2. Procedure
Procedure
Title: Tuomi Logistiikka Oy:n SAP S/4HANA lisenssit, tuki- ja ylläpito- sekä kehityspalvelut
Description: Tuomi Logistiikka Oy kilpailuttaa SAP S/4HANA-toiminnanohjausjärjestelmän lisenssien, tukipalvelun, ylläpidon ja kehitystyön toimittajan. Kokonaisuudelle valitaan yksi toimittaja, koska se yksinkertaistaa hallintaa ja vähentää rajapintoja sekä kustannuksia. Lisenssien ja ylläpidon yhdistäminen myös helpottaa lisenssien optimointia. Tuomi tavoittelee kustannustehokkaita ja laadukkaita tuki-, ylläpito- ja kehityspalveluita ja pitkäjänteistä kumppanuutta valitun toimittajan kanssa. Sopimuskauden aikana tavoitteena on toimiva yhteistyö ja toimittajan laaja ymmärrys Tuomen liiketoiminnasta. Kilpailutus toteutetaan neuvottelumenettelyllä, jonka aikataulu on kuvattu alla. Osallistumisvaihe: loka-marraskuu 2026 Neuvotteluvaihe: joulukuu 2026-tammikuu 2027 Tarjousvaihe: helmi-maaliskuu 2027 Sopimus ja käyttöönotto: huhtikuu 2027 Tämän osallistumispyynnön liitteenä oleva materiaali on alustavaa, josta tullaan neuvottelemaan osana neuvottelumenettelyä ja jota tullaan täydentämään lisämateriaalilla. Toimittajan on kuitenkin huomioitava, että lopullinen sopimus tullaan tekemään liitteenä olevaa Tilaajan sopimusmallia noudattaen huomioiden neuvotteluiden perusteella tehdyt tarkennukset. Osana osallistumispyyntöä toimittajan on jätettävä alustava tarjous, joka sisältää seuraavat dokumentit: - Toimittajan palvelua koskeva vakiomuotoinen palvelukuvaus ja palvelutasoehdot - RACI-matriisi BPO- tai vastaavasta lisensointi- tai palveluntuottomallista - Toimittajan hinnoittelumalli ja alustava, sitoumukseton hinta-arvio. Hinta-arvio annetaan pohjautuen tilaajan toimittamaan materiaaliin ja kuvauksiin sekä toimittajan omaan vakiopalvelu- ja toimitusmalliin.
Internal identifier: 614283
Type of procedure: Negotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Hankintaan sovelletaan julkisia hankintoja koskevaa lainsäädäntöä. Tarjouskilpailu toteutetaan julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1397/2016, hankintalaki) 34 §:n ja 35 §:n tarkoittamaa neuvottelumenettelyä käyttäen. Hankintamenettelynä on neuvottelumenettely, koska hankintayksikkö on arvioinut hankittavan kokonaisuuden monimutkaiseksi hankinnaksi, jossa ei pystytä hankinnan luonteen vuoksi laatimaan tarjouspyyntöä ja tehtävänmäärittelyjä etukäteen niin tarkasti, että paras tarjous voitaisiin valita avointa tai rajoitettua menettelyä käyttäen. Neuvottelumenettelyyn voidaan valita mukaan vain ehdokkaita, jotka täyttävät tässä ilmoituksessa ja sen liitteissä määritellyt vähimmäisvaatimukset. Neuvotteluvaiheeseen valitaan viisi (5) vertailussa eniten pisteitä saanutta osallistumishakemuksen lähettänyttä ehdokasta, jotka täyttävät ehdokkaita koskevat soveltuvuusvaatimukset. Mikäli soveltuvuusvaatimukset täyttyviä ehdokkaita on enemmän kuin viisi (5), hankintayksikkö vertailee osallistumishakemukset liitteissä 2 Soveltuvuusvaatimukset ja alustavat vertailuperusteet mainittujen vertailuperusteiden mukaisesti ja kutsuu mukaan neuvotteluvaiheeseen viisi (5) eniten pisteitä saanutta ehdokasta. Mikäli soveltuvuusvaatimukset täyttäviä ehdokkaita on viisi (5) tai vähemmän, kutsutaan neuvotteluvaiheeseen kaikki soveltuvuusvaatimukset täyttävät ehdokkaat. Rinnakkaisten tai vaihtoehtoisten osallistumishakemusten ja tarjousten tekeminen on kielletty. Mikäli ehdokas/tarjoaja jättää rinnakkaisia osallistumishakemuksia tai tarjouksia, hyväksytään niistä vain viimeisin osallistumispyynnön tai tarjouspyynnön mukainen. Hankintayksikkö pidättää myös itsellään oikeuden olla valitsematta mitään tarjousta esimerkiksi liian kalliin hinnan perusteella.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
5. Lot
Lot: LOT-0000