Registrul produselor medicamentoase avizate pozitiv în rezultatul expertizei și testării de către Laboratorul de Control al Calității Medicamentelor (conform informației publicate pe pagina oficială a AMDM). Tranșe de livrare: IMSP Institutul Mamei și Copilului – I tranșă: Ianuarie 2027, II tranșă: Iulie 2027; IMSP Spitalul Clinic Rebublican „Timofei Moșneaga” – I tranșă (56 doze) - ianuarie 2027, II tranșă (40 doze) - august 2027
Lot: LOT-0002
Title: Lot 2 - Guselkumabum 200 mg
Description: Denumire: Guselkumabum 200 mg. Unitatea de măsură: soluție injectabilă în stilou injector (pen) preumplut. Cantitatea: 30. Specificația tehnică: ATC L04AC16. Forma farmaceutică soluţie injectabilă în stilou injector (pen) preumplut. Mod de administrare: s/cutan. Unitatea de masură: soluție injectabilă, stilou injector (pen) preumplut. Se acceptă: 1.medicamente autorizate în Republica Moldova (la momentul deschiderii ofertelor) sau 2. medicamente autorizate (la momentul deschiderii ofertelor) în cadrul Comisiei medicamentului din cadrul Agenției Medicamentului și Dispozitivelor Medicale (AMDM), incluse în Registrul produselor medicamentoase avizate pozitiv în rezultatul expertizei și testării de către Laboratorul de Control al Calității Medicamentelor (conform informației publicate pe pagina oficială a AMDM) sau 3. medicamente neautorizate în Republica Moldova (la momentul deschiderii ofertelor). I. În cazul ofertării medicamentelor neautorizate în Republica Moldova (la momentul deschiderii ofertelor), se va prezenta: 1) dovada deținerii Certificatului de bună practică de fabricație a medicamentului (GMP), eliberat conform recomandărilor Agenției Europene a Medicamentului (EMA), OMS sau a Biroului Federal de control asupra calității alimentelor și medicamentelor (FDA), copii autentificate (cu aplicarea suplimentară a semnăturii electronice a participantului), conform prevederilor cadrului normativ- valabil la momentul deschiderii ofertelor; 2) dovada autorizării medicamentului ofertat de către FDA SUA sau EMA, sau una din autoritățile naționale competente în domeniul medicamentului din țările membre ale Spațiului Economic European sau de către Autoritățile Sigure de Reglementare în domeniul medicamentului, membre ale Consiliului Internațional pentru armonizarea cerințelor tehnice pentru medicamentele de uz uman (ICH); Tranșe de livrare: IMSP Spitalul Clinic Rebublican „Timofei Moșneaga” – I tranșă (18 doze) – februarie 2027, II tranșă (12 doze) – august 2027
Lot: LOT-0003
Title: Lot 3 - Guselkumabum 100 mg
Description: Denumire: Guselkumabum 100 mg. Unitatea de măsură: soluție injectabilă în seringă preumplută. Cantitatea: 25. Specificația tehnică: ATC L04AC16. Forma farmaceutică: soluție injectabilă în seringă preumplută. Mod de administrare: s/cutan. Unitatea de masură: bucată. Se acceptă: 1.medicamente autorizate în Republica Moldova (la momentul deschiderii ofertelor) sau 2. medicamente autorizate (la momentul deschiderii ofertelor) în cadrul Comisiei medicamentului din cadrul Agenției Medicamentului și Dispozitivelor Medicale (AMDM), incluse în Registrul produselor medicamentoase avizate pozitiv în rezultatul expertizei și testării de către Laboratorul de Control al Calității Medicamentelor (conform informației publicate pe pagina oficială a AMDM). Tranșe de livrare: IMSP Spitalul Clinic Republican „Timofei Moșneaga” –I tranșă (15 doze) – februarie 2027, II tranșă (10 doze) – august 2027
Lot: LOT-0004
Title: Lot 4 - Infliximab 100 mg
Description: Denumire: Infliximab 100 mg. Unitatea de măsură: flacon. Cantitatea: 1020. Specificația tehnică: ATC L04AB02. Forma farmaceutică: pulbere pentru concentrat pentru soluţie perfuzabilă. Mod de administrare: i/v. Unitatea de masură: flacon. Se acceptă: 1.medicamente autorizate în Republica Moldova (la momentul deschiderii ofertelor) sau 2. medicamente autorizate (la momentul deschiderii ofertelor) în cadrul Comisiei medicamentului din cadrul Agenției Medicamentului și Dispozitivelor Medicale (AMDM), incluse în Registrul produselor medicamentoase avizate pozitiv în rezultatul expertizei și testării de către Laboratorul de Control al Calității Medicamentelor (conform informației publicate pe pagina oficială a AMDM). Tranșe de livrare: IMSP Spitalul Clinic Rebublican „Timofei Moșneaga”: I tranșă (500 doze) - ianuarie 2027, II tranșă (520 doze) - august 2027
Lot: LOT-0005
Title: Lot 5 - Upadacitinib 15 mg
