688528-2026 - Competition
Sweden – Refuse and waste related services – Avfallsentreprenad 2028
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Avfallsentreprenad 2028
Description: Sjöbo kommun bjuder in till anbudsgivning avseende Avfallsentreprenad. Entreprenaden avser kommunalt avfall och annat avfall under kommunalt ansvar enligt 15 kap. 12 § miljöbalken och är uppdelad på två delentreprenader.
Internal identifier: 26/7
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 90500000 Refuse and waste related services
Additional classification (cpv): 90510000 Refuse disposal and treatment, 90511000 Refuse collection services, 90511300 Litter collection services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Krav Delentreprenad 1
Description: Delentreprenad 1 omfattar - Hämtning av mat- och restavfall - Hämtning av returpapper och förpackningar - Hämtning av trädgårdsavfall - Hämtning av grovavfall - Hämtning av bygg- och rivningsavfall - Hämtning av ljuskällor och batterier i elbox - Ommärkning av samtliga kärl i samband med uppstart - All kärlhantering som berör uppdraget
Internal identifier: 1855821-0
Lot: LOT-0002
Title: Krav Delentreprenad 2
Description: Delentreprenad 2 omfattar - Hämtning av fraktioner från enskilda avloppsanläggningar och minireningsverk, och fettavskiljarslam från fettavskiljare - Tömning och transport av slam mellan kommunala avloppsanläggningar
Internal identifier: 1958475-1
Main classification (cpv): 90000000 Sewage, refuse, cleaning and environmental services
Lot: LOT-0003
Title: Övergripande krav
Description: Se upphandlingsdokument
Internal identifier: 1930153-2
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Avfallsentreprenad 2028
Intern identifierare: 26/7
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90511300 Insamling av avfall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Krav Delentreprenad 1
Intern identifierare: 1855821-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Krav Delentreprenad 2
Intern identifierare: 1958475-1
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Övergripande krav
Beskrivning: Se upphandlingsdokument
Intern identifierare: 1930153-2