692032-2023 - ResultRomania-București: Construction supervision services
Contract award notice
Services
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Servicii de Supervizare ,,EXECUȚIE LUCRĂRI AUTOSTRADA BUZAU – FOCSANI" Tronson 1: Buzau - Vadu Pasii, km 0+000 – km 4+600
Reference number: 16054368/2022/2450/S/10
II.1.2.
Main CPV code
71520000 Construction supervision services
II.1.4.
Short description
Obiectul contractului Servicii de Supervizare ,,Executie lucrări Autostrada Buzău - Focșani"
TRONSON 1: Buzau - Vadu Pasii, km 0+000 – km 4+600 va consta in furnizarea de servicii de supervizare de înalta calitate, atat in timpul perioadei de executie a lucrarilor, cat si pe parcursul perioadei de garantie a lucrarilor, in vederea urmăririi corectei utilizări a fondurilor disponibile si pentru a se asigura ca Antreprenorul executa lucrările in conformitate cu obligațiile contractuale, in special in ceea ce privește durata, cantitatea, calitatea si costul lucrărilor, in conformitate cu prevederile Caietului de Sarcini si ale Contractului de servicii.
In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, termenul limita pana la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este cu 18 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, Autoritatea Contractanta stabileste un singur termen limita in care va raspunde tuturor solicitarilor de clarificare/ informatiilor suplimentare, dupa cum urmeaza: cu 11 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Termenul de raspuns la clarificari a fost stabilit astfel incat operatorii economici sa aiba o perioada adecvata pentru analizarea documentatiei de atribuire si, ulterior, pentru elaborarea ofertelor prin prisma raspunsurilor oferite de Autoritatea Contractanta.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement
Obiectul Contractului de Servicii aferent Tronsonului 1 este prestarea de servicii de supervizare de înalta calitate, atat in timpul perioadei de executie a lucrarilor, cat si pe parcursul perioadei de garantie a lucrarilor, in vederea urmăririi corectei utilizări a fondurilor disponibile si pentru a se asigura ca Antreprenorul executa lucrările in conformitate cu obligațiile contractuale, in special in ceea ce privește durata, cantitatea, calitatea si costul lucrărilor, in conformitate cu prevederile Caietului de Sarcini si ale Contractului de servicii pentru Tronsonul 1.
Prestatorul va avea rolul de Supervizor, conform prevederilor Conditiilor Contractului "Executie lucrări Autostrada Buzău - Focșani, Tronson 1: Buzau – Vadu, km 0+000 – km 4+600” si anume a Condiţiilor generale şi specifice pentru anumite categorii de contracte de achiziţie aferente obiectivelor de investiţii finanţate din fonduri publice, aprobate prin H.G. nr. 1/10.01.2018 cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare Conditiile contractului de lucrari.
In conformitate cu prevederile art. 221 din Legea 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, si cu respectarea articolului 24 din Contractul de servicii, eventualele modificari care pot interveni in perioada de derulare a contractului, se refera la urmatoarele, fara a se limita la acestea:
1.Modificari ale partilor contractante;
2.Modificari care rezulta din necesitatea efectuarii unor studii suplimentare/expertize;
3.Modificari care rezulta din implementarea solicitarilor provenite de la diverse institutii/autoritati/entitati care au atributii in legatura cu obiectivul de investitie (ca de exemplu: Ministere, JASPERS, Autoritati/Institutii centale si/sau locale, Verificatori atestati, organisme de control, etc);
4.Modificari legislative sau de norme tehnice/stas-uri/normative/standarde pe parcursul derularii contractului;
5.Modificari generate de includerea/introducerea de noi subcontractanti si/sau inlocuirea subcontractantilor initiali;
6. Modificari generate de schimbarea/inlocuirea personalului cheie/non-cheie (altul decat expertii/persoanele care au facut obiectul punctarii in cadrul factorilor de evaluare aferenti criteriului de atribuire);
7.Modificările privind prelungirea termenelor de predare de catre Prestator a rapoartelor/livrabilelor specificate in contract sau modificari referitoare la verificarea si aprobarea raportelor/livrabilelor de catre Beneficiar
8. Modificarea Graficului de Activitati Gantt existent initial in cadrul Contractului pe parcursul Perioadei de Prestare a Serviciilor prin prisma realocarii personalului si/sau a resurselor/economiilor existente.
9.Realocarea resurselor sau economiilor in cadrul contractului de servicii provenite din:
a) neconsumarea zilelor lucratoare datorita nemobilizarii/demobilizarii/mobilizarii reduse a expertilor/personalului;
b) probabilitatea ca anumite resurse sa nu mai fi consumate/necesare;
c) aplicarea prevederilor art. 20.9 din Contractul de Servicii;
d) neconsumarea zilelor lucratoare datorita semnarii cu intarziere a contractului de servicii fata de contractul de executie (in conditiile in care anumite etape ale contractului de executie au fost deja realizate);
e) redistribuirea zilelor lucratoare intre experti/persoane si/sau intre etapele/fazele contractului de servicii in scopul corelarii serviciilor de supervizare cu durata/faza/etapa/evoluția/stadiul fizic/progresul fizic al contractului de execuție lucrări;
10.Prelungirea Perioadei de Prestare a Serviciilor avand la baza modificarile mentionate la punctele de mai sus precum si in urmatoarele situatii:
a) prelungirea duratei de executie a lucrarilor si/sau a perioadei de garantie a lucrarilor;
b) necesitatea corelării perioadei de prestare a serviciilor cu durata/faza/etapa/ evoluția/ stadiul fizic/ progresul fizic al contractului de proiectare și execuție lucrări;
c) intârzierea în execuția lucrărilor ca urmare a unor dificultăți întâmpinate de Antreprenor;
d) suspendarea/rezilierea contractului de executie;
e) aparitia unor reglementări/dispoziții ale Poliției Rutiere ulterior semnarii contractului de executie;
f) apariția unor lucrări suplimentare in cadrul contractului de proiectare si executie identificate după începerea lucrărilor;
g) mobilizarea slabă și îndelungată a Antreprenorului;
h) aparitia necesitatii utilizarii sumelor aferente rezervelor de implementare;
i) aparitia necesitatii realocarii/utilizarii resurselor sau economiilor in cadrul contractului de servicii;
j) aparitia riscurilor privind obtinerea avizelor/permiselor/certificatelor/autorizatiilor ce trebuie obtinute de la terti;
Modificarile vor fi realizate ulterior semnarii contractului, in conformitate cu prevederile contractuale, numai in conditiile in care acestea nu reprezinta modificari substantiale in sensul prevederilor art. 221 alin. (7) din Legea nr. 98/2016.
Prelungirea Perioadei de Prestare a Serviciilor se va realiza in conformitate cu prevederile articolului 24 din Contractul de servicii. Mai multe informatii se regasesc in Contract.