Description: Denumire: Upadacitinib 15 mg. Unitatea de măsură: comprimate. Cantitatea: 1095. Specificația tehnică: ATC L04AF03. Forma farmaceutică: comprimate. Mod de administrare: per os. Unitatea de masură: comprimat. Se acceptă: 1.medicamente autorizate în Republica Moldova (la momentul deschiderii ofertelor) sau 2. medicamente autorizate (la momentul deschiderii ofertelor) în cadrul Comisiei medicamentului din cadrul Agenției Medicamentului și Dispozitivelor Medicale (AMDM), incluse în Registrul produselor medicamentoase avizate pozitiv în rezultatul expertizei și testării de către Laboratorul de Control al Calității Medicamentelor (conform informației publicate pe pagina oficială a AMDM) sau 3. medicamente neautorizate în Republica Moldova (la momentul deschiderii ofertelor). I. În cazul ofertării medicamentelor neautorizate în Republica Moldova (la momentul deschiderii ofertelor), se va prezenta: 1) dovada deținerii Certificatului de bună practică de fabricație a medicamentului (GMP), eliberat conform recomandărilor Agenției Europene a Medicamentului (EMA), OMS sau a Biroului Federal de control asupra calității alimentelor și medicamentelor (FDA), copii autentificate (cu aplicarea suplimentară a semnăturii electronice a participantului), conform prevederilor cadrului normativ- valabil la momentul deschiderii ofertelor; 2) dovada autorizării medicamentului ofertat de către FDA SUA sau EMA, sau una din autoritățile naționale competente în domeniul medicamentului din țările membre ale Spațiului Economic European sau de către Autoritățile Sigure de Reglementare în domeniul medicamentului, membre ale Consiliului Internațional pentru armonizarea cerințelor tehnice pentru medicamentele de uz uman (ICH); Tranșe de livrare: IMSP Spitalul Clinic Rebublican „Timofei Moșneaga” – I tranșă: 100% Februarie 2027
Lot: LOT-0006
Title: Lot 6 - Ustekinumab 130 mg (pentru tratamentul bolii Crohn)
Description: Denumire: Ustekinumab 130 mg (pentru tratamentul bolii Crohn). Unitatea de măsură: flacon. Cantitatea: 6. Specificația tehnică: ATC L04AC05. Forma farmaceutica concentrat pentru soluție perfuzabilă. Mod de administrare i/v. Unitatea de masura flacon. Se acceptă: 1.medicamente autorizate în Republica Moldova (la momentul deschiderii ofertelor) sau 2. medicamente autorizate (la momentul deschiderii ofertelor) în cadrul Comisiei medicamentului din cadrul Agenției Medicamentului și Dispozitivelor Medicale (AMDM), incluse în Registrul produselor medicamentoase avizate pozitiv în rezultatul expertizei și testării de către Laboratorul de Control al Calității Medicamentelor (conform informației publicate pe pagina oficială a AMDM). Tranșe de livrare: - IMSP Spitalul Clinic Rebublican „Timofei Moșneaga” – I tranșă: Februarie 2027
Lot: LOT-0007
Title: Lot 7 - Ustekinumab 90 mg (pentru tratamentul bolii Crohn)
Description: Denumire: Ustekinumab 90 mg (pentru tratamentul bolii Crohn). Unitatea de măsură: bucată. Cantitatea: 71. Specificația tehnică: ATC L04AC05. Forma farmaceutică: soluţie injectabilă în stilou injector (pen) preumplut sau soluţie injectabilă în seringă preumplută. Mod de administrare: s/cutan. Unitatea de masură: bucată. Se acceptă: 1.medicamente autorizate în Republica Moldova (la momentul deschiderii ofertelor) sau 2. medicamente autorizate (la momentul deschiderii ofertelor) în cadrul Comisiei medicamentului din cadrul Agenției Medicamentului și Dispozitivelor Medicale (AMDM), incluse în Registrul produselor medicamentoase avizate pozitiv în rezultatul expertizei și testării de către Laboratorul de Control al Calității Medicamentelor (conform informației publicate pe pagina oficială a AMDM). Tranșe de livrare: IMSP Spitalul Clinic Republican „Timofei Moșneaga” – I tranșă (35 doze) - februarie 2027, II tranșă (36 doze) - august 2027
Lot: LOT-0008
Title: Lot 8 - Ustekinumab 90 mg (pentru tratamentul Colitei ulcerative)
Description: Denumire: Ustekinumab 90 mg (pentru tratamentul Colitei ulcerative). Unitatea de măsură: bucată. Cantitatea: 57. Specificația tehnică: ATC L04AC05. Forma farmaceutică: soluţie injectabilă în stilou injector (pen) preumplut sau soluţie injectabilă în seringă preumplută. Mod de administrare: s/cutan. Unitatea de masură: bucată. Se acceptă: 1.medicamente autorizate în Republica Moldova (la momentul deschiderii ofertelor) sau 2. medicamente autorizate (la momentul deschiderii ofertelor) în cadrul Comisiei medicamentului din cadrul Agenției Medicamentului și Dispozitivelor Medicale (AMDM), incluse în Registrul produselor medicamentoase avizate pozitiv în rezultatul expertizei și testării de către Laboratorul de Control al Calității Medicamentelor (conform informației publicate pe pagina oficială a AMDM). Tranșe de livrare: IMSP Spitalul Clinic Republican „Timofei Moșneaga” –I tranșă (28 doze) - februarie 2027, II tranșă (29 doze) - august 2027