2. Procedure
Procedure
Title: Hopfällbara sängar och madrasser
Description: Myndigheten för civilt försvar (MCF) lagerhåller materiel för nationella och internationella kriser och katastrofer. Myndigheten avser upphandla ett ramavtal med en leverantör för tillhandahållande av hopfällbara sängar och madrasser. Sängarna ska vara av typen hopfällbar gästsäng för vuxen, med madrass. Sängarna ska ej vara för dagligt bruk. Sängarna kommer användas vid katastrofer-, eller flyktingströmmar-, under en kortare övergångsperiod innan permanent boende kan etableras. Madrasser ska även kunna beställas separat och ska vara för dagligt bruk och användas vid insatser av typen katastrofer eller flyktingströmmar för kortare eller längre perioder. Madrasserna ska kunna användas i de upphandlade sängarna.
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 39143110 Beds and bedding and specialist soft furnishings
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:137452:Lot:1
Additional classification (cpv): 39143112 Mattresses
Options:
Description of the options: Ramavtalet löper under en initial avtalstid om 24 månader. Myndigheten har därefter rätt, men ingen skyldighet, att förlänga Avtalet vid två separata tillfällen om högst 12 månader per förlängning. Avtalets maximala löptid uppgår således till 48 månader.
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hopfällbara sängar och madrasser
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 39143110 Sängar och sängkläder samt särskilda hemtextilier
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Ytterligare klassificering (cpv): 39143112 Madrasser
Optioner: