709327-2026 - Competition
Finland – Building-cleaning services – Siivouspalvelut
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Siivouspalvelut
Description: Pyydämme tarjoustanne Tampereen Infra Oy:n tilojen siivouspalveluista tarjouspyynnön liitteiden mukaisesti. Hankintaa ei ole jaettu osa-alueisiin, sillä tavoitteena on löytää yksi sopimuskumppani tuottamaan kokonaisuudessaan tarvittavat siivouspalvelut minimoiden näin tilaajan hallinnolliset sopimusseurantatyöt tämän sopimuksen osalta. Myöskään osatarjoukset tai vaihtoehtoiset tarjoukset ole sallittuja. Kyseessä on EU-kynnysarvon ylittävä palveluhankinta, jonka ennakoitu arvo on noin 600 000 euroa sisältäen mahdolliset optiot. Siivousten kohteina ovat Tampereen Infra Oy:n kiinteät toimitilat, siirrettävät työmaasuojat ja tuntiperusteiset uimarantojen pukuhuonetilojen siivoukset. Toimitilat koostuvat pääosin tauko-, sosiaali- ja toimistotiloista ja palvelevat koko Tampereen Infra Oy:n henkilöstöä. Työmaasuojat ovat Tampereen Infra Oy:n työmaiden yhteyteen ympäri Tamperetta sijoitettavia noin 10–20 m2 kokoisia hinattavia taukovaunuja. Uimarantojen pukuhuonetilojen siivouspalvelu on tuntiperusteista siivousta, joka pääosin keskittyy kesäviikonloppuihin. Siivouskohteiden tarkemmat ominaisuudet ja muut tiedot löytyvät tarjouspyyntömateriaaleista. Ennen kilpailutusta hankinnasta lähetettiin julkaistavaksi markkinavuoropuheluilmoitus Hilma-palvelussa 22.9.2026. Markkinavuoropuhelun aikana 22.9.2026-2.10.2026 halukkaiden potentiaalisten tarjoajien oli mahdollista kommentoida tarjouspyyntöluonnosmateriaalia
Internal identifier: H25024TP
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 90911200 Building-cleaning services
Additional classification (cpv): 90919200 Office cleaning services, 90680000 Beach cleaning services, 90910000 Cleaning services, 90911200 Building-cleaning services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Internal identifier: 2026-059064-LOT-0001
Options:
Description of the options: Pakollisena optiona tarjoajaa pyydetään jättämään tarjoukset myös käsipaperista, vessapaperista, käsienpesuaineesta, käsihuuhteesta, käsivoiteesta ja ilmanraikastimesta, roskapusseista, biojätepusseista ja jätesäkeistä. Optiotuotteiden tarjoukset jätetään tarjouslomakkeella. Tilaaja voi halutessaan käyttää option (kokonaan tai osittain) tai jättää option käyttämättä. Optiotuotteisiin liittyvä toimintamalli on kuvattuna palvelunkuvauksella.