690705-2022 - ResultRomania-Turnu Măgurele: Harbour construction works
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Servicii de proiectare, asistență tehnică și execuție lucrări prevăzute prin proiectul ”Modernizarea și dezvoltarea infrastructurii portuare în Portul Turnu Măgurele”, cod SMIS 150009, cofinanțat în cadrul POIM 2014-2020, Axa prioritară 2, Obiectivul specific 2.4-Creșterea volumului de mărfuri tranzitate prin porturi (beneficiari publici si privati) proiecte noi de investiţii
Reference number: 4253731/2021/Anexa 8, pct. 1
II.1.2.
Main CPV code
45241000 Harbour construction works
II.1.4.
Short description
Executarea contractului presupune Proiectarea (elaborarea documentatiei tehnice pentru obtinerea autorizatiei de construire, a proiectului tehnic si a detaliilor de executie si asistenta tehnica din partea proiectantului pe perioada executiei lucrarilor) si Executia lucrarilor pentru “Modernizarea și dezvoltarea infrastructurii portuare în Portul Turnu Măgurele” constand in urmatoarele lucrari: Lucrări hidrotehnice; Drumuri și platforme; Alimentare cu apa și canalizări port; Instalații electrice port; Sistem fotovoltaic port-echipament și montare; Trotuar din beton aferent drumului de acces în port; Platforma piatra cubica dana D1; Trotuar dana D1; Port mărfuri și pasageri; Clădire grup sanitar - rezistență; Clădire grup sanitar - arhitectură; Instalații electrice aferente clădire grup sanitar.
Valoarea estimata a contractului este de 56.765.964,78 lei fara TVA, din care proiectare si asistenta tehnica = 858.109,70 lei fara TVA.
Valoarea estimata a contractului de achizitie NU CUPRINDE suma aferenta cheltuielilor diverse si neprevazute. Cu toate acestea, operatorii economici ofertanți vor avea în vedere procentul de 20% aferent cheltuielilor diverse și neprevăzute pentru acoperirea, în principal, a variațiilor intervenite în execuție.
Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data-limită de depunere a ofertelor este de 20 zile. În măsura în care solicitările de clarificări sau informațiile suplimentare sunt adresate în termenul stabilit prin prezenta fișa de date, respectiv 20 zile, autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare cu 12 zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor, conform art. 161 din Legea nr. 98/2016.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works, 71356200 Technical assistance services
II.2.4.
Description of the procurement
Lucrările propuse pentru modernizarea și dezvoltarea infrastructurii portuare a Portului Turnu Măgurele, care vor fi executate conform Caietului de sarcini parte a documentatiei de atribuire, presupun realizarea următoarelor intervenții:
- Refacerea cheului existent;
- Reabilitare drum de acces în lungul portului inclusiv trotuar utilizat de angajații portului/ combinatului pentru accesul la locul de muncă;
- Demolări de structuri din beton și curățarea platformelor existente;
- Dragarea depunerilor aluvionare din fața cheului existent;
- Dragaje pentru eliminarea unei părți din lucrarea existentă de la baza pereului;
- Realizarea accesoriilor de cheu pentru acostarea pontoanelor la fiecare dană (exclusiv pontoanele);
- Reabilitarea platformei din piatră cubică aferentă danelor D1 și D2, prin reutilizarea pietrei;
- Reabilitarea platformelor existente din beton și macadam prin trecerea la un sistem rutier de tip greu;
- Igienizarea zonei de cale ferată industrială;
- Alimentarea cu apă (pentru toate danele și pentru stingerea incendiilor) și canalizare;
- Alimentarea cu energie electrică a danelor și iluminarea platformelor amenajate și a drumului de exploatare;
- Amenajarea peisagistică și funcțională a danei de pasageri și mărfuri;
- Amenajarea unui grup sanitar pentru deservirea zonei portuare.