See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: „Realizarea unei legături între nucleele urbane Govândari și Centrul Civic din Municipiul Reșița Componenta 2 – PROMENADA ȘI PASARELE”, cod smis 318542
Description: Obiectele de investitie care fac obiectul prezentului contract de lucrari sunt, conform proiectului tehnic atașat,următoarele: Obiect de investiție : PROMENADA Bârzava - Amenajarea de alei pietonale și piste pentru biciclete pe malurile râului Bârzava Obiect de investiție : PASARELE - Realizarea a 6 pasarele pietonale și de biciclete Prin prezentul proiect se dorește amenajarea de promenade și piste de biciclete pe ambele maluri ale râului Bârzava pe o lungime de cca 4039 m. Din totalul de 4039 m propus pentru amenajarea de promenade și piste de biciclete pe ambele maluri ale râului, cca. 1.125,00 m sunt reprezentați de trotuar existent din beton asfaltic în stare de degradare, diferența fiind ocupată de spațiu verde și/sau aflate intr-o stare de degradare avansată. Promenada este amplasată preponderent pe partea dreaptă a râului Bârzava ,cu excepția unei porțiuni scurte care coboară în albia râului accesul fiind asigurat pe un ponton plutitor . Pe amplasamentele existente, în unele cazuri cu pasarele existente vechi, aflate în stare de degradare avansată,care vor fi demolate, prin acest proiect și se propune realizarea unor pasarele noi care vor traversa râul Bârzava, unind cele două maluri, cu scopul îmbunătățirii legăturii dintre zonele urbane adiacente, a circulației pietonale și a cicliștilor. Continuitatea promenadei și a pistelor de biciclete peste râul Bârzazva va fi asigurată prin 6 pasarele noi, cu structură metalică și o arhitectură deosebită, care le vor înlocui și completa pe cele existente. Documentația de față se referă la posibilitatea realizării pasarelelor, cu deschideri care acoperă, pe cât posibil în întregime, lățimea cursului de apă, utilizând tabliere metalice și infrastructuri din beton armat. De asemenea, calea de circulație este realizată doar din materiale sintetice cu grosime redusă, aplicate direct peste tălpile superioare din tablă de oțel care fac parte din structura/grinzile pasarelelor. Parapeții și elementele de iluminat precum și alte accesorii se vor realiza tot din materiale metalice fixate sudat sau cu șuruburi de partea superioară a grinzilor/tablierelor metalice. Pasarelele proiectate sunt destinate circulației pietonale, respectiv traficului de biciclete si se racordeaza cu traseele cailor de circulatie adiacente. Racordarea căilor de pe pasarele cu pistele de biciclete și cu trotuarele adiacente se va face prin intermediul unor dale de racordare din beton armat amplsate sub stratificația propusă a acestora. Toate terenurile pe care se intervine in prezentul proiect sunt terenuri in intravilanul municipiului Reşiţa, fiind aflate in proprietatea/administrarea municipiului. Nr. de zile pana la care se pot solicita clarificări inainte de data limită de depunere a ofertelor- 22 zile. Autoritatea contractantă va raspunde in mod consolidat la solicitările de clarificări cu 11 zile inainte de data limită de depunere a ofertelor.
Internal identifier: 3228764/2024/15
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45233162 Cycle path construction work
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Lucrarile cuprind, dar nu se limiteaza la: desfacerea amplasamentelor, excavarea terasamentelor in si sub drumuri, trotuare, teren natural si alte suprafete, pregatirea trotuarelor și pistelor de biciclete și construirea pasarelelor. Promenada și piste de biciclete Numar tronsoane : 8 buc. Lungime : 4.039,00 m Latime platforma amenajata : 1,70 m ... 4,00 m Lungime borduri incadrare : 6.797,00 m Marcaje longitudinale : 6,3 km (3,4 km discontinuu ; 2,9 km continuuu) Marcaje transversale specifice : 101,00 mp Indicatoare : 31 buc. TOTAL 14.942,10 mp - Se va executa pista velo și aleea pietonală - Copacii existenți aflați în stare vegetativă bună se vor toaleta, iar cei care prezintă un grad de deteriorare ridicat, vor fi înlăturați. Se vor planta de asemenea și arbuști și i se vor realiza însămânțări pe toată suprafața verde. - Se vor amplasa coșuri de gunoi și bănci. - Se va implementa un sistem de iluminat inteligent, cu corpuri LED care va fi acționat și monitorizat printr-un sistem de control; - Se va realiza protecția față de râul Bârzava prin montarea unei balustrade - În zona podurilor CFR promenada și pista de biciclete vor subtraversa linia de CF pe o lungime de cca 70,00 m prin albia râului Bârzava pe un sistem de flotoare plutitoare prevăzute cu rampe/scari metalice articulate la capete, care permit ridicarea/coborarea flotoarelor în funcție de nivelul apei pe râul Bârzava. Pasarele Pasarelele proiectate sunt destinate