2. Procedure
Procedure
Title: RVL Vaasan merivartioasema, uudisrakennushankkeen urakoiden (RU, PU, IU, SU, RAU) kilpailutus, osallistumispyyntö
Description: Uusi merivartioasema jaettuna urakkana. Rakennuskohteena on uuden Vaasan merivartioaseman rakentaminen Vaasan Vaskiluodon Kutterisataman alueelle. Rakennushanke käsittää asema- ja hallirakennuksen lisäksi auto- ja jätekatokset, koiratalon ja polttoaineen jakelupisteen sekä piha- ja aitarakenteet.
Type of procedure: Restricted
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Senaatti-kiinteistöt pyytää kiinnostuneita toimittajia jättämään osallistumishakemuksen otsikossa mainitun hankkeen rakennusteknisten töiden urakkaa sekä putki-, ilmanvaihto-, sähkö- ja rakennusautomaatiourakoita koskevaan hankintamenettelyyn tämän osallistumispyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Hanke toteutetaan jaettuna urakkana, jossa rakennusurakoitsija (RU) toimii pääurakoitsijana ja vastaa päätoteuttajan velvollisuuksista. Pääurakoitsija vastaa myös työmaan johtovelvollisuuksista ja työmaapalveluista. Pääurakkaan alistettuina sivu-urakoina toimivat putki (PU)-, ilmanvaihto (IU)-, sähkö (SU)- ja rakennusautomaatio (RAU)-urakat. Käyttäjän erillishankinnat on esitetty osallistumispyynnön liiteasiakirjoissa. Hankintaan sovelletaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016). Kyseessä on hankintalain mukainen EU-kynnysarvon ylittävä rakennusurakkahankinta. Hankinta toteutetaan rajoitettuna menettelynä. Hankkeen turvaluokitus on TL IV (JulkL 621/1999, 24 § 1 mom. 5 kohta). Hankinta-asiakirjat sisältävät turvallisuusluokkaan TL IV kuuluvaa tietoja. Tämän osallistumispyynnön liitteenä toimitetaan osallistumishakemuksen laatimiseksi tarvittava aineisto. Turvallisuusluokiteltu ja muu luottamuksellinen tarjousaineisto toimitetaan ainoastaan tarjousvaiheeseen valituille ehdokkaille. Hankintamenettelyn ensimmäisessä vaiheessa kaikki halukkaat toimijat voivat jättää osallistumishakemuksen. Tilaaja tarkastaa osallistumishakemukset ja niiden liitteet sekä valitsee tarjousvaiheeseen kaikki hankintailmoituksessa ja osallistumispyynnössä asetetut soveltuvuusvaatimukset täyttävät ehdokkaat. Tarjoajavalinnan jälkeen tarjoajien tulee toimittaa kaikkien tarjouslaskentaan osallistuvien henkilöiden allekirjoitetut vaitiolositoumukset. Tämän jälkeen tarjoajille toimitetaan lopullinen tarjouspyyntöaineisto. Alustava aikataulu hankintavaiheelle on seuraava: Tarjoajien valinta17.11.2026 Tarjouspyynnön toimitus valituille tarjoajille 3.12.2026 Tarjouspyynnön toimitus valituille tarjoajille3.12.2026 TL IV-aineiston katselun mahdollisuusvko51/2026 ja vko2/2027 Tarjousten jättö21.1.2027 Selonottoneuvottelut ja hankintapäätösvko4/2027 Rakentamisen aloitus 1.4.2027 Osallistumishakemus tulee laatia suomen kielellä ja jättää sähköisesti käyttäen BEM-projektipankin (Buildercom Oy) sähköistä tarjousalustaa. Osallistumishakemus on annettava liitteenä olevalla lomakkeella ja siihen tulee liittää kaikki pyydetyt selvitykset ja liitteet. Osallistumishakemuksen tulee olla perillä 12.11.2026 kello 12.00 mennessä. Määräajan jälkeen saapuneita osallistumishakemuksia ei oteta huomioon. Rakennuttajana toimii Senaatti-kiinteistöjen Länsi-Suomen alue ja vastuuhenkilönä toimii rakennuttajapäällikkö Kukka Potka, puh. +358 50 470 3835, kukka.potka@senaatti.fi. Hanketta Senaatti-kiinteistöjen puolesta hoitaa rakennuttajakonsultti A-Insinöörit Rakennuttaminen Oy, projektipäällikkö Eero Viita, puh. +358 45 258 1113, eero.viita@ains.fi. Ehdokkaiden tulee esittää osallistumispyyntöä koskevat kysymykset BEM-järjestelmän kautta viimeistään 2.11.2026 klo 12:00. Kysymykset ja niihin annetut vastaukset julkaistaan anonyymisti BEM-järjestelmässä viimeistään 6.11.2026. Ehdokkaan tulee osallistumishakemusta laatiessaan ottaa huomioon julkaistut kysymykset ja vastaukset.
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45000000 Construction work
5. Lot
Lot: LOT-0000
Internal identifier: 2026-059217-LOT-0001