703011-2026 - Competition
Romania – Construction work for highways – Executie lucrari la obiectivul "Modernizare DN 56C km 0+000 – km 60+375”
Contract or concession notice – standard regime
Works
2. Procedure
Procedure
Title: Executie lucrari la obiectivul "Modernizare DN 56C km 0+000 – km 60+375”
Description: Obiectivul general al Contractului îl reprezinta asigurarea siguranței circulației rutiere, mărirea confortului de deplasare, exploatarea pe termen mediu sau lung. Obiectivul specific al Contractului îl constituie execuție a lucrărilor pentru obiectivul: ,,Modernizare DN56C km 0+000 – km 60+375”. Activitățile solicitate: activitățile ce vor fi realizate Urmatoarele activități trebuie realizate de Contractant în cadrul Contractului ce rezultă din aceasta procedură: - execuția lucrărilor de realizare a obiectivului i. Achiziționare/inchiriere/leasing/alte angajamente de punere la dispozitie a tuturor materialelor și produselor necesare, a tuturor utilajelor, mijloacelor și echipamentelor (inclusiv orice utilaj de ridicare sau manipulare) necesare pentru execuția lucrărilor; ii. orice activitate sau lucrare provizorie necesara pentru pregatirea șantierului, sau orice autorizație necesară Contractantului de la autoritățile competente pentru executarea lucrărilor și realizarea activităților și lucrărilor temporare; iii. transportul la șantier a oricaror materiale, utilaje, componente și echipamente de lucru, a oricarui mijloc normal sau extraordinar necesar pentru execuția lucrărilor; iv. orice testare și testele relevante, așa cum sunt aceste testări și teste solicitate prin legislația și reglementările în domeniul sistemului de asigurare a calității în construcții; v. orice consumabile necesare pentru execuția lucrărilor și realizarea testărilor; vi. întreținerea normală și extraordinară a lucrărilor până la predarea acestora către Autoritatea Contractanta; vii. activități și consumabile necesare pentru menținerea șantierului curat și funcțional, demontarea și îndepărtarea oricăror lucrări sau activități provizorii; viii. pregatirea oricarei documentații necesare Contractantului pentru execuția lucrărilor, documentație care include dar nu se limitează la: 1. Grafice generale de realizare a investiției publice (fizice și valorice); 2. Planul calității pentru execuție; 3. Planul de control al calității; 4. Certificările și rezultatele testelor materialelor ix. Documentarea informațiilor necesare pentru Cartea tehnica a construcției, inclusiv documentarea instrucțiunilor de exploatare. Nota: A) In temeiul art.160 alin 1 din Legea 98/2016, modificata si completata, termenul limita pana la care operatorii economici interesati de participarea la procedura de achizitie publica au dreptul de a solicita clarificari in legatura cu documentatia de atribuire este de 20 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. B) Conform obligatiei prevazute la art.160 alin 2 din Legea 98/2016, modificata si completata, autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si concret la toate solicitarile de clarificari in a 11-a zi inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor. Orice solicitare de clarificare transmisa dupa data mentionata la punctul A), va pune autoritatea contractanta in imposibilitatea de a oferi un raspuns in termenul mentionat la punctul B) si drept urmare orice solicitare de clarificare transmisa in afara termenelor mentionate se va considera tardiva. Atat solicitarile de clarificari ale operatorilor economici in legatura cu documentatia de atribuire, cat si raspunsul autorităţii contractante la solicitările de clarificări sau informaţii suplimentare, primite în condiţiile art. 160 alin. (1) din Lege, se postează în SEAP la secţiunea specifică, disponibilă în sistemul informatic.
Internal identifier: 16054368/2026/2191/S7
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45233130 Construction work for highways
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Obiectivul general al Contractului îl reprezinta asigurarea siguranței circulației rutiere, mărirea confortului de deplasare, exploatarea pe termen mediu sau lung. Obiectivul specific al Contractului îl constituie execuție a lucrărilor pentru obiectivul: ,,Modernizare DN56C km 0+000 – km 60+375”. Activitățile solicitate: activitățile ce vor fi realizate Urmatoarele activități trebuie realizate de Contractant în cadrul Contractului ce rezultă din aceasta procedură: - execuția lucrărilor de realizare a obiectivului i. Achiziționare/inchiriere/leasing/alte angajamente de punere la dispozitie a tuturor materialelor și produselor necesare, a tuturor utilajelor, mijloacelor și echipamentelor (inclusiv orice utilaj de ridicare sau manipulare) necesare pentru execuția lucrărilor; ii. orice activitate sau lucrare provizorie necesara pentru pregatirea șantierului, sau orice autorizație necesară Contractantului de la autoritățile competente pentru executarea lucrărilor și realizarea activităților și lucrărilor temporare; iii. transportul la șantier a oricaror materiale, utilaje, componente și echipamente de lucru, a oricarui mijloc normal sau extraordinar necesar pentru execuția lucrărilor; iv. orice testare și testele relevante, așa cum sunt aceste testări și teste solicitate prin legislația și reglementările în domeniul sistemului de asigurare a calității în construcții; v. orice consumabile necesare pentru execuția lucrărilor și realizarea testărilor; vi. întreținerea normală și extraordinară a lucrărilor până la predarea acestora către Autoritatea Contractanta; vii. activități și consumabile necesare pentru menținerea șantierului curat și funcțional, demontarea și îndepărtarea oricăror lucrări sau activități provizorii; viii. pregatirea oricarei documentații necesare Contractantului pentru execuția lucrărilor, documentație care include dar nu se limitează la: 1. Grafice generale de realizare a investiției publice (fizice și valorice); 2. Planul calității pentru execuție; 3. Planul de control al calității; 4. Certificările și rezultatele testelor materialelor ix. Documentarea informațiilor necesare pentru Cartea tehnica a construcției, inclusiv documentarea instrucțiunilor de exploatare. Termenii și condițiile Contractului includ și o garanție pentru execuția lucrarilor de minim 36 luni. Toate activitățile trebuie realizate cu respectarea legislației și a reglementărilor tehnice în vigoare, aplicabile specificului obiectivului de investiții. Modificări tehnice: Contractantul execută lucrările descrise cu respectarea în totalitate a cerințelor din Caietul de sarcini. De regula și din principiu, pe perioada execuției lucrărilor nu este permisă nicio modificare tehnica (modificare sau adăugare) a documentației de proiectare. Modificările vor fi realizate numai cu acordul Autorității Contractante și numai în cazul în care nu sunt substanțiale, în conformitate cu prevederile art. 221 din Legea nr. 98/2016. Durata contractului 24 luni, reprezentand: - 24 luni pentru executie lucrari. Conform art. 5.1 lit. q) din modelul de acord contractual. Asistenta tehnica asigurata de SC TOTAL ROAD SRL - durata estimata 24 luni pe durata executiei lucrarilor si minim 36 luni pe perioada de garantie de buna executie, dupa caz.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45221111 Road bridge construction work