2. Procedure
Procedure
Title: Wybór Partnera Finansującego w celu wdrażania Instrumentu Finansowego: „Ekopożyczka z premią dla przedsiębiorstw (GOZ) w ramach projektu pn. Pożyczki GOZ dla przedsiębiorstw na Pomorzu Zachodnim.
Description: Przedmiotem zamówienia są zlecone przez BGK usługi polegające na wdrożeniu i zarządzaniu Instrumentem Finansowym Ekopożyczka z premią dla przedsiębiorstw (GOZ). Szczegóły dotyczące projektów, które mogą być finansowane zawarte zostały w Metryce Instrumentu Finansowego (Metryka) stanowiącej załącznik nr 2 do Projektowanych Postanowień Umowy (PPU).
Internal identifier: DZK/81/DIF/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 66000000 Financial and insurance services
5. Lot
Lot: LOT-0004
Description: 1. Przedmiotem zamówienia są zlecone przez BGK usługi polegające na wdrożeniu i zarządzaniu Instrumentem Finansowym Ekopożyczka z premią dla przedsiębiorstw (GOZ). Szczegóły dotyczące projektów, które mogą być finansowane zawarte zostały w Metryce Instrumentu Finansowego (Metryka) stanowiącej załącznik nr 2 do Projektowanych Postanowień Umowy (PPU). 2. Zadanie będące przedmiotem niniejszego zamówienia może być świadczone w odniesieniu do przedsięwzięć określonych w Metryce, realizowanych wyłącznie na terenie województwa zachodniopomorskiego. 3. BGK powierzono rolę podmiotu wdrażającego Fundusz Powierniczy, w ramach którego przewidziano ww. Instrument Finansowy. Podstawą działania BGK jest Umowa o finansowaniu zawarta pomiędzy BGK a Województwem Zachodniopomorskim działającym jako Instytucja zarządzająca Programem Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027. 4. W celu realizacji zamówienia BGK wniesie z Funduszu Powierniczego do utworzonego przez Wykonawcę Funduszu Szczegółowego wkład finansowy ze środków programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027 oraz środki stanowiące krajowe współfinansowanie. Szczegółowe zasady przekazywania wkładu finansowego z Funduszu Powierniczego w formie transz zostały określone w PPU. 5. Podmiot wybrany jako Wykonawca będzie pełnić rolę podmiotu wdrażającego Fundusz Szczegółowy (Partner Finansujący, PF), o którym mowa w art. 2 pkt 21 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2021/1060 z dnia 24 czerwca 2021 r 6. Zamówienie jest finansowane ze środków Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027 oraz środków stanowiących krajowe współfinansowanie, zgodnie z Umową nr FEPZ.02.20-IZ.00-0001/23 o finansowaniu Projektu pn. „Pożyczki GOZ dla przedsiębiorstw na Pomorzu Zachodnim” realizowanego w ramach Priorytetu FEPZ.02 Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027, Działania FEPZ.02.20 Wsparcie transformacji w kierunku GOZ poprzez instrumenty finansowe, na podstawie umowy zawartej w dniu 20.10.2023 r. pomiędzy Województwem Zachodniopomorskim a Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który pełni rolę „Funduszu Powierniczego” w rozumieniu art. 2 pkt 20 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2021/1060 z dnia 24 czerwca 2021 r. Numer identyfikacyjny projektu: FEPZ.02.20-IZ.00-0001/23 7. Ryzyko kredytowe związane z działalnością pożyczkową ponosi Wykonawca, z uwzględnieniem warunków opisanych w PPU. 8. Szczegółowy zakres zadań Wykonawcy określony został w PPU (załącznik nr 2 do SWZ). 9. Wkład finansowy ze środków Funduszu Powierniczego udostępniany przez Zamawiającego na realizację zamówienia podstawowego wynosi łącznie 12 000 000,00 PLN.
Options:
Description of the options: 1. Zamawiający przewiduje możliwość udzielenia: a) Prawa opcji, b) Zamówienia, o którym mowa w art. 214 ust. 1 pkt 7) ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2026 r. poz. 793, z późn. zm.) (Ustawa Prawo Zamówień Publicznych, Ustawa). 2. W przypadku skorzystania przez Zamawiającego z Prawa opcji kwota wniesiona przez Zamawiającego do Funduszu Szczegółowego może ulec zwiększeniu do 200% w stosunku do kwoty przewidzianej w ramach zamówienia podstawowego. 3. Pożyczki udzielane przez Wykonawcę ze środków udostępnionych na podstawie Prawa opcji będą udzielane w oparciu o zasady zawarte w PPU, stosowane do podstawowej części zamówienia. W przypadku skorzystania z Prawa opcji, Zamawiający, w uzgodnieniu z Wykonawcą, dokona aktualizacji terminów w zakresie wydatkowania środków Funduszu Szczegółowego. 4. W przypadku skorzystania przez Zamawiającego z zamówienia, o którym mowa w art. 214 ust. 1 pkt 7) Ustawy kwota wniesiona przez Zamawiającego do Funduszu Szczegółowego może wynosić do 100% w stosunku do kwoty przewidzianej w ramach zamówienia podstawowego. 5. Wkład finansowy ze środków Funduszu Powierniczego udostępniany przez Zamawiającego na realizację zamówienia podstawowego wynosi łącznie 12 000 000,00 PLN. 6. W przypadku skorzystania przez Zamawiającego z Prawa opcji oraz zamówienia, o którym mowa w art. 214 ust. 1 pkt 7) Ustawy Prawo Zamówień Publicznych, wkład finansowy ze środków Funduszu Powierniczego udostępnianych przez Zamawiającego na realizację zamówienia wyniesie maksymalnie 48 000 000,00 PLN. Wskazane wyżej kwoty nie stanowią szacunkowej wartości zamówienia.