See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: DELEGAREA DE GESTIUNE A SERVICIULUI PUBLIC DE SALUBRIZARE PE RAZA SECTORULUI 4 AL MUNICIPIULUI BUCUREȘTI
Description: Sectorul 4 al Municipiului Bucuresti, se afla intr-un proces accelerat de dezvoltare urbanistica, economica si sociala, iar cresterea populatiei şi limitarea teritoriala, necesită masuri adaptate de asigurare a nevoilor de salubritate publică si deszapezire in vederea mentinerii unui standard normal de viata. Prin sintagma “contract de delegare a gestiunii serviciului de salubrizare” în sensul prevederilor prezentei documentatii se înțelege oricare din formele îmbrăcate de contractul de achiziție publică/concesiune de lucrări/servicii, ori instrumentele şi tehnicile specifice de atribuire a contractelor de achiziţie publică stabilite în conformitate cu legislația în vigoare în materia achizițiilor publice/concesiunilor, în conformitate cu informațiile specifice prevăzute în cadrul fișei de date a achiziției. Contractul este inteles ca fiind unul mixt, in sensul art. 34 alin. (4) din Legea nr. 98/2016 si priveste in principal delegarea gestiunii serviciului public denumit generic de salubrizare stradala si deszapezire pentru Sectorului 4 al Municipiului București, conform descrierilor din caietul de sarcini; Procedura de atribuire este licitatie deschisa online, si se va finaliza prin incheierea unui contract de delegare cu o durata de 5 ani. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 18 zile. Clarificarile solicitate dupa acest termen nu vor mai fi luate in considerare. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare /informatii suplimentare, in cea de-a 11-a zi inainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor.
Internal identifier: 4316422/09/2023
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 90511000 Refuse collection services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Activitățile specifice propuse a fi desfășurate în baza prevederilor caietului de sarcini, precum și cantitățile aferente, împreună cu modalitățile de prestare/ execuție/ furnizare solicitate de către autoritatea contractantă sunt stabilite în conformitate cu prevederile art. 2 alin. (3) din Legea nr. 101/2006, sunt: a) colectarea separată şi transportul separat al deşeurilor menajere şi al deşeurilor similare provenind din activităţi comerciale din industrie şi instituţii, inclusiv fracţii colectate separate; b) operarea centrelor de colectare prin aport voluntar a deşeurilor de la persoanele fizice (inclusiv operarea punctelor de colectare in regim de garantie returnare); c) măturatul, spălatul şi stropitul căilor publice din localitate, inclusiv colectarea şi transportul deşeurilor de pământ şi pietre provenite de pe căile publice la depozitele de deşeuri, precum şi a deşeurilor provenite din coşurile stradale la depozitele de deşeuri şi/sau la instalaţiile de tartare (inclusiv Curatul si Razuitul manual al rigolelor); d) curăţarea şi transportul zăpezii de pe căile publice din localitate şi menţinerea în funcţiune a acestora pe timp de polei sau de îngheţ; Cu titlu conex, in cadrul contractului urmeaza a fi prestate si urmatoarele activitati ce completeaza serviciul de salubritate si fac parte din sfera larga a acestuia: o colectarea şi transportul deşeurilor provenite din activităţi de construcţii şi demolări cât şi a deşeurilor voluminoase În derularea contractului pot fi introduse tipologii noi de servicii, în baza art. 221 alin. (1), lit. f) din Legea nr. 98/2016 coroborat cu art. 9 din Instrucțiunea nr. 1/2021, tratate ca şi modificări contractuale cu valoare scăzută - adaptări la context practic", care nu aduc atingere naturii generale a contractului, care sunt în legătură cu ducerea la îndeplinire a contractului (necesare pentru eficientizarea procesului de implementare şi/sau pentru îmbunătăţirea călităţii rezultatului), în limita a 10% din valoarea contractului. Preţurile unitare în acest caz vor fi stabilite prin raportare la preţuri unitare pentru activitățile/serviciile similare din contract, cu adaptările de rigoare. Dacă nu există preţuri unitare similare pentru calcularea modificării, se va lua în calcul rezonabilitatea prețului, luând în considerare orice aspect relevant care reflectă natura serviciilor, nivelul de calitate, după caz, precum și orice aspect care impactează prețul, la care se adaugă un profit rezonabil. Caracterul rezonabil va fi evaluat în raport cu bunele practici general acceptate în sectorul respectiv de activitate, astfel încât să reflecte faptul că achiziţia serviciilor, ce fac obiectul modificării, s-a făcut în condiţii de eficienţă economică şi socială, obţinându-se nivelul de calitate necesar, la un preţ ce nu depăşeşte pe cel mediu existent pe piaţa de profil în cauză În perioada de derulare a contractului, cantitatea previzionată de servicii care urmează a fi prestate poate fi diminuată sau majorată, în funcţie de necesităţile achizitorului. În ceea ce priveşte majorarea cantităţilor, pe perioada de valabilitate a contractului Achizitorul îşi rezerva dreptul/opțiunea de a suplimenta cantitatea de servicii menționată la nivelul documentaţiei de atribuire cu până la maxim 50% din cantitatea menționată în caietul de sarcini. Prețul reperelor care pot fi achiziționate suplimentar în baza prezentei clauze de revizuire este cel din propunerea financiară ce stă la baza semnării contractului de delegare (ajustat după caz conform formulă de ajustare prevăzută de legislaţia specifică). Condiţiile unor astfel de modificări sunt legate de suplimentarea cu până la 50%, respectiv necesitatea introducerii de noi repere esenţiale finalizării contractului în condiţiile de calitate dorite. Limitele modificării sunt cele valorice mai sus detaliate.
Internal identifier: 1