circulației pietonale, respectiv traficului de biciclete si se racordeaza cu traseele cailor de circulatie adiacente. Suprastructurile pasarelelor propuse sunt realizate din tabliere sub formă de grinzi chesonate metalice sudate având secțiuni cu formă favorabilă atenuării efectelor laterale ale vântului. Infrastructurile pasarelelor propuse sunt compuse din pile centrale (doar la pasarelele 6, 7 și 8) și respectiv câte două culei, toate din beton armat și care descarcă pe terenul de fundare prin intermediul fundaţiilor directe (sau indirecte), realizate din radiere (și piloți forați), din beton armat. Pasarela 1- km 0+910.00 Aria: 280,00 mp Lățimea: 8,00 m Lungimea: 35,00 m Pasarela 3 - km 1+755.00 Aria: 147,00 mp Lățimea: 5,00 m Lungimea: 29,40 m Pasarela 4- km 2+293.00 Aria: 153,00 mp Lățimea: 5,00 m Lungimea: 30,60 m Pasarela 6 km- 4+247.00 Aria: 200,00 mp Lățimea: 5,00 m Lungimea: 40,00 m Pasarela 7 -km 5+243.00 Aria: 120,00 mp Lățimea: 3,50 m Lungimea: 34,28 m Pasarela 8 - km 5+585.50 Aria: 195,00 mp Lățimea: 3,50 m Lungimea: 55,71 m INSTALAȚII ELECTRICE SI ILUMINAT Pe întregul traseu amenajat se vor amplasa corpuri si benzi de iluminat pietonal si arhitectural cu surse LED, stâlpii de iluminat cu înălțime de cca 6 m avand corpuri de iluminat LED de 35 W - 70 W, vor fi acționați și alimentați prin tablourile generale care la rândul lor vor fi alimentate prin branșamente de la posturile trafo existente pe amplasament. Lucrarile de realizare a bransamentelor electrice sunt în sarcina Antreprenorului câștigător al procedurii de achiziție a lucrărilor , soluțiile de racordare fiind stabilite de distribuitorul de energie electrică la solicitarea constructorului ca împuternicit al Beneficiarului.Costurile acestor branșamente sunt în sarcina constructorului și vor fi cotate la capitolul 2 din devizul F1 sub forma unor sume provizionate care vor fi cheltuite în cuantumul valorilor din avizul de racordare. Conform Devizului general la Cap. 2 Cheltuieli pentru asigurarea utilităților necesare obiectivului de investiții, s-au prevăzut 180.000,00 lei (fără TVA) , sumă provizionată care va fi ofertată la fel de către toți participanții la procedură. Se vor executa 2 tablouri electrice principale, de distributie, din care se vor alimenta circuitele de iluminat exterior, si cele 6 tablouri electrice aferente pasarelelor. In unele zone, circuitele de iluminat fiind mai apropiate de tablourile electrice destinate pasarelelor, acestea vor fi alimentate din tablourile respective. Pentru pasarelele peste râul Bârzava sunt prevăzute benzi LED flexibile cu posibilitate de control in intensitate. În zona pietonală și pista de biciclete aparatele de iluminat vor fi montate pe stalpi cilindrici și vor fi retrase de la suprafata de circulatie la o distanta de 40-50cm. Inaltimea de montaj a punctului luminos in aceasta zona va fi de 5,00 m, iar distanta intre stâlpi de 17,00 m. Puterea maxima admisa pentru un aparat de iluminat va fi de 26 W, aparatul având un flux luminos minim de 3500 lm. Aparatul va fi dimabil si va putea fi integrat intr-un sistem de telegestiune. În zona taluzului pasarelelor, iluminat.Posibilitatea de ajustare a nivelului de iluminare, setare a scenariilor sau a culorilor dupa caz (*zona stalpilor) precum și posibilitatea de a fi integrat in sistemul de telegestiune existent Rețea de canalizare pluvială Amenajarea malurilor râului Bârzava între Centrul Civic și Govândari cu zone de Promenadă cu piste velo și trotuar trebuie să asigure gestionarea apelor pluviale pe tronsoane. Apele pluviale vor fi colectate prin intermediul unor rigole tip scafa prefabricate din beton. Relocare utilități În acest proiect există necesitatea relocărilor de utilități. Conform Devizului general la Cap. 1 Cheltuieli pentru obținerea și amenajarea terenului, pct. 1.4 Cheltuieli pentru relocarea/protecția utilităților s-au prevăzut 604.143,39 lei (fără TVA) , sumă provizionată care va fi ofertată la fel de către toți participanții la procedură . Relocările vor fi executate de constructorul câștigător al procedurii, în baza unor solicitari eliberare de amplasament operatorilor de utilități ,care vor da soluția tehnică și valoarea devizelor. Decontarea sumelor provizionate se va face doar în baza acestor devize , fiind ajustate de către Beneficiar în plus sau în minus . Toate materialele pentru Lucrarile temporare si permanente vor fi furnizate de catre Antreprenor. Lucrarile din cadrul acestui Contract vor include materiale si lucrari de orice tip necesare .
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45112710 Landscaping work for green areas, 45221113 Footbridge construction work, 45233161 Footpath construction work, 45241500 Wharf construction work, 45310000 Electrical installation work