See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: „Prestari servicii de proiectare Reactualizare Proiect tehnic conform Expertizei tehnice actualizate, Detalii de executie, Asistenta tehnica la obiectivul ,,Modernizare DN 67 B Scoarta-Pitesti km 0+000-km 188+200’’, Lot 1: Judetul Gorj: km 0+000-km 47+300; Lot 2: Judetul Valcea: km 47+300-km 119+260; Lot 3: Judetul Olt: km 119+260-km 158+120; Lot 4: Judetul Arges: km 158+120-km 187+600’’
Description: Obiectivul general al Contractului îl reprezintă asigurarea siguranței circulației rutiere, marirea confortului de deplasare, exploatarea pe termen mediu sau lung. Obiectivul este impartit in 4 loturi, astfel: - Lot 1: Judetul Gorj: km 0+000 – km 47+300; - Lot 2: Judetul Valcea: km 47+300 – km 119+; - Lot 3: Judetul Olt: km 119+260 – km 158+120; - Lot 4: Judetul Arges: km 158+120 – km 187+600. Nota: Nu vor face obiectul contractului podurile: ”Pod peste Valea Richita la Poiana Lacului km 175+822” si “Pod peste raul Olt la km 119+236 la Poganu”, deoarece aceste poduri au fost promovate separat. Obiectivul specific al Contractului îl constituie elaborarea reactualizarii proiectului tehnic inclusiv DTAC, detaliilor de execuție, asigurarea asistenței tehnice. Conform art. 6 din model contract, durata contractului este: - Durata Elaborare documentatie obtinere Certificat de Urbanism (inclusiv documentatiile in vederea obtinerii avizelor/acordurilor specificate in Certificatul de Urbanism), Reactualizare Proiect tehnic de executie inclusiv DTAC si verificarea Proiectului tehnic este de 6 luni.; - Durata Elaborare Detalii de Execuție, este de 1 luna; - Durata Asistență tehnică este de 36 luni (asistenta tehnica este asigurata de Proiectant pe tot parcursul executiei lucrarilor – 36 luni). -Durata prestarii serviciilor poate fi prelungita cu maxim 3 luni in conditiile art. 20.6. (1) din contract. Nota: A) In temeiul art. 160 alin. 1 din Legea 98/2016, modificata si completata, termenul limita pana la care operatorii economici interesati de participarea la procedura de achizitie publica au dreptul de a solicita clarificari in legatura cu documentatia de atribuire este de 20 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. B) Conform obligatiei prevazute la art. 160 alin. 2 din Legea 98/2016, modificata si completata, si totodata in conformitate cu art. 161 alin. (2) din cadrul aceleiasi legi, autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si concret la toate solicitarile de clarificari in a 11 a zi inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor. Orice solicitare de clarificare transmisa dupa data mentionata la punctul A), va pune autoritatea contractanta in imposibilitatea de a oferi un raspuns in termenul mentionat la punctul B) si drept urmare orice solicitare de clarificare in afara termenelor mentionate se va considera tardiva. C) Atat solicitarile de clarificari ale operatorilor economici in legatura cu documentatia de atribuire, cat si raspunsul autorităţii contractante la solicitările de clarificări sau informaţii suplimentare, primite în condiţiile art. 160 alin. (1) din Lege, se postează în SEAP la secţiunea specifică, disponibilă în sistemul informatic.
