2. Procedure
Procedure
Title: Achizitia de executie lucrari pentru proiectul „Eficientizarea energetică a clădirilor rezidențiale din municipiul Hunedoara – bl 11, str. Viorele, Nr. 2” Cod SMIS 347655 , proiect finantat prin programul Regional Vest 2021-2027
Description: Autoritatea Contractantă implementează proiectul ce are ca obiect ”Eficientizare energetica a clădirilor rezidențiale din municipiul Hunedoara - bl 11, str. Viorele, Nr. 2” baza contractului de finantare nr. 616/31.07.2026, încheiat cu Agenția pentru Dezvoltare Regională a Regiunii Vest, în calitate de Autoritate de Management pentru Programul Regional Vest 2021-2027 (AM PR Vest). In acest sens, Autoritatea Contractanta doreste contractarea unui Antreprenor specializat în executia de lucrari de eficientizare, care sa detină capacitatea tehnica pentru implementarea si atingerea rezultatelor si obiectivelor asumate prin contractulde finanatre, În vederea execuției lucrărilor, se pun la dispoziția ofertanților prin documentația de atribuire: Proiect Tehnic nr. 52 / 2024 elaborat de SC GLOBEXTERRA SRL -proiectant general, pentru proiectul ”Eficientizarea energetică a clădirilor rezidențiale din municipiul Hunedoara – bl 11, str. Viorele, Nr. 2”, la care se atașează urmatoarele: - Piese scrise; - Piese desenate. Autorizații de construire: - Autorizație de Construire nr. 40 din 16.04.2025. Investiția prevăzută în cadrul proiectului "Eficientizare energetica a clădirilor rezidențiale din municipiul Hunedoara - bl 11, str. Viorele, Nr. 2" se va realiza la blocul de locuințe situat la adresa: Str Viorele, nr. 2, BL 11,Loc. Hunedoara, Jud. Hunedoara. Blocul de locuințe face parte din Asociația de proprietari Viorele nr. 2, CIF 4634027. Terenul destinat investiției se află în intravilanul localității Hunedoara având CF nr. 60543, nr. Cadastral 2539/78. Blocul a fost construit în anul 1974 și are regimul de înălțime S+P+10E, risc seismic clasa III. În conformitate cu prevederile art. 161 alin. (1) din Legea 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, termenul limită până la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publică are dreptul de a solicita clarificări sau informatii suplimentare în legatură cu documentația de atribuire este de 20 zile înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. În conformitate cu prevederile art. 161 alin. (2) din Legea nr. 98/2016 cu modificările si completările ulterioare, Autoritatea Contractantă stabilește că termenul limită în care va răspunde tuturor solicitărilor de clarificare/ informațiilor suplimentare in a 10 –a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor.
Internal identifier: 2127028_POZITIA 1 LUCRARI_PAAP 2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45321000 Thermal insulation work
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: 1. 1. LUCRARI DE REABILITARE TERMICA A ELEMENTELOR DE ANVELOPA A CLADIRII IZOLAREA TERMICĂ A FAŢADEI – PARTE OPACĂ: Izolarea peretilor exteriori Se propune placarea pereților exteriori, la partea exterioară a acestora, cu sisteme termoizolante cu specificație de fabricație “pentru utilizarea la placarea fațadelor”, realizat în sisteme termoizolante agre-mentate/certificate în România, vată minerală. Termoizolația se va monta continuu pentru evitarea punților termice, eliminându-se complet spațiul între plăcile de termoizolație. Izolarea termica a soclului cladirii cu sistem termoizolant Se va prevedea un sistem termoizolant rezistent la umezeală pe înălțimea soclului. Termoizolarea planseului peste ultimul nivel, cu sistem termoizolant Clădirea prezintă un acoperiș initial de tip terasa ce prezinta infiltratii prin hidroizolatia deteriorată a