700985-2026 - Competition
Romania – Veterinary services – DELEGAREA GESTIUNII PRIN CONCESIONARE A SERVICIULUI PUBLIC DE GESTIONARE A CÂINILOR FĂRĂ STĂPÂN DIN JUDEȚUL BRĂILA
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: DELEGAREA GESTIUNII PRIN CONCESIONARE A SERVICIULUI PUBLIC DE GESTIONARE A CÂINILOR FĂRĂ STĂPÂN DIN JUDEȚUL BRĂILA
Description: Beneficiarul serviciului pentru gestionarea câinilor fără stăpân sunt cetatenii UAT-urilor delegatare. Obiectul contractului este exploatarea serviciului pentru gestionarea câinilor fără stăpân în conformitate cu obictivele beneficiarului. Aria de desfășurare a activității de gestionare a câinilor fără stapân va fi pe raza U.A.T.-urilor delegatare. Prestarea serviciului public pentru gestionarea câinilor fără stăpân se va face în urma organizării unei proceduri de atribuire în conformitate cu prevederile Legii nr. 98/2016 privind achizitiile publice și a prevederilor H.G. nr. 395/2016 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor referitoare la atribuirea contractelor de achizitii publice din Legea nr. 98/2016, la care pot participa persoane juridice române/străine, autorizate în condițiile legii. Funcționarea serviciului pentru gestionarea câinilor fără stăpân se va realiza în condițiile prevederilor O.U.G. nr. 155/2001 privind aprobarea programului de gestionare a câinilor fără stăpân, actualizată cu modificările și completările ulterioare, a prevederilor O.G. nr. 21/2002 privind gospodărirea localităților urbane și rurale cu modificările și completările ulterioare aduse de Legea nr. 273/2020, a Legii nr. 368 / 2003 pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 155/2001 privind aprobarea programului de gestionare a câinilor fără stăpân, a Legii nr. 227/2002 pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 155/2001 privind aprobarea programului de gestionare a câinilor fără stăpân, a Legii nr. 205/2004 privind protecția animalelor, actualizată cu prevederile Legii nr. 9/2008, a Legii nr. 60/2004 privind ratificarea Convenției Europene pentru protecția animalelor de companie semnată la Strasbourg la 23.06.2003. Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare în legatura cu documentatia de atribuire, cu respectarea termenului limita stabilit de autoritatea contractanta în anuntul de participare simplificat si fisa de date achizitiei la sectiunea I.1 din Fisa de date a achizitiei, respectiv 20 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Termenul limita pana la care Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet la toate solicitarile de clarificari depuse cu respectarea termenului limita stabilit în anuntul de participare: 11 zile calendaristice inainte de data-limita stabilita pentru depunerea ofertelor.
Internal identifier: 25060873/1/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 85200000 Veterinary services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 98000000 Other community, social and personal services