Internal identifier: 16054368/2024/2273/S7
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71322500 Engineering-design services for traffic installations
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Lot 1: Judetul Gorj: km 0+000 – km 47+300
Description: Obiectivul general al Contractului îl reprezintă asigurarea siguranței circulației rutiere, marirea confortului de deplasare, exploatarea pe termen mediu sau lung. Obiectivul este impartit in 4 loturi, astfel: - Lot 1: Judetul Gorj: km 0+000 – km 47+300; Nota: Nu vor face obiectul contractului podurile: ”Pod peste Valea Richita la Poiana Lacului km 175+822” si “Pod peste raul Olt la km 119+236 la Poganu”, deoarece aceste poduri au fost promovate separat. Obiectivul specific al Contractului îl constituie elaborarea reactualizarii proiectului tehnic inclusiv DTAC, detaliilor de execuție, asigurarea asistenței tehnice. Proiectantul va elabora proiectul tehnic reactualizat, precum si elaborarea documentatiei tehnice aferente proiectului tehnic reactualizat. In cazul in care, in urma elaborarii documentatiei, indicatorii tehnico-economici initiali, aprobati prin Hotararea de Guvern nr. 343 din 26 martie 2008 la nivel de studiu de fezabilitate sunt modificati, Proiectantul va fi responsabil de intocmirea proiectului de Hotarare de Guvern pentru aprobarea noilor indicatori tehnico-economici pentru fiecare lot in parte. Implementarea Contractului în conformitate cu prevederile prezentului Caiet de Sarcini trebuie să conducă cel puțin la atingerea următoarelor rezultate finale măsurabile: - elaborare Proiect pentru autorizarea/desființarea executării lucrărilor de construire (P.A.C.), având ca rezultat așteptat Proiectul pentru autorizarea executării/desființării lucrărilor (P.A.C./DTAC) verificat în condițiile Legii nr. 10/1991, cu modificările și completările ulterioare, însoțit de avizele solicitate prin Certificatul de Urbanism și de Proiectul de organizare a execuției lucrărilor (P.O.E./DTOE) pentru obținerea Autorizației de construire si Autorizației de desfiintare. - elaborare/definitivare reactualizare Proiect Tehnic de execuție, având ca rezultat așteptat Proiectul Tehnic de execuție, Caiete de Sarcini, verificate potrivit Legii nr. 10/1991, cu modificările și completările ulterioare, depus la Autoritatea Contractantă in maxim 3 luni de zile; - elaborare/definitivare Detalii de execuție, cu o durată de elaborare de maxim 1 luna de zile; - Asistență tehnică pe perioada de execuție a lucrărilor, durata de execuție estimata fiind de 36 luni având ca rezultate așteptate: - întocmire Rapoarte de activitate – lunar; - întocmire Referat în vederea efectuării recepțiilor la terminarea lucrării și finală; - Cartea tehnică a construcției întocmită şi predată Autorității Contractante, pe măsura elaborării (capitolul A: Documentaţia privind proiectarea, informațiile necesare, capitolul B și C și capitolul D Documentaţia privind exploatarea, întreţinerea, repararea, urmărirea comportării în timp şi postutilizarea construcţiei) şi cel mai târziu până la data recepţiei finale a lucrărilor. Este necesar ca documentatia intocmita sa fie completa si suficient de clara, astfel incat sa se poata elabora pe baza lui Detaliile de Executie cu respectarea stricta a prevederilor proiectului tehnic reactualizat. Contractantul trebuie să furnizeze Autorității Contractante toate documentațiile solicitate, inclusiv partea din cartea tehnică a construcției (Secțiunea B – Documentația privind execuția) înainte de semnarea procesului verbal de recepție la terminarea lucrărilor.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 71356200 Technical assistance services
Lot: LOT-0002
Title: Lot 2: Judetul Valcea: km 47+300-km 119+260
Description: Obiectivul general al Contractului îl reprezintă asigurarea siguranței circulației rutiere, marirea confortului de deplasare, exploatarea pe termen mediu sau lung. Obiectivul este impartit in 4 loturi, astfel: - Lot 2: Judetul Valcea: km 47+300 – km 119+260; Nota: Nu vor face obiectul contractului podurile: ”Pod peste Valea Richita la Poiana Lacului km 175+822” si “Pod peste raul Olt la km 119+236 la Poganu”, deoarece aceste poduri au fost promovate separat. Obiectivul specific al Contractului îl constituie elaborarea reactualizarii proiectului tehnic inclusiv DTAC, detaliilor de execuție, asigurarea asistenței tehnice. Proiectantul va elabora proiectul tehnic reactualizat, precum si elaborarea documentatiei tehnice aferente proiectului tehnic reactualizat. In cazul in care, in urma elaborarii documentatiei, indicatorii tehnico-economici initiali, aprobati prin Hotararea de Guvern nr. 343 din 26 martie 2008 la nivel de studiu de fezabilitate sunt modificati, Proiectantul va fi responsabil de intocmirea proiectului de Hotarare de Guvern pentru aprobarea noilor indicatori tehnico-economici pentru fiecare lot in parte. Implementarea Contractului în conformitate cu prevederile prezentului Caiet de Sarcini trebuie să conducă cel puțin la atingerea următoarelor rezultate finale măsurabile: - elaborare Proiect pentru autorizarea/desființarea executării lucrărilor de construire (P.A.C.), având ca rezultat așteptat Proiectul pentru autorizarea executării/desființării