693452-2026 - Competition
Romania – Rolling stock – Închiriere automotoare diesel (DMU) pentru trenuri de scurt și mediu parcurs
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Închiriere automotoare diesel (DMU) pentru trenuri de scurt și mediu parcurs
Description: ,Închiriere automotoare diesel (DMU) pentru trenuri de scurt și mediu parcurs COD CPV 34620000 - 9 – Material rulant Operatorul economic va putea solicita clarificari in termen de 22 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor, entitatea contractanta raspunzand in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in a 11 a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Internal identifier: SNTFCMR 44/2026 -;RO11054545-2026, poz. 2389
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 34620000 Rolling stock
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Închiriere automotoare diesel (DMU) pentru trenuri de scurt și mediu parcurs. Precedura de achizitie sectoriala se va finaliza cu incheierea unui acord cadru de furnizare pentru o perioada de 36 luni cu unul sau mai mulți operatori economici. Acordul cadru se poate încheia cu mai mulți operatori economici , numărul maxim va fi de 5 operatori economici. Încheierea contractelor subsecvente este conditionata de urmatoarea clauza suspensivă: Încheierea contractelor subsecvente este condiționată de obținerea acordului de la Autoritatea pentru Reformă Feroviară pentru utilizarea, la formarea trenurilor cuprinse în Contractul de Servicii Publice aprobat prin H.G. nr. 1453/2022, a automotoarelor Diesel (DMU) ce vor fi închiriate, în maxim 90 de zile de la data semnării acordului cadru. În situația în care entitatea contractantă nu obține acordul de la Autoritatea pentru Reformă Feroviară, Acordul-cadru va înceta de drept, fără intervenţia instanţelor judecătoreşti. Temeiul in baza caruia a fost introdusa clauza suspensiva il reprezinta prevederile Anexei nr.1 la HG nr.1453/2022 - Contractul de servicii publice pentru perioada decembrie 2022 – 11 decembrie 2032 al SOCIETATEA NAȚIONALĂ DE TRANSPORT FEROVIAR DE CĂLĂTORI "C.F.R. CĂLĂTORI" S.A., Articolul 9. Investiții, operațiuni de leasing sau închiriere pentru bunuri de capital (de natura mijloacelor fixe), punctul 9.11.,, OTF este autorizat să propună și să justifice noile programe de investiții și, după caz, programe de operațiuni de leasing și închiriere de bunuri de capital (de natura mijloacelor fixe), finanțate de statul român, necesare pentru satisfacerea cerințelor stabilite în Anexa nr. 1.1. și evaluate conform Anexei nr. 12.4, în timp ce ARF este autorizată să aprobe, să respingă sau să modifice, după caz, astfel de propuneri în cel mult 1 (una) lună de la data primirii lor, în limita competențelor stabilite prin hotărârea de guvern de aprobare a CSP 2022-2032.” Cantităţi estimate pentru Acordul - Cadru sectorial -min. 3 buc AM inchiriat - max. 30 buc AM inchiriat/ 3 ani. Cantitati estimate pentru cel mai mare contract subsecvent min. 3 buc AM inchiriat. - max. 30 buc AM inchiriat/ 1 an.
Internal identifier: 1