terasei. Izolarea termica a planseului peste subsol Se propune executarea unui strat termoizolant pe suprafața inferioară a planșeului (la tavanul subsolului), în varianta: sistem termoizolant realizat din polistiren expandat ignifugat. lzolarea termica la peretii si tavanele comune cu apartamentele, in zona de acces in casa scarii . Inchiderea balcoanelor şi/sau a logiilor cu tâmplărie termoizolantă, inclusiv izolarea termică a parapeţilor Solutia tehnica propusa consta in inchiderea balcoanelor si / sau a logiilor cu tamplarie termoizolanta si izolarea parapetilor. Pentru a asigura stratul suport aferent sistemului termoizolant, golurile rezultate in urma demontarii elementelor decorative de tip grilaj metalic se vor închide cu cadru metalic nou, ancorat cu placuțe metalice în placa balconului, fațadă și parapetul din B.A.; placat interior / exterior cu placi de fibrociment. Cresterea rezistentei termice a tamplariei exterioare – partea vitrata se va realiza cu tamplarie termoizolanta. Izolarea termica a parapetilor balcoanelor/logiilor – parte opaca, cu sistem termoizolant amplasat la exterior cu o grosime de 15 cm; Termoizolarea se realizeaza cu sisteme compozite de izolare termica a fatadelor la exterior, iar modul de lucru va fi identic cu termoizolarea fatadelor. Izolarea termica a planseului exterior aferent elementelor in consola, cu sistem termoizolant cu o grosime a termoizolatiei de 15 cm. √ Izolarea termică a planșeului inferior în contact cu exteriorul aferent balcoanelor/logiilor de deasupra, și pe părțile laterale cu termosistem identic cu cel care se va utiliza pentru fațadă. IZOLAREA TERMICĂ A FAŢADEI – PARTE VITRATĂ: Inlocuirea tamplariei existente, inclusiv tamplaria aferenta casei de scara si etajului tehnic, cu tamplarie cu performanta energetica cu urmatoarele caracteristici: Tamplarie termoizolanta PVC, pentacamerala dotata, dupa caz, cu dispozitive/fante/grile pentru ventilarea spatiilor ocupate si evitarea aparitiei condensului pe elementele interioare de anvelopa. Se propune inlocuirea tamplariei interioare (usi de acces si ferestre) catre spatiile neincalzite sau insuficient incalzite cu tamplarie PVC performanta energetic cu glaf 2. Realizarea lucrarilor de interventie in scopul realizarii ventilarii naturale a spatiilor ocupate. 3. Imbunatatirea / modernizarea sistemelor tehnice ale cladirii Achizitionare si montare sisteme alternative de producere a energiei - panouri fotovoltaice 4. Lucrari de reabilitare/modernizare a instalatiilor de iluminat in cladiri Inlocuirea corpurilor de iluminat fluorescente si incandescente din spatiile comune cu corpuri de iluminat cu eficienta energetica ridicata si durata mare de viata, aferente partilor comune ale blocului de locuinte. Termenul de execuţie a lucrărilor este de 12 luni Durata minimă a contractului (inclusiv garantia lucrarilor) este de 48 luni si cuprinde toate etapele necesare finalizarii obiectivului de investiție până la recepția finală a lucrărilor, respectiv: 12 luni executie + 36 luni, perioada minimă de garantie. Notă! In cazul acordării de către ofertantul câștigător a unei garanții extinse mai mare de 3 ani, durata contractului va crește în mod corespunzator. Activitatile care fac obiectul prezentei achizitii sunt: - ”Realizarea lucrărilor de execuție (inclusiv a achiziției echipamentelor și montarea acestora) la obiectivul de investitie din strada Viorele nr. 2, Blocul de locuinte 11 în cadrul proiectului ”Eficientizare energetică a clădirilor rezidențiale din municipiul Hunedoara - bl .11, str. Viorele, Nr. 2", conform solutiilor tehnice stabilite la nivelul documentatiei tehnice realizate conform prevederilor HG nr. 907/2016.
Internal identifier: 1