lucrărilor (P.A.C./DTAC) verificat în condițiile Legii nr. 10/1991, cu modificările și completările ulterioare, însoțit de avizele solicitate prin Certificatul de Urbanism și de Proiectul de organizare a execuției lucrărilor (P.O.E./DTOE) pentru obținerea Autorizației de construire si Autorizației de desfiintare. - elaborare/definitivare reactualizare Proiect Tehnic de execuție, având ca rezultat așteptat Proiectul Tehnic de execuție, Caiete de Sarcini, verificate potrivit Legii nr. 10/1991, cu modificările și completările ulterioare, depus la Autoritatea Contractantă in maxim 3 luni de zile; - elaborare/definitivare Detalii de execuție, cu o durată de elaborare de maxim 1 luna de zile; - Asistență tehnică pe perioada de execuție a lucrărilor, durata de execuție estimata fiind de 36 luni având ca rezultate așteptate: - întocmire Rapoarte de activitate – lunar; - întocmire Referat în vederea efectuării recepțiilor la terminarea lucrării și finală; - Cartea tehnică a construcției întocmită şi predată Autorității Contractante, pe măsura elaborării (capitolul A: Documentaţia privind proiectarea, informațiile necesare, capitolul B și C și capitolul D Documentaţia privind exploatarea, întreţinerea, repararea, urmărirea comportării în timp şi postutilizarea construcţiei) şi cel mai târziu până la data recepţiei finale a lucrărilor. Este necesar ca documentatia intocmita sa fie completa si suficient de clara, astfel incat sa se poata elabora pe baza lui Detaliile de Executie cu respectarea stricta a prevederilor proiectului tehnic reactualizat. Contractantul trebuie să furnizeze Autorității Contractante toate documentațiile solicitate, inclusiv partea din cartea tehnică a construcției (Secțiunea B – Documentația privind execuția) înainte de semnarea procesului verbal de recepție la terminarea lucrărilor.
Internal identifier: 2
Lot: LOT-0003
Title: Lot 3: Judetul Olt: km 119+260 – km 158+120
Description: Obiectivul general al Contractului îl reprezintă asigurarea siguranței circulației rutiere, marirea confortului de deplasare, exploatarea pe termen mediu sau lung. Obiectivul este impartit in 4 loturi, astfel: - Lot 3: Judetul Olt: km 119+260 – km 158+120; Nota: Nu vor face obiectul contractului podurile: ”Pod peste Valea Richita la Poiana Lacului km 175+822” si “Pod peste raul Olt la km 119+236 la Poganu”, deoarece aceste poduri au fost promovate separat. Obiectivul specific al Contractului îl constituie elaborarea reactualizarii proiectului tehnic inclusiv DTAC, detaliilor de execuție, asigurarea asistenței tehnice. Proiectantul va elabora proiectul tehnic reactualizat, precum si elaborarea documentatiei tehnice aferente proiectului tehnic reactualizat. In cazul in care, in urma elaborarii documentatiei, indicatorii tehnico-economici initiali, aprobati prin Hotararea de Guvern nr. 343 din 26 martie 2008 la nivel de studiu de fezabilitate sunt modificati, Proiectantul va fi responsabil de intocmirea proiectului de Hotarare de Guvern pentru aprobarea noilor indicatori tehnico-economici pentru fiecare lot in parte. Implementarea Contractului în conformitate cu prevederile prezentului Caiet de Sarcini trebuie să conducă cel puțin la atingerea următoarelor rezultate finale măsurabile: - elaborare Proiect pentru autorizarea/desființarea executării lucrărilor de construire (P.A.C.), având ca rezultat așteptat Proiectul pentru autorizarea executării/desființării lucrărilor (P.A.C./DTAC) verificat în condițiile Legii nr. 10/1991, cu modificările și completările ulterioare, însoțit de avizele solicitate prin Certificatul de Urbanism și de Proiectul de organizare a execuției lucrărilor (P.O.E./DTOE) pentru obținerea Autorizației de construire si Autorizației de desfiintare. - elaborare/definitivare reactualizare Proiect Tehnic de execuție, având ca rezultat așteptat Proiectul Tehnic de execuție, Caiete de Sarcini, verificate potrivit Legii nr. 10/1991, cu modificările și completările ulterioare, depus la Autoritatea Contractantă in maxim 3 luni de zile; - elaborare/definitivare Detalii de execuție, cu o durată de elaborare de maxim 1 luna de zile; - Asistență tehnică pe perioada de execuție a lucrărilor, durata de execuție estimata fiind de 36 luni având ca rezultate așteptate: - întocmire Rapoarte de activitate – lunar; - întocmire Referat în vederea efectuării recepțiilor la terminarea lucrării și finală; - Cartea tehnică a construcției întocmită şi predată Autorității Contractante, pe măsura elaborării (capitolul A: Documentaţia privind proiectarea, informațiile necesare, capitolul B și C și capitolul D Documentaţia privind exploatarea, întreţinerea, repararea, urmărirea comportării în timp şi postutilizarea construcţiei) şi cel mai târziu până la data recepţiei finale a lucrărilor. Este necesar ca documentatia intocmita sa fie completa si suficient de clara, astfel incat sa se poata elabora pe baza lui Detaliile de Executie cu respectarea stricta a prevederilor proiectului tehnic reactualizat. Contractantul trebuie să furnizeze Autorității Contractante toate documentațiile solicitate, inclusiv partea din cartea tehnică a construcției (Secțiunea B – Documentația privind execuția) înainte de semnarea procesului verbal de recepție la terminarea lucrărilor.
