694872-2026 - Competition
Finland – Locks, keys and hinges – Avaintenhallintapalvelu
Contract or concession notice – standard regime
Supplies - Services
2. Procedure
Procedure
Title: Avaintenhallintapalvelu
Description: Hankinnan kohteena on Helsingin kaupungin omistamien ja hallinnoimien palvelukiinteistöjen mekaanisten ja elektromekaanisten lukostojen avaintenhallintapalvelu sekä lukostotietojen hallinnointia avainturvallisuusperiaatteiden mukaisesti. Avaimet voivat olla kulkutunnisteita, elektromekaanisia avaimia, mekaanisia avaimia, radiolähettimiä tai puhelinavaimia. Palveluun kuuluu myös mekaanisten lukitusjärjestelmien lukostotietojen hallinnointia. Hankinnan arvioitu arvonlisäveroton enimmäisarvo on 2,0 milj. euroa. Arvioitu arvo sisältää varsinaisen sopimuskauden kaksi (2) vuotta sekä lisäksi kaksi (2) yhden (1) vuoden optiokautta. Hankinta toteutetaan puitejärjestelynä etusijajärjestyksessä, jossa avaintenhallintapalveluun valitaan etusijajärjestyksessä kaksi (2) toimittajaa, ellei niitä ole vähemmän. Puitejärjestelyssä kokonaistaloudellisesti edullisimman tarjouksen jättänyt tarjoaja on etusijajärjestyksessä ensimmäinen ja toiseksi edullisin tarjoaja on etusijajärjestyksessä toisena. Tilaaja voi lisäksi hankkia vähäisessä määrin hankintaohjelman ulkopuolisia, mutta samaan tuote- ja palvelukategoriaan kuuluvia tarvikkeita ja niiden huoltotöitä. Puitejärjestelyyn valituilla toimittajilla ei ole yksinoikeutta puitejärjestelyn kohteena oleviin hankintoihin, vaan tilaajalla on oikeus hankkia samaa hankinnan kohdetta myös tämän puitejärjestelyn ulkopuolelta. Tarkempi kuvaus hankinnan kohteesta on kuvattu tässä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Internal identifier: H015-26 / HEL 2026-006745
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Tässä hankinnassa käytetään avointa menettelyä. Tarjoajien tulee toimittaa tarjoukset määräaikaan mennessä tämän tarjouspyynnön vaatimusten mukaisesti. Tarjoajien soveltuvuus ja tarjousten tarjouspyynnönmukaisuus tarkastetaan tämän tarjouspyynnön ehtojen mukaisesti. Tarjousten vertailu tehdään tämän tarjouspyynnön vertailuperusteiden mukaisesti. Tarjouspyynnön ehdoissa esitetyt selvitykset ja todistukset pyydetään ennen hankintapäätöksen tekoa tarjoajalta, joka vertailun ja alustavan soveltuvuusarvioinnin perusteella näyttää tulevan valituksi. Hankintapäätös muutoksenhakuosoituksineen lähetetään kaikille tarjoajille tiedoksi. Ennen tarjousten toimittamisen määräaikaa on mahdollista esittää tarjouspalvelun kautta kysymyksiä, ja näihin kysymyksiin annetut vastaukset tulee ottaa huomioon tarjousta annettaessa tämän tarjouspyynnön vaatimuksia täsmentävinä vaatimuksina.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Additional nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 44520000 Locks, keys and hinges
5. Lot
Lot: LOT-0000