696735-2026 - Competition
Finland – Construction structures and materials; auxiliary products to construction (except electric apparatus) – Mastojen hankinta ja niihin liittyvät elinkaarihallintapalvelut
Contract or concession notice – standard regime
Supplies - Services
2. Procedure
Procedure
Title: Mastojen hankinta ja niihin liittyvät elinkaarihallintapalvelut
Description: Hankinnan kohteena on puitejärjestely Fintrafficin käyttämien tai hallinnoimien mastojen toimituksille sekä mastoihin tai niiden laitetiloihin liittyvien asennus-, siirto-, tarkastus- ja huoltopalveluiden hankinnalle. Hankittavat palvelut kohdistuvat Fintraffic-konsernin eri liiketoimintojen mastoihin, jotka varmistavat operatiivisten toimintojen toiminnallisuuden ja sujuvuuden. Hankinta on jaettu kolmeen osa-alueeseen. Osa-alue 1: Enintään 24 metrin mastojen hankinta ja toimitus Osa-alue 2: Yli 24 metrin mastojen hankinta ja toimitus Osa-alue 3: Mastokohteisiin liittyvät asennus- ja elinkaarihallintapalvelut. Tarkemmat osa-alueiden kuvaukset ja niihin liittyvät tehtävät on kuvattu liitteessä B.2 hankinnan kohteen kuvaus. Tarjoaja voi jättää tarjouksen vain yhteen, kahteen tai kaikkiin kolmeen osa-alueeseen.
Internal identifier: ANS; FT; RAIDE; TIE; VTS-000652
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Hankintamenettelynä käytetään laissa julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (hankintalaki) 32 §:ssä määriteltyä avointa menettelyä. Tarjoukset käsitellään kolmessa vaiheessa. Ensin käsitellään tarjoajien soveltuvuus ja tarjoajien sekä palvelun pakollisten vähimmäisvaatimusten täyttyminen ja sitten tarjousten tarjouspyynnön mukaisuus. Tämän jälkeen suoritetaan tarjousten vertailu. Ennen hankintasopimuksen allekirjoittamista voidaan pitää sopimuskatselmus. Tämä on vaihe, jolla varmistetaan, että tarjoaja on ymmärtänyt oikein hankinnan kohteen kuvauksen ja tulevat tehtävät
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 44000000 Construction structures and materials; auxiliary products to construction (except electric apparatus)
Additional classification (cpv): 44212200 Towers, lattice masts, derricks and pylons, 50000000 Repair and maintenance services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Osa-alue 1: Enintään 24 metrin mastojen hankinta ja toimitus
Description: Osa-alue 1 käsittää uusien enintään 24 metriä korkeiden mastojen hankkimisen, toimittamisen ja asentamisen Tilaajan osoittamaan kohteeseen kaikkine lisäpalveluineen. Hankinnan osa-alue 1 on tarkemmin kuvattu liitteessä B.2 hankinnan kohteen kuvaus ja liitteessä B.2.1.
Internal identifier: Osa-alue 1-0
Main classification (cpv): 44212200 Towers, lattice masts, derricks and pylons
Additional classification (cpv): 45312300 Antenna installation work
Lot: LOT-0002
Title: Osa-alue 2: Yli 24 metrin mastojen hankinta ja toimitus
Description: Osa-alue 2 käsittää yli 24 metriä korkeiden uusien mastojen hankkimisen, toimittamisen ja asentamisen Tilaajan osoittamaan kohteeseen kaikkine lisäpalveluineen. Hankinnan osa-alue 2 on tarkemmin kuvattu liitteessä B.2 hankinnan kohteen kuvaus ja liitteessä B.2.1.
Internal identifier: Osa-alue 2-1
Lot: LOT-0003
Title: Osa-alue 3: Mastokohteisiin liittyvät asennus- ja elinkaarihallintapalvelut
Description: Osa-alue 3 käsittää mastokohteisiin tai niiden laitetiloihin liittyvät huolto-, asennus- ja tarkastuspalvelut. Osa-alue 3 on kuvattu tarkemmin liitteessä B.2 hankinnan kohteen kuvaus ja osa-alueen 3 palvelutaso liitteessä B.2.2.
Internal identifier: Osa-alue 3-2
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 50000000 Repair and maintenance services