687145-2026 - Competition
Sweden – Systems consultancy services – Konsulttjänst för behovsanalys och kravställning inom kontinuerligt lärande
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Konsulttjänst för behovsanalys och kravställning inom kontinuerligt lärande
Description: Konsulttjänst för behovsanalys och kravställning inom kontinuerligt lärande
Internal identifier: 8-160403-2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 72246000 Systems consultancy services
Additional classification (cpv): 72200000 Software programming and consultancy services, 72220000 Systems and technical consultancy services, 72221000 Business analysis consultancy services, 72224000 Project management consultancy services, 79410000 Business and management consultancy services, 79419000 Evaluation consultancy services, 80520000 Training facilities, 80521000 Training programme services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Obligatoriska krav
Internal identifier: 1914028-0
Lot: LOT-0002
Title: Utvärdering
Description: Skatteverket kommer att anta det anbud som är ekonomiskt mest fördelaktigt. Anbudet kommer att utvärderas på följande grund. Bästa förhållandet mellan pris och kvalitet. För att få fram det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet används mervärdesmodellen. Mervärdesmodellen bygger på principen att de utvärderingskriterier utöver pris som bedöms i utvärderingen, ges ett mervärde i kronor och att detta värde anges i upphandlingsdokumentet. Härigenom läggs grunden för en medveten och affärsmässig avvägning mellan priset och angivna utvärderingskriterier. Dessutom klargörs vilket ekonomiskt värde som tillmäts de olika utvärderingskriterierna. Varje utvärderingskrav värderas för sig och åsätts ett ekonomiskt värde i kronor. I utvärderingen erhållna mervärden subtraheras från anbudssumman. En högre kravuppfyllnad ger ett större avdrag än vad en lägre kravuppfyllnad ger. Resultatet betecknas anbudets jämförelsesumma. Anbudet med den lägsta jämförelsesumman är det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet. Anbudet med den lägsta jämförelsesumman anses vara det ekonomiskt mest fördelaktiga och kommer att antas.
Internal identifier: 1967982-1