See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: PH –CL-08 - Execuție rețele de canalizare in Carbunesti, Pacureti, Baltesti, Soimari, Surani, Aricestii Zeletin si Podenii Noi
Description: Se vor executa lucrari de extindere ale retelei de canalizare, pentru a asigura racordarea intregii populatii la serviciile de canalizare, in intravilanul comunelor Aricestii Zeletin, Carbunesti, Surani, Soimari, Pacureti, Baltesti si Podenii Noi. Lucrarile pe reteaua de canalizare menajera cuprind: - Extindere retea de canalizare menajera; - Constructie statii de pompare apa uzata noi si conducte de refulare. Prezentul proiect cuprinde urmatoarele specialitati: - INSTALATII TEHNOLOGICE – retea de alimentare cu apa, statii de pompare apa potabila, camine pe reteaua de alimentare cu apa, camine de bransament, retea de canalizare, camine de vizitare, camine de racord, statii de pompare apa uzata; - CONSTRUCTII – trateaza structurile de rezistenta necesare obiectelor tehnologice; - INSTALTII ELECTRICE si SCADA – trateaza lucrarile de instalatii electrice si SCADA necesare obiectelor tehnologice. Lucrarile se refera la: a) Lucrari de constructie b) Furnizarea si montarea utilajelor si echipamentelor tehnologice c) Testare si punere in functiune d) Monitorizarea si acordarea de asistenta/consultanta personalului responsabil pe parcursul Perioadei de Notificare a Defectelor, atunci cand este necesar e) Remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de Notificare a Defectelor (perioada de garantie) de 36 luni, respectiv 1095 zile f) Instruirea personalului Beneficiarului si/sau Operatorului Valoarea contractului include sume provizionate in valoare de este 950.000 lei, dar nu include cheltuieli diverse și neprevăzute. Sumele provizionate vor fi evidentiate la nivelul nivelul listelor de pret ce vor insoti formularul de propunere financiara in suma fixa nominala, nemodificabila, in varianta data de Entitatea Contractanta. Numărul de zile până la care Operatorii economici interesați pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor este de 19 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. Autoritatea contractantă va raspunde, în mod consolidat, tuturor solicitarilor de clarificări/informații suplimentare în legatură cu documentația astfel: - cu 10 zile inainte de data limită de depunere a ofertelor pentru solicitarile de clarificări depuse cu 19 zile înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. Autoritatea contractantă nu va răspunde la solicitările de clarificări transmise după data limită stabilită. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP, semnată cu semnatură electronică extinsă, bazată pe un certificat calificat, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat. Orice referire din cuprinsul prezentei documentatii de atribuire, (inclusiv a prezentului caiet de sarcini), prin care se indica o anume origine, sursa, productie, un procedeu special, o marca de fabrica sau de comert, un brevet de inventie si/sau o licenta de fabricație, un standard, o autorizare /certificare/atestare, un serviciu sau o cerinta se va citi si interpreta ca fiind insotita de mentiunea „sau echivalent”.
Internal identifier: 16826034/2023/CL8 16826034_2023_PAAPD1401010
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45231300 Construction work for water and sewage pipelines
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Lucrarile proiectate in cadrul CL8 sunt: 1.Obiect 1 – Executie retele de canalizare a.Sub-obiectul 1.1–Executie retele de canalizare in Aricestii Zeletin - L = 10.405 m, PVC, SN8, De 250 mm Odata cu realizarea extind. retelei de canalizare, se va ex. si racordarea tuturor utiliz. la aceasta. Pe lungimea retelei de canalizare extinsa s-a prevazut un numar de 393 racorduri. Pe traseul conductelor vor fi necesare traversari: - 3 subtraversari drum judetean; - 4 subtraversari podete; Pe conductele de canalizare care fac obiectul proiectului s-a prevazut un numar de 321 camine de vizitare si intersectie, de linistire, de decantare si de rupere de panta. b.Sub-obiectul 1.2 – Executie retele de canalizare in Carbunesti - L = 12.211 m, PVC, SN8, De 250 mm Odata cu realizarea extind. retelei de canalizare, se va ex. si racordarea tuturor utiliz. la aceasta. Pe lungimea retelei de canalizare extinsa s-a prevazut un numar de 443 racorduri. Pe traseul conductelor vor fi necesare traversari: - 4 subtraversari drum judetean; - 13 subtraversari podete; - 2 subtraversari rigole; Pe conductele de canalizare care fac obiectul proiectului s-a prevazut un numar de 407 camine de vizitare si intersectie, de linistire, de decantare si de rupere de panta. c.Sub-obiectul 1.3 – Executie retele de canalizare in Surani - L = 9.599 m, PVC, SN8, De 250 mm Odata cu realizarea extind. retelei