703464-2022 - ResultRomania-Bacău: Construction work
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Execuția lucrărilor, inclusiv organizarea de șantier, furnizarea și instalarea echipamentelor și utilajelor prevăzute în cadrul proiectului“Sistem de management al traficului pentru prioritizarea coridoarelor de transport public local și a deplasărilor cu bicicleta în municipiul Bacău”cod SMIS 128427
Reference number: 4278337_2022_PAAPD1352017
II.1.2.
Main CPV code
45000000 Construction work
II.1.4.
Short description
Sistemul integrat, inteligent si adaptiv de management al traficului (SMT) care face obiectul acestei achiziții este un ansamblu integrat hardware, software și de comunicații care oferă posibilitatea prioritizării mijloacelor de transport public, a pietonilor și bicicliștilor în trafic (în intersecții), în detrimentul autoturismelor personale.
Soluția tehnică detaliată este prezentată în cadrul Proiectului Tehnic, anexă la Caietul de sarcini.
Sistemul integrat, inteligent si adaptiv de management trafic este un ansamblu integrat hardware și software care oferă posibilitatea prioritizarii mijloacelor de transport public si a pietonilor si biciclistilor in trafic, in detrimentul autoturismelor personale.
Soluţia tehnică propusă este alcătuită din următoarele elemente [module], pentru a răspunde necesităților implementării proiectului, în corelare şi corespondenţă cu soluţiile tehnice, funcţionale şi arhitecturale detaliate in etapa anterioara de proiectare:
- Implementarea componentei de trafic management, cu toate componentele sale: locale (în intersecții și treceri de pietoni semaforizate), centrale (echipamente și software în Centrul de control) si distribuite (rețea de comunicații); sistemul asigură o adaptare a timpilor de semaforizare în funcție de informațiile asupra fluxurilor de trafic primite în timp real de la echipamentele din teren – management adaptiv al traficului
- Implementarea componentei de monitorizare, cu toate componentele sale: locale (în intersecții și treceri de pietoni semaforizate), centrale (echipamente și software în Centrul de control) si distribuite (rețea de comunicații): sistemul asigură monitorizarea video a locațiilor semaforizate, în vederea creșterii siguranței rutiere pentru toți participanții la trafic: conducători auto, călători cu transportul public, bicicliști, pietoni, inclusiv monitorizarea video cu sisteme tip ANPR amplasate la penetraţiile rutiere ale municipiului;
- Implementarea componentei de prioritizare a vehiculelor de transport public, cu toate componentele sale: locale (în intersecții și treceri de pietoni semaforizate), centrale (echipamente și software în Centrul de control) și mobile (în vehiculele de transport public); sistemul asigură o adaptare a timpilor de semaforizare în funcție de informațiile primite în timp real asupra poziției vehiculelor de transport public, astfel încât să asigure traversarea cât mai rapidă a intersecțiilor semaforizate de către aceste vehicule
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
34996100 Traffic lights, 48820000 Servers
II.2.4.
Description of the procurement
Din punctul de vedere al lucrărilor necesare, obiectivul de investiții este compus din următoarele elemente investiționale:
□ Semaforizarea a 88 de intersecții;
□ Lucrări de instalații electrice;
□ Reabilitare trotuar pe strada Calea Republici, partea stângă de mers spre centrul orașului (tronson cuprins între Calea Republicii Nr. 190-192 (capat linie Autobuze) si intersectia cu Strada Condorilor;
□ Amenajarea insulelor denivelate de separare a traficului;
□ Amenajarea zonelor de tranziție (shared-space) în zona intersecțiilor;
□ Amenajarea de spații verzi;
□ Reparații cu mixturi asfaltice a părții carosabile din intersecțiile semaforizate;
□ Reparații ale părtii carosabile și trotuarelor ca urmare a lucrărilor de canalizații subterane;
□ Marcaje și indicatoare rutiere.
Pentru execuţia lucrărilor se vor respecta prevederile Caietelor de Sarcini de specialitate, parte a Documentaţie tehnice ataşate prezentului Caiet.
Pentru optimizarea traficului si realizarea unei semaforizari conforme cu normele europene si care sa permita identificarea in timp real a valorilor de trafic, comunicarea intre intersectii, modificarea in functie de valorile de trafic a timpilor de semaforizare pentru o buna fluenta a circulatiei autovehiculelor, in special a mijloacelor de transport public si o echipare cu sisteme moderne si rezistente in timp s-au prevazut urmatoarele tipuri de lucrări :
□ Realizarea canalizatiei electrice in carosabil, trotuar si spatiu verde.
Legaturile intre stalpii de sustinere a semafoarelor si automatul de dirijare se vor realiza printr-o canalizatie electrica subterana proprie.
□ Realizare camere de tragere cu capac
In punctele de traversare a partii carosabile si la schimbarea de directie a traseului, canalizaţia va fi prevazuta cu camere de tragere din beton de ciment, 64x64 cm.
□ Pozarea/Schimbarea cablurilor de legatura ale semafoarelor
Cablurile electrice care fac legatura intre semafoare si automatul de dirijare vor fi de tipul Csyy 3-19x1.5.
□ Echiparea / Inlocuirea semafoarelor existente cu semafoare noi, care folosesc tehnologia tip LED, acestea avand o vizibilitate mai buna, costuri de intretinere mai mici si o durata mult mai mare de viata decat semafoarele conventionale cu bec cu incadescenta.
□ Instalarea/Inlocuirea automatelor de dirijare existente cu automate de dirijare a circulatiei noi, prevazute cu echipamente care sa permita comunicarea intre intersectii, introducerea de multiprograme sau posibilitatea de a adauga echipamente noi sau cu alte caracteristici (bucle inductive, camere de video detectie etc.)
□ Plantarea de stalpi de semaforizare noi. S-a prevazut montarea de stalpi simpli si stalpi cu consola pentru a dubla semafoarele de vehicule, crescand astfel vizibilitatea acestora de la min. 50m (conform STAS 1848/4).
□ Fiecare intersectie de tip trecere de pietoni va fi prevazuta cu dispozitive acustice (pentru persoane cu dizabilitati) si cu dispozitive push-button (pentru confirmarea cererii de trecere a pietonilor)
□ Montarea de bucle de trafic inductive in carosabil, care sa permita identificarea in mod real si instantaneu a numarului de vehicule care intra in intersectie. Aceste date permit automatelor de dirijare propuse a dota intersectiile sa creeze timpi de semaforizare in functie de conditiile de trafic si sa optimizeze la maxim functionarea intersectiilor. S-a prevazut amplasarea de bucle de detectie inductive pe sensurile de intrare in intersectie, pe fiecare sens, câte două pentru fiecare banda de circulatie de intrare in intersectie si cate una pentru fiecare banda de circulaţie de ieşire din intersecţia semaforizată.
Dupa realizarea buclelor de detectie a traficului inductive, intersectia va putea functiona in mod adaptiv local sau se va putea corela cu intersectiile din amonte si aval.
□ Fiecare intersectie nesemaforizata va fi bransata electric la retea.
□ Realizarea unei comunicatii prin fibra optica intre intersectii, ajutand astfel la realizarea undei verzi, la corelarea in timp real a intersectiilor intre ele si realizand legatura acestora cu Centrul de Comandă si Control.