See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Brandlarm med talat meddelande
Description: Upphandlingen avser ramavtal för installation, utbyte, service, underhåll och felavhjälpning av brandlarmanläggningar samt utrymningslarm, inklusive utrymningslarm med talat meddelande, inom beställarens fastighetsbestånd samt i externa lokaler där kommunen bedriver verksamhet och ansvarar för aktuella anläggningar.
Internal identifier: SN-2026-708
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45300000 Building installation work
Additional classification (cpv): 31625000 Burglar and fire alarms, 31625200 Fire-alarm systems, 45312100 Fire-alarm system installation work
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Delområde 1. Skola, förskola och gymnasier
Description: Delområdet omfattar utbildningsverksamheter med många dagliga användare. Arbeten i dessa miljöer ska planeras och genomföras med hänsyn till undervisning och pedagogisk verksamhet. Installationer, utbytesarbeten och andra störande åtgärder bör i möjligaste mån förläggas till lov, ferieperioder eller andra längre verksamhetsuppehåll.
Internal identifier: Delområde 1. Skola, förskola och gymnasier
Lot: LOT-0002
Title: Delområde 2. Vård, omsorg och social verksamhet
Description: Delområdet omfattar verksamheter inom vård, omsorg och social verksamhet där höga krav ställs på kontinuitet, tillgänglighet och driftsäkerhet. Arbeten ska utföras med stor hänsyn till brukare, personal och verksamhetens funktion..
Internal identifier: Delområde 2. Vård, omsorg och social verksamhet
Lot: LOT-0003
Title: Delområde 3. Kultur och fritid
Description: Delområdet omfattar publika lokaler såsom kultur- och fritidsanläggningar. Verksamheterna kännetecknas av varierande nyttjandegrad, öppettider och publik närvaro, vilket ställer krav på flexibla och anpassningsbara arbetssätt.
Internal identifier: Delområde 3. Kultur och fritid
Lot: LOT-0004
Title: Delområde 4. Kontorslokaler och andra specialfastigheter
Description: Delområdet 4 omfattar kontor, brandstationer, stadshuset, sjukhusbyggnader samt andra speciallokaler och övriga fastigheter som inte omfattas av delområde 1–3 med varierande verksamhetsinnehåll och användning. Fastigheterna ställer ofta krav på samordning med fastighetsdrift och andra tekniska system. Delområdet omfattar bland annat fastigheter som förvaltas av Fastighetsavdelningen inom Fastighets- och gatukontoret, vilken förvaltar cirka 400 byggnader med en total BTA om cirka 200 000 kvm.
Internal identifier: Delområde 4. Kontorslokaler och andra specialfastigheter