706143-2022 - ResultRomania-București: Repair and maintenance services of generators
Contract award notice – utilities
Services
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Servicii de mentenanta corectiva, inclusiv asigurare solutii de inginerie si piese de schimb, pentru seturile de Generatoare Diesel si auxiliare pentru alimentare cu energie la urgenta (EPS)
Reference number: 10874881/2021/0576.04
II.1.2.
Main CPV code
50532300 Repair and maintenance services of generators
II.1.4.
Short description
Achizitia are ca obiect servicii de mentenanta corectiva, inclusiv asigurare solutii de inginerie si piese de schimb, pentru seturile de Generatoare Diesel si auxiliare pentru alimentare cu energie de urgenta (EPS), in cadrul unei perioade contractuale de 5 ani.
Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor este de 18 zile. Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari sau informatiilor suplimentare in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. Entitatea contractanta va raspunde doar la solicitarile de clarificari adresate de operatorii economici pana la termenul-limita stabilit.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement
Achizitia are ca obiect servicii de mentenanta corectiva, precum si asigurarea de solutii de inginerie si de componente/piese de schimb, necesare pentru investigarea si intretinerea corectiva pentru 4 seturi de EPS, formate fiecare dintr-un motor diesel model Waukesha L6670 DSIU si un generator electric model KATO 6P7 3350 si pentru auxiliarele acestora, descrise in Caietul de sarcini.
Serviciile vor consta in principal in urmatoarele:
A. Servicii de investigare a echipamentelor, la solicitarea Achizitorului – maxim 880 de ore.
B. Servicii de inginerie pentru managementul problemelor de obsolescenta – maxim 2.000 de ore.
C. Servicii de reparatii – maxim 2.000 de ore.
D. Asigurarea pieselor de schimb/componentelor pentru serviciile de mentenanta corectiva – in limita sumei de 143.000 Euro.
Lista de piese de schimb mecanice si electrice pentru Diesele EPS inclusa in Anexa 1.1 la Caietul de sarcini are caracter orientativ, pentru a oferi potentialilor ofertanti o situatie de ansamblu asupra pieselor de schimb cu potential de inlocuire.
Pe perioada derularii contractului si in limita sumei de 143.000 Euro, Prestatorul va avea obligatia sa asigure atat componente/piese de schimb din Anexa 1.1 la Caietul de sarcini, cat si, dupa caz, alte repere (neincluse in Anexa 1.1), dar care sunt identificate de catre Prestator ca fiind necesare in scopul remedierii defectiunilor identificate in urma inspectiilor/investigarilor facute la echipamentele defecte.
Piesele se vor aproviziona de catre Prestator numai cu acordul CNE Cernavoda.
Detalierea activitatilor solicitate si caracteristicile tehnice si de performanta se regasesc in Caietul de sarcini CR#32940 Rev. 01 al achizitiei.