708056-2023 - ResultRomania-București: Railway construction works
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
„Lucrări de întreținere prin înlocuirea la rând a elementelor componente ale suprastructurii căiI Sucursala Regionala Iasi "
Reference number: 17/1/935/30.06.2023
II.1.2.
Main CPV code
45234100 Railway construction works
II.1.4.
Short description
Având în vedere faptul că liniile de cale ferată de pe rețeaua feroviară de pe raza Sucursalei Regionala
CF Iasi, prezintă o stare tehnică care nu permite exploatarea la capacitate maximă a capacității de transport și circulaţia trenurilor în condiţii de fiabilitate, confort şi siguranţă; uzura accentuată la întreg ansamblu de elemente din care este alcătuită calea ferată: şină, traverse, prinderi; trecerile la nivel prezintă degradări care îngreunează trecerea vehiculelor peste cale ferată, Compania Nationala de Cai Ferate “C.F.R.” S.A. dorește încheierea acordului-cadru pentru Sucursală Regională CF Iasi, care are ca obiect stabilirea termenilor şi condiţiilor ce vor guverna contractele sectoriale de lucrări (contractele subsecvente de lucrări) pentru: Lucrări de întreținere prin înlocuirea la rând a elementelor componente ale suprastructurii caii”
Execuția lucrărilor se va desfășura pe raza de activitate a Sucursalelor Regionale CF Iasi, în conformitate cu cerințele caietului de sarcini nr. 2/1/830/2021.
Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări/informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire până în a 22-a zi înainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Entitatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări/informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire în a 12-a zi înainte de data limita de depunere a ofertelor. Entitatea contractantă nu va răspunde la solicitările de clarificări transmise după data limită stabilită. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP, semnată cu semnatură electronică extinsă.
Entitatea contractantă intenționează să încheie, un acord-cadru pe 4 ani cu 3 operatori economici, fără reofertare. În cazul în care, nu există 3 oferte admisibile, acordul-cadru se poate încheia cu unul sau doi ofertanți funcție de câte oferte admisibile sunt.
La acordul-cadru încheiat cu doi sau trei ofertanți admisibili, contractele subsecvente în baza respectivului acord-cadru se vor încheia cu ofertantul declarant castigator (cel clasat pe locul I cu punctaj cel mai mare).
In cazul in care ofertantul clasat pe locul I, nu raspunde sau nu are capacitatea de a incheia contractul subsecvent respectiv, entitatea contractanta va incheia acel contract subsecvent cu ofertantul a carei oferta este clasata pe urmatorul loc (locul II). Daca nici acesta nu raspunde sau nu are capacitatea de a incheia contractul subsecvent respectiv, entitatea contractanta va incheia contractul subsecvent cu ofertantul a carei oferta este clasata pe urmatorul loc (locul III).
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement
Prin execuția acestor lucrări se realizează înlocuirea la rând a elementelor componente ale suprastructurii căii și realizarea căii fără joante, având ca rezultat, aducerea liniei în parametrii pentru viteza de circulație de 120 km/h a trenurilor de călători și a trenurilor de marfă, și implicit, creșterea vitezei stabilite și ridicarea restricțiilor de viteză și cuprind :
-demontarea căii existente, aranjarea materialelor demontate în afara gabaritulului pe bancheta căii; transportul materialelor scoase din cale în depozite stabilite de beneficiar;
-înlocuirea elementelor componente ale suprastructurii caii cu materialele noi achiziționate de executant (traverse din beton tip 60 echipate cu prindere elastică, aparate de cale tip 60 montate pe traverse din beton, piatră spartă, jil-uri și cupoane de tranziție, dale din beton sau elastice pentru treceri la nivel (unde este cazul), completarea prismului de piatră spartă la dimensiunile instrucționale pentru linii cu cale sudată;
-profilarea mecanizată, burajul și riparea mecanizată cu aducerea liniei la profilul în lung și direcție, urmate de stabilizarea dinamică a căii vor fi efectuate de beneficiar;
-realizarea căii fără joante și înglobarea aparatelor de cale în CFJ, se efectuează de executant;
-montarea elementelor componente ale trecerilor la nivel cu calea ferată și realizarea racordărilor cu partea carosabilă, efectuate de executant;
-curățarea și asigurarea sistemelor de scurgere a apelor pluviale în lungul căii, zonelor aparatelor de cale sau trecerilor la nivel existente, efectuate de executant;
-întreținerea normală și extraordinară a lucrărilor de către executant până la predarea acestora către beneficiar;
-activități și consumabile necesare pentru menținerea in stare de curatenie a perimetrului unde se execută lucrarea, demontarea și îndepărtarea oricăror lucrări sau activități provizorii, se efectuează de executant.
Execuția lucrărilor se va desfășura pe raza de activitate a Sucursalei Regională CF Iași, în conformitate cu cerințele caietului de sarcini nr. 2/1/830/2021.
Cantități:
Cantitatea maxima a acordului cadru este de 184 km lucrare,
Cantitatea minima a acordului cadru este de 25 km lucrare
Cantitatea maxima a unui contract subsecvent este de 51 km lucrare,
Cantitatea minima a unui contract subsecvent este de 5 km lucrare.
Acordul-cadru va fi încheiat la nivel Central CFR, iar contractele subsecvente se vor încheia la nivel de regională, în limita fondurilor alocate.
Frecvența contractelor subsecvente: maxim 2 contract subsecvent/an.
Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent: 147.192.120 lei fără TVA