689117-2023 - ResultRomania-Gherla: Building construction work
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Contract de servicii proiectare, asistenta tehnica din partea proiectantului și execuție lucrări aferent obiectivului de investitie ,,EXTINDERE, MANSARDARE, MODERNIZARE ȘI DOTARE SCOALA GIMNAZIALA NR.1, GHERLA” - CONTINUARE LUCRARI
Reference number: 4349071/2023/1
II.1.2.
Main CPV code
45210000 Building construction work
II.1.4.
Short description
Investitia cuprinde servicii de proiectare (completare proiect conform Expertiza tehnica nr. 176/2022), asistenta tehnica din partea proiectantului si executia lucrarilor pentru obiectivul de investitii cu titlul ,,EXTINDERE, MANSARDARE, MODERNIZARE ȘI DOTARE SCOALA GIMNAZIALA NR.1, GHERLA” - CONTINUARE LUCRARI.
Potrivit Devizului General actualizat valoarea estimata este de 25.616.026,55 lei fara TVA, respectiv:
A.Pentru serviciile de proiectare si asistenta tehnica valoarea estimata de 238.000 lei fara TVA, care cuprinde:
cap. 3.3 - Expertiza tehnica - 30.000,00 lei fără TVA;
cap. 3.4 - Certificarea performanţei energetice şi auditul energetic al clădirilor- 18.000,00 lei fără TVA;
cap. 3.5.5 - Verificare tehnica de calitate a PT + Detalii de executie – 30.000,00 lei fara TVA,
cap. 3.5.6 - Proiect tehnic şi detalii de execuţie – 120.000,00 lei fara TVA,
cap. 3.8.1 Asistenţă tehnică din partea proiectantului 40.000,00 lei fara TVA,
B.Pentru execuția lucrărilor – valoarea estimata de 25.378.026,55 lei fara TVA care cuprinde:
cap. 2-valoarea estimată Cheltuieli pentru asigurarea utilităților necesare obiectivului – 182.225,00 lei fără TVA;
cap. 4.1 - valoare estimată Constructii și instalații: 21.343.294,32 lei fără TVA;
cap. 4.2 - valoare estimată Montaj Utilaje, echipamente tehnologice și funcționale: 139.472,19 lei fără TVA;
cap. 4.3-valoare estimată Utilaje, echipamente tehnologice și funcționale care necesită montaj: 3.388.060,17 lei fără TVA;
cap. 5.1 - valoare estimată Organizare de șaniter: 324.974,87.00 lei fără TVA.
Această valoare estimată reprezintă valoarea aferentă realizării obiectului contractului care presupune realizarea serviciilor de proiectare si execuţie de lucrări-continuare de lucrari.
Cheltuieli diverse și neprevăzute - 2.682.794,96 lei fără TVA (suma reprezentând cheltuieli diverse și neprevăzute va putea fi utilizată în ipoteza în care apar pe parcursul execuției contractului cheltuieli cu lucrări care nu prezintă modificări substanțiale ale contractului de achizției publică și cu respectarea cadrului legal aplicabil la acel moment. Modificarea contractului de achiziție publică în cursul perioadei sale de valabilitate, se face cu în condițiile prevăzute la art. 221 din Legea 98/016 cu modificarile și completările ulterioare.)
Detalierea serviciilor de proiectare si a lucrarilor care fac obiectul contractului de achizitie publica se regaseste in Caietul de sarcini (si a anexelor acestuia) publicat odata cu prezentul anunt de participare.
Termenul in care autoritatea contractanta va raspunde în mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari sau informatii suplimentare este de: inainte cu 11 zile de data limita de depunere a ofertelor, in masura in care aceste solicitari vor fi adresate in termenul prevazut la sectiunea I.3 din Instructiunile pentru ofertanti/fisa de date, respectiv 20 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45200000 Works for complete or part construction and civil engineering work, 45310000 Electrical installation work, 45343200 Firefighting equipment installation work, 45453000 Overhaul and refurbishment work, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works, 71356200 Technical assistance services
II.2.4.
Description of the procurement
Investitia cuprinde servicii de proiectare (completare proiect conform Expertiza tehnica nr. 176/2022), asistenta tehnica din partea proiectantului si executia lucrarilor pentru obiectivul de investitii cu titlul ,,EXTINDERE, MANSARDARE, MODERNIZARE ȘI DOTARE SCOALA GIMNAZIALA NR.1, GHERLA” - CONTINUARE LUCRARI conform documentatiei de atribuire atasata.
Autoritatea contractanta dorește continuarea lucrărilor ce vizează:
Servicii de proiectare constând în urmatoarele :
- completarea Proiectului tehnic cu Detaliile de execuție conform Expertiza tehnică Nr.176/2022 întocmită de către Expert tehnic Dr. Ing. Alexandru DAMIAN [refacerea planselor cu soluția nou propusă prevazută în Expertiza tehnică; refacerea circuitelor de instalații (electrice sanitare, termice) la propunerea beneficiarului],
- verificarea tehnică de calitate,
- Expertiza tehnica instalatii,
- asigurarea asistenței tehnice de către proiectant pe toată perioada de execuție,
- elaborare documentatia ,,As Built``,
- întocmire Scenariu de securitate la incendiu – faza autorizatie, inclusiv verificarea la cerinta Cc, Ci,
- elaborare Certificat de performanta energetică
și continuarea execuției lucrărilor aferente obiectivului de investiție cu denumirea ,,EXTINDEREA, MODERNIZAREA ȘI DOTAREA ȘCOLII GIMNAZIALE NR. 1 din MUNICIPIUL GHERLA, STRADA LIVIU REBREANU NR. 27, JUDEȚUL CLUJ”, astfel încât școala să asigure un cadru educațional variat și performant, dotat cu materiale atractive și echipamente adecvate.
Se dorește continuarea realizării unor lucrări de mansardare, reabilitare, dotare și extindere pe orizontală a corpului Scolii Gimnaziale nr. 1, prin realizarea unor functiuni complementare (sala de sport si anexe aferente), inclusiv realizarea de amenajari exterioare cu alei pietonale, teren de fotbal, teren de baschet, platforme si spatii verzi astfel încât să funcționeze la parametrii normali de exploatare și siguranta, pentru buna desfasurare a activitatilor educationale.