2. Procedure
Procedure
Title: Liikkumisen apuvälineet - Kävelytelineet, vaatimustaso 2: Perusrollaattorit sisä- ja ulkokäyttöön
Description: Päijät-Hämeen hyvinvointialue pyytää tarjouksia liikkumisen apuvälineistä. Tarjouspyynnön kohteena on seuraava hankintaryhmä: Kävelytelineet, vaatimustaso 2: Perusrollaattorit sisä- ja ulkokäyttöön (12060603) Tarjouspyynnön kohdassa "Hankinnan kohteen kriteerit" määritellään tarkemmin hankinnan kohteena oleva liikkumisen apuväline, sille asetetut vaatimukset ja arvioidut kulutusmäärät vuositasolla. Ilmoitetut kulutusmäärät eivät ole tilaajaa sitovia, tuotteet tullaan hankkimaan tarpeiden mukaisissa erissä. Sopimuskauden pituus on määräaikaisena kaksi (2) vuotta. Lisäksi Tilaajalla on mahdollisuus jatkaa sopimusta toistaiseksi voimassa olevalle optiokaudelle. Optiokaudesta tehdään erillinen päätös. Sopimuskauden ennakoitu aloitus on 1.1.2027.
Internal identifier: HA/4249/02.08.00.00.02/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Hankinta toteutetaan avointa hankintamenettelyä käyttäen. Kyseessä on hankintalain 26 § mukaisen EU-kynnysarvon ylittävä hankinta. Mikäli saaduista tarjouksista yksikään ei vastaa tarjouspyyntöä hankintayksikön edellyttämällä tavalla tai jos tarjouspyynnössä ilmenee jälkikäteen virhe, joka ei ole mahdollistanut tarjoajien tasapuolista kohtelua taikka olosuhteet tarjouskilpailun aikana muuttuvat sellaisiksi, ettei hankintayksikkö voi tarjouskilpailun tuloksia hyödyntää, hankintayksikkö voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 33190000 Miscellaneous medical devices and products
5. Lot
Lot: LOT-0000