See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Stödboende 2027
Description: Syftet med upphandlingen är att tillgodose kommunens huvudsakliga behov av placeringar enligt Socialtjänstlagen (SoL) i tillståndspliktiga stödboenden för barn och unga, i åldrarna 16-20 år. Behovet för målgruppen uppskattas till ca 15-25 årsplatser. Avsikten är att upphandla avtal med verksamheter som ligger inom Gävle kommun samt i andra kommuner inom 250 km från Gävle kommun.
Internal identifier: 16467
Type of procedure: Open
Main features of the procedure: Upphandlingen avser ett förenklat system för sociala tjänster enligt LOU. Anbud lämnas i ett steg. Ramavtal kommer att tecknas med flera leverantörer inom respektive anbudsområde under förutsättning att de uppfyller samtliga obligatoriska krav och tilldelas kontrakt enligt angivna utvärderingskriterier.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 85311000 Social work services with accommodation
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Anbudsområde 1, Gävles närområde
Description: Stödboende inom Gävle kommun eller grannkommun (Heby, Ockelbo, Sandviken, Söderhamn, Tierp och Älvkarleby)
Internal identifier: Anbudsområde 1, Gävles närområde
Lot: LOT-0002
Title: Anbudsområde 2, Syd
Description: Stödboenden i Uppsala* , Stockholms, Södermanlands och Östergötlands län inom 250 km (fågelvägen) från Gävles kommungräns. *Förutom Tierps och Älvkarleby kommuner som ingår i anbudsområde 1
Internal identifier: Anbudsområde 2, Syd
Lot: LOT-0003
Title: Anbudsområde 3, Norr
Description: Stödboenden i Gävleborgs Län i följande kommuner; Hudiksvall, Nordanstig, Bollnäs, Ljusdal samt Ovanåker. Stödboenden i Västernorrlands och Jämtlands län inom 250 km (fågelvägen) från Gävles kommungräns
Internal identifier: Anbudsområde 3, Norr
Lot: LOT-0004
Title: Anbudsområde 4, Väst
Description: Stödboenden i Hofors kommun samt stödboenden i Dalarnas, Västmanlands och Örebro län inom 250 km (fågelvägen) från Gävles kommungräns
Internal identifier: Anbudsområde 4, Väst