698735-2026 - Competition
Finland – Software package and information systems – VMware Cloud Foundation (VCF) lisenssi- ja tukipalvelut
Contract or concession notice – standard regime
Supplies - Services
2. Procedure
Procedure
Title: VMware Cloud Foundation (VCF) lisenssi- ja tukipalvelut
Description: Hankinnan kohteena on Broadcomin VMware Cloud Foundation (VCF) lisenssipalvelu (käyttöoikeuksineen) ja erikseen tilattavat tukipalvelut. Hankinnan kohde ja sitä koskevat vaatimukset on kuvattu yksityiskohtaisesti tässä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä. Tilaajana hankinnassa on Meidän IT ja talous Oy (Meita) ja sopimus tehdään kilpailutuksen perusteella valitun yhden toimittajan kanssa. Hankintasopimusta tulee käyttämään ainoastaan Tilaaja ja syntyvän sopimuksen osapuolina ovat ainoastaan Meita ja valittu Toimittaja. Selvyyden vuoksi todetaan, että Meitan asiakkaat eivät ole tämän kilpailutuksen tai sen perusteella tehtävän hankintasopimuksen sopijapuolia. Sopimuksen mukaiset Lisenssit ja Palvelut ovat Tilaajan käytettävissä viimeistään 1.4.2027.
Internal identifier: MEITA-629896
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Hankintayksikkö kohtelee hankintamenettelyn osallistujia ja muita toimittajia tasapuolisesti ja syrjimättömästi sekä toimii avoimesti ja suhteellisuuden vaatimukset huomioon ottaen. Hankintamenettelyn kulku Tarjouspyyntö julkaistaan avoimesti HILMA-ilmoituskanavassa ja se on avoinna Hankintalain määrittelemän määräajan. Menettely on sähköinen kaikilta osa-alueiltaan. Tarjousaikana on mahdollista esittää lisätietokysymyksiä sille rajatulla ajalla sähköisen toimittajaportaalin kautta. Tarjousajan päättymisen jälkeen tarjoukset avataan ja vertaillaan. Hankintayksikkö voi pyytää tarjoajaa tai ehdokasta määräajassa toimittamaan, lisäämään, selventämään tai täydentämään puutteellisia tai virheellisiä tietoja ja asiakirjoja. Tarjouspyyntöä vastaamattomat tarjoukset suljetaan vertailusta. Mikäli kaikki saapuneet tarjoukset tai sen osat ovat tarjouspyynnön vastaisia tai soveltumattomia, voidaan siirtyä EU-kynnysarvon ylittävän neuvottelumenettelyn kaltaiseen neuvotteluun. Hankinnasta tehdään päätös. Päätöksessä ilmoitetaan valittu/valitut toimittajat ja valinnan perustelut.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Additional nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 48000000 Software package and information systems
Additional classification (cpv): 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
5. Lot
Lot: LOT-0000
Options:
Description of the options: Sopimuksen aikana voidaan hankkia tarvittaessa lisää lisenssejä.