703968-2026 - Competition
Finland – Software package and information systems – Älykäs hoidon tarpeen arvio
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Älykäs hoidon tarpeen arvio
Description: Hankinnan kohteena on älykäs hoidon tarpeen arvio -ratkaisu ohjelmistopalveluna sekä ratkaisun käyttöä tukevat ylläpito-, tuki-, käyttöönotto- ja asiantuntijapalvelut. Hankintasopimus on voimassa toistaiseksi. Ohjelmistopalvelu mahdollistaa kullekin hyvinvointialueelle oman toimintaympäristön itsenäisen hallinnan. Tämä käsittää muun muassa palveluketjujen, palveluohjauksen, sisältöjen, raportoinnin ja käyttäjien hallinnan. Hankinta toteutetaan hankintalain 21 §:n mukaisena yhteishankintana. Hankintaan osallistuvat Päijät-Hämeen hyvinvointialueen lisäksi: - Etelä-Savon hyvinvointialue - Keski-Suomen hyvinvointialue. Päijät-Hämeen hyvinvointialue vastaa yhteishankinnan kilpailuttamisesta ja tekee hankintapäätöksen kaikkien hankintaan osallistuvien hyvinvointialueiden puolesta. Kukin hyvinvointialue tekee tarjouskilpailun perusteella valitun toimittajan kanssa oman erillisen hankintasopimuksensa. Hankintasopimukset ovat toisistaan riippumattomia. Kukin hyvinvointialue päättää itsenäisesti muun muassa ohjelmistopalvelun käyttöönoton aikataulusta, käyttömääristä sekä sopimuskauden aikana tehtävistä mahdollisista tilauksista.
Internal identifier: HA/3457/02.08.00.00.02/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 48000000 Software package and information systems
5. Lot
Lot: LOT-0000