2. Procedure
Procedure
Title: Lucrări de reparaţii curente, generale şi de renovare(care se pot executa fără autorizaţie de construire) la imobile deţinute şi administrate de autoritatea executiva şi la unităţile de învăţământ
Description: Municipiul Craiova, în calitate de autoritate contractantă, intenţionează să încheie un acord-cadru, cu o durată de 48 luni, având ca obiect achiziţia de lucrări de reparaţii curente, generale şi de renovare (care se pot executa fără autorizaţie de construire) la imobile deţinute şi administrate de autoritatea executivă şi la unităţile de învăţământ”, conform cerinţelor caietului de sarcini nr. 258834REV1/17.09.2026 și anexelor la acesta: - Anexa 1- Centralizator Catalog Lucrări, unde este prezentată lista orientativă a lucrărilor estimate ca necesare pe parcursul întregului Acord-Cadru precum și cantitățile estimate ce vor putea face obiectul, tuturor Contractelor subsecvente care urmează să fie atribuite. - Anexa 2 - Identificarea și descrierea tehnologiilor estimate ca necesar a fi executate pe parcursul derulării lucrărilor în cadrul acordului cadru, respectiv contractelor subsecvente. Scopul acordului cadru îl reprezintă stabilirea elementelor/ condițiilor esențiale care vor guverna contractele subsecvente de achiziție publică de lucrări ce urmează a fi atribuite pe durata derulării acestuia, contractele având ca obiect executarea lucrărilor de reparații construcții la imobile deținute și administrate de autoritatea executivă și la unitățile de învățământ. Obiectivul general al acordului cadru este prevenirea unei uzuri rapide și prelungirea duratei de funcționare a imobilelor deținute și administrate de autoritatea locală și/sau de unitățile de învățământ, beneficiile anticipate nefiind limitate la îmbunătățirea condițiilor pentru desfășurarea activitățiilor în imobile ci și la, respectarea prevederilor art. 420 și art. 421 din Legea 169/2026 privind Codul amenajării teritoriului, urbanismului și construcțiilor . Bunurile care fac obiectul lucrărilor de reparații, pentru asigurarea funcţionalităţii în condiţii corespunzătoare de igienă şi siguranţă, în cadrul acordului cadru sunt fie imobile deţinute şi administrate de autoritatea locală, fie imobile care se află în proprietatea unităţii administrativ teritoriale și sunt date în administrarea unităților de învățământ. Cantitaţile minime şi maxime estimate pe durata Acordului-cadru, precum şi pentru un contract subsecvent sunt prezentate în Anexele nr.3, nr.4, nr.5 și nr.6 la Caietul de sarcini nr. 258834REV1/17.09.2026. Cantitățile specificate în anexe sunt estimate, cantitățile efective care vor fi achiziționate putând fi mai mari, egale sau mai mici decât acestea, în funcție de necesitățile autorității contractante. Modificarea Acordului-cadru/contractului de achiziție publică, în cursul perioadei sale de valabilitate, se face în condițiile prevazute la art.221 din Legea nr. 98/2016, cu modificările şi completările ulterioare. Modificarea Acordului-cadru/ contractului de achiziție publică in cursul perioadei sale de valabilitate, altfel decât în cazurile și condițiile prevazute la art.221 din Legea nr.98/2016, cu modificările şi completările ulterioare, se realizeaza prin organizarea unei noi proceduri de atribuire, în conformitate cu dispoziţiile legii. Termene pentru depunerea/ raspunsul la solicitarile de clarificari/informatii suplimentare: A. În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 cu modificările și completările ulterioare, termenul limită până la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire este de 18 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. B. În conformitate cu prevederile art.160 alin.(2) din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări într-o singură zi și anume a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor, printr-un răspuns consolidat, în măsura în care solicitările de clarificări sunt transmise în termenul precizat.
Internal identifier: 4417214-2026-III7
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45453000 Overhaul and refurbishment work
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Lucrările de reparaţii curente, generale şi de renovare (care se pot executa fără autorizaţie de construire) la imobilele deţinute şi administrate de autoritatea executivă şi la unităţile de învăţământ se vor executa conform cerinţelor caietului de sarcini nr. 258834REV1/17.09.2026 şi anexelor acestuia: -Anexa 1- Centralizator Catalog Lucrări, la caiet de sarcini, unde este prezentată lista orientativă a lucrărilor estimate ca necesare pe parcursul întregului Acord-Cadru precum și cantitățile estimate ce vor putea face obiectul, tuturor Contractelor subsecvente care urmează să fie atribuite. -Anexa 2 - Identificarea și descrierea tehnologiilor estimate ca necesar a fi executate pe parcursul derulării lucrărilor în cadrul acordului cadru, respectiv contractelor subsecvente. Estimări ale cantităților maxime şi minime, pe categorii de lucrări, care ar putea fi solicitate pe întreaga durată a Acordului-cadru: - Cantitați maxime acord cadru: conform Anexa nr.4 la caietul de sarcini nr. 258834REV1/17.09.2026; - Cantități minime acord cadru: conform Anexa nr.3 la caietul de sarcini nr. 258834REV1/17.09.2026. Estimări ale cantităţilor maxime şi minime ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmează să fie atribuite pe durata Acordului-cadru: - Cantitați maxime contract subsecvent: conform Anexa nr.6 la caietul de sarcini nr. 258834REV1/17.09.2026; - Cantități minime contract subsecvent: conform Anexa nr.5 la caietul de sarcini nr. 258834REV1/17.09.2026. Note: - Contractele subsecvente vor fi încheiate în funcție de necesitățile efective ale autorității contractante. - Nu se vor atribui contracte subsecvente de tipuri sau natură diferite unele faţă de altele. - Cantitățile specificate în anexe sunt estimate, cantitățile efective care vor fi achiziționate putând fi mai mari, egale sau mai mici decât acestea, în funcție de necesitățile autorității contractante. - Modificarea Acordului-cadru, în cursul perioadei sale de valabilitate, se face in conditiile prevazute la art.221 din Legea nr. 98/2016, cu modificările şi completările ulterioare. - Modificarea Acordului-cadru in cursul perioadei sale de valabilitate, altfel decat in cazurile si conditiile prevazute la art.221 din Legea nr.98/2016, cu modificările şi completările ulterioare, se realizeaza prin organizarea unei noi proceduri de atribuire, în conformitate cu dispoziţiile legii.
Internal identifier: 1