Internal identifier: 3
Lot: LOT-0004
Title: Lot 4: Judetul Arges: km 158+120 - km 187+600
Description: Obiectivul general al Contractului îl reprezintă asigurarea siguranței circulației rutiere, marirea confortului de deplasare, exploatarea pe termen mediu sau lung. Obiectivul este impartit in 4 loturi, astfel: - Lot 4: Judetul Arges: km 158+120 - km 187+600; Nota: Nu vor face obiectul contractului podurile: ”Pod peste Valea Richita la Poiana Lacului km 175+822” si “Pod peste raul Olt la km 119+236 la Poganu”, deoarece aceste poduri au fost promovate separat. Obiectivul specific al Contractului îl constituie elaborarea reactualizarii proiectului tehnic inclusiv DTAC, detaliilor de execuție, asigurarea asistenței tehnice. Proiectantul va elabora proiectul tehnic reactualizat, precum si elaborarea documentatiei tehnice aferente proiectului tehnic reactualizat. In cazul in care, in urma elaborarii documentatiei, indicatorii tehnico-economici initiali, aprobati prin Hotararea de Guvern nr. 343 din 26 martie 2008 la nivel de studiu de fezabilitate sunt modificati, Proiectantul va fi responsabil de intocmirea proiectului de Hotarare de Guvern pentru aprobarea noilor indicatori tehnico-economici pentru fiecare lot in parte. Implementarea Contractului în conformitate cu prevederile prezentului Caiet de Sarcini trebuie să conducă cel puțin la atingerea următoarelor rezultate finale măsurabile: - elaborare Proiect pentru autorizarea/desființarea executării lucrărilor de construire (P.A.C.), având ca rezultat așteptat Proiectul pentru autorizarea executării/desființării lucrărilor (P.A.C./DTAC) verificat în condițiile Legii nr. 10/1991, cu modificările și completările ulterioare, însoțit de avizele solicitate prin Certificatul de Urbanism și de Proiectul de organizare a execuției lucrărilor (P.O.E./DTOE) pentru obținerea Autorizației de construire si Autorizației de desfiintare. - elaborare/definitivare reactualizare Proiect Tehnic de execuție, având ca rezultat așteptat Proiectul Tehnic de execuție, Caiete de Sarcini, verificate potrivit Legii nr. 10/1991, cu modificările și completările ulterioare, depus la Autoritatea Contractantă in maxim 3 luni de zile; - elaborare/definitivare Detalii de execuție, cu o durată de elaborare de maxim 1 luna de zile; - Asistență tehnică pe perioada de execuție a lucrărilor, durata de execuție estimata fiind de 36 luni având ca rezultate așteptate: - întocmire Rapoarte de activitate – lunar; - întocmire Referat în vederea efectuării recepțiilor la terminarea lucrării și finală; - Cartea tehnică a construcției întocmită şi predată Autorității Contractante, pe măsura elaborării (capitolul A: Documentaţia privind proiectarea, informațiile necesare, capitolul B și C și capitolul D Documentaţia privind exploatarea, întreţinerea, repararea, urmărirea comportării în timp şi postutilizarea construcţiei) şi cel mai târziu până la data recepţiei finale a lucrărilor. Este necesar ca documentatia intocmita sa fie completa si suficient de clara, astfel incat sa se poata elabora pe baza lui Detaliile de Executie cu respectarea stricta a prevederilor proiectului tehnic reactualizat. Contractantul trebuie să furnizeze Autorității Contractante toate documentațiile solicitate, inclusiv partea din cartea tehnică a construcției (Secțiunea B – Documentația privind execuția) înainte de semnarea procesului verbal de recepție la terminarea lucrărilor.
Internal identifier: 4