See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Achiziția de mobilier (I11) în cadrul proiectului „Dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ preuniversitar din Municipiul Tulcea”
Description: Contractul de achiziție publică ce urmează a se atribui în baza prezentei proceduri se realizează în cadrul proiectului „Dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ preuniversitar din Municipiul Tulcea” cod F-PNRR-Dotări -2023-3553 finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență, Pilonul IV. Politici pentru noua generație/ Componenta C 15 – Educație/ Reforma 4. Crearea unei rute profesionale complete pentru învățământul tehnic superior / Investiția 13 . Echiparea laboratoarelor informatice din școlile de educație și formare profesională (EFP) și Investiția 14. Echiparea atelierelor de practică din unitățile de învățământ profesional și tehnic și Reforma 5. Adoptarea cadrului legislativ pentru digitalizarea educației/ Investiția 9. Asigurarea echipamentelor și a resurselor tehnologice digitale pentru unitățile de învățământ precum și Reforma 6. Actualizarea cadrului legislativ pentru a asigura standarde ecologice de proiectare, construcție și dotare în sistemul de învățământ preuniversitar/ Investiția 11. Asigurarea dotărilor pentru sălile de clasă preuniversitare și laboratoarele / atelierele școlare, în baza Contractului de finanțare nr. 147DOT/ 2023, înregistrat la Primăria Municipiului Tulcea sub nr. 31005/24.07.2023. Obiectivul general al proiectului îl reprezintă creșterea capacității de reziliență a sistemului educațional tulcean prin modernizarea infrastructurii educaționale și a dotării aferente, în vederea asigurării participării la un proces educațional de calitate, modern și incluziv. Obiectivele specifice care contribuie la realizarea obiectivului general al proiectului constau în: 1. Sporirea calității procesului instructiv-educativ prin îmbunătățirea mediului de învățare prin dotarea cu mobilier și materiale didactice a sălilor de clasă, a laboratoarelor IT, a laboratoarelor de știință și a cabinetelor școlare; 2. Digitalizarea procesului educațional pentru a permite abordări integrate, îmbunătățirea competențelor digitale atât pentru elevi, cât și pentru profesori, prin asigurarea resurselor tehnologice necesare pentru unitățile de învățământ din municipiul Tulcea; 3. Asigurarea funcționării eficiente a învățământului profesional și tehnic din municipiul Tulcea prin echiparea atelierelor de practică și a laboratoarelor de informatică. Prin proiect au fost aprobate următoarele investiții integrate pentru grădinițele, școlile, liceele de pe raza municipiului Tulcea pe 4 linii de finanțare, conform Ghidului solicitantului, constând în dotări pentru: 1. Digitalizarea mediilor de învățare din învățământul preuniversitar, prin achiziționarea de echipamente necesare procesului didactic – I9 digitalizarea a 263 săli de clasă cu echipamente TIC, cu condiția ca cele existente în momentul actual să fie mai vechi de 5 ani; 2. Dotarea a 16 laboratoare de informatică din rețeaua școlară a municipiului Tulcea, de la toate nivelurile, inclusiv din rețeaua IPT – I9 și I13; 3. Dotarea cu mobilier și materiale didactice a 255 săli de clasă pentru toate nivelurile de învățământ preuniversitar I11; 4. Echiparea cabinetelor școlare și a laboratoarelor de științe – I11, dintre care: a) 6 cabinete școlare; b) 22 cabinete psihopedagogice; c) 13 săli de sport; d) 15 laboratoare de științe dotate cu mobilier specific și 14 laboratoare de știință dotate cu echipamente digitale; 5. Echiparea a 6 ateliere de practică cu materiale și echipamente didactice și 5 ateliere de practică dotate cu componente digitale specifice domeniului de calificare, aferente unităților de învățământ din rețeaua ITP a municipiului Tulcea – I14.
Internal identifier: 4321429/2024/2
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 39160000 School furniture
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Mobilier (I11) în cadrul proiectului „Dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ preuniversitar din Municipiul Tulcea” .
Internal identifier: 1