de canalizare, se va ex. si racordarea tuturor utiliz. la aceasta. Pe lungimea retelei de canalizare extinsa s-a prevazut un numar de 474 racorduri. Pe traseul conductelor vor fi necesare traversari: - 2 subtraversari drum judetean; - 18 subtraversari podete si conducte existente; Pe conductele de canalizare care fac obiectul proiectului s-a prevazut un numar de 318 camine de vizitare si intersectie, de linistire, de decantare si de rupere de panta. d.Sub-obiectul 1.4 – Executie retele de canalizare in Soimari - L = 14.306 m, PVC, SN8, De 250 mm – 315 mm Odata cu realizarea extind. retelei de canalizare, se va ex. si racordarea tuturor utiliz. la aceasta. Pe lungimea retelei de canalizare extinsa s-a prevazut un numar de 678 racorduri. Pe traseul conductelor vor fi necesare traversari: - 12 subtraversari drum judetean; - 22 subtraversari podete; - 4 subtraversari rigole; Pe conductele de canalizare care fac obiectul proiectului s-a prevazut un numar de 438 camine de vizitare si intersectie, de linistire, de decantare si de rupere de panta. e.Sub-obiectul 1.5 – Executie retele de canalizare in Pacureti - L = 12.666 m, PVC, SN8, De 250 mm – 315 mm Odata cu realizarea extind. retelei de canalizare, se va ex. si racordarea tuturor utiliz. la aceasta. Pe lungimea retelei de canalizare extinsa s-a prevazut un numar de 655 racorduri. Pe traseul conductelor vor fi necesare traversari: - 6 subtraversari drum judetean; - 11 subtraversari podete si conducte existente; Pe conductele de canalizare care fac obiectul proiectului s-a prevazut un numar de 357 camine de vizitare si intersectie, de linistire, de decantare si de rupere de panta. f.Sub-obiectul 1.6 – Executie retele de canalizare in Baltesti - L = 17.087 m, PVC, SN8, De 250 mm – 400 mm Odata cu realizarea extind. retelei de canalizare, se va ex. si racordarea tuturor utiliz. la aceasta. Pe lungimea retelei de canalizare extinsa s-a prevazut un numar de 1090 racorduri. Pe traseul conductelor vor fi necesare traversari: - 7 subtraversari drum judetean; - 4 subtraversari podete; Pe conductele de canalizare care fac obiectul proiectului s-a prevazut un numar de 456 camine de vizitare si intersectie, de linistire, de decantare si de rupere de panta. g.Sub-obiectul 1.7 – Executie retele de canalizare in Podenii Noi - L = 1.828 m, PVC, SN8, De 250 mm – 315 mm Odata cu realizarea extind. retelei de canalizare, se va ex. si racordarea tuturor utiliz. la aceasta. Pe lungimea retelei de canalizare extinsa s-a prevazut un numar de 115 racorduri. Pe traseul conductelor vor fi necesare traversari: - 2 subtraversari drum judetean; Pe conductele de canalizare care fac obiectul proiectului s-a prevazut un numar de 55 camine de vizitare si intersectie, de linistire, de decantare si de rupere de panta. 2.Obiect 2 – Statii de pompare apa uzata-se vor citi informatiile din documentul intitulat "0.2 Sectiunea 1 Instructiuni- PH-CL-08" intrucat prezenta sectiune din SEAP are numar de caractere limitat si nu pot fi redate toate informatiile referitoare la Caracteristici SPAU si conducte refulare. Pentru SPAU prevazute cu 1+1 pompe s-a optat pentru solutia de echipare cu pompe submersibile. Statie de pompare cu pompe submersibile Instalatiile hidraulice si mecanice aferente statiei de pompare ape uzate sunt: - conducte de refulare; - vane, fitinguri, clapeti antiretur, etc. - vana cutit, la intrarea apei uzate in statie; Pentru SPAU prevazute cu 2+1 pompe s-a optat pentru solutia de echipare cu pompe submersibile montate uscat cu separare de solide. Statie de pompare cu separare de solide cu pompe submersibile montate uscat Instalatiile hidraulice si mecanice aferente statiei de pompare ape uzate cu separare de solide sunt: - conducte de racord la pompe; - conducte de refulare; - conducte intermediare; - vane, fitinguri, clapeti antiretur, etc. - vana cutit, la intrarea apei uzate in statie; - distribuitor; - rezervor pentru separarea de solide; - bile pentru inchidere/deschidere ; - pompa de basa. Pe conductele de refulare se vor prevedea urmatoarele tipuri de camine: - camine de golire care se amplaseaza in punctele cele mai joase ale tronsoanelor de conducta, pentru a da posibilitatea golirii complete a acestora; - camine cu vane de linie, pentru izolarea subtraversarilor; - camine de curatire, amplasate pe conductele cu lungimi mai mari de 500 m. Total cantitati: - Retele de apa uzata: L = 78102 m - Statii de pompare apa uzata: 83 SPAU - Conducte de refulare: L = 19481 m - Racorduri: 3848 buc
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 42131390 Assemblies of valves, 45232152 Pumping station construction work, 45232400 Sewer construction work, 45232431 Wastewater pumping station, 45310000 Electrical installation work, 45332000 Plumbing and drain-laying work