2. Procedure
Procedure
Title: Maanteiden hoitourakka Kiuruvesi 2027-2029
Description: Maanteiden hoitourakka on tavoitehintainen palvelusopimus, jossa korostetaan tilaajan ja urakoitsijan välistä sopimuksen aikaista yhteistyötä. Maanteiden hoitourakassa urakoitsijalle kuuluvat hoidonjohtotehtävät, hoitotöiden hankinnat ja sopimuksenmukaiset hoitotyöt. Sopimus kattaa maanteiden talvi- ja kesähoidon sopimusasiakirjojen mukaisesti. Sopimukseen sisältyy Kiuruveden urakka-alueella sijaitsevien maanteiden kesä- ja talvihoito. Sopimukseen kuuluvaa tiestöä on yhteensä noin 510 kilometriä, josta Is 1-ajorataista noin 15 km, Ib 1-ajorataista noin 35 km, Ic 1-ajorataista noin 45 km, sorateitä noin 335 km ja kävely- ja pyöräilyväyliä noin 20 km. Urakka on vaativuudeltaan perusurakka.
Internal identifier: ITA/1690/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Hankinta ylittää EU-kynnysarvon, mutta sitä ei ole jaettu osiin hankintalain 75 §:n edellyttämällä tavalla hankinnan tai hankintamenettelyn luonteen, laajuuden, toteuttamistavan, kokonaisvastuun tai hankinnan jakamiseen liittyvien riskien vuoksi. Hankinnan osiin jakamatta jättäminen perustuu markkinakartoitukseen sekä hankinnan toteutustapaa ja sen kustannustehokkuutta koskeviin selvityksiin.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 50230000 Repair, maintenance and associated services related to roads and other equipment
5. Lot
Lot: LOT-0000