2. Procedure
Procedure
Title: Upphandling av lokalvårdstjänster till Stockholms stads kommunala skolor, område innerstaden
Description: Upphandlingen avser daglig regelmässig lokalvård samt tilläggs-, underhålls- och lovstädning. Daglig regelmässig lokalvård och underhållstjänster ingår i det fasta priset medan tilläggs- och lovstädning beställs separat. Upphandlingen är uppdelad enligt följande: Delområde A - grund- och gymnasieskolor Södermalm, 17 skolor ca 99 200m2 städbar yta, Delområde B - grund och gymnasieskolor Kungsholmen, 10 skolor, ca 107 500 m² städbar yta, Delområde C - grund- och gymnasieskolor Norra Innerstaden (Norrmalm, Östermalm), 14 skolor, ca 93 700 m² städbar yta. Skolor som idag har lokalvård i egen regi har möjlighet att avropa specifika tjänster, såväl som att ansluta skolan till detta avtal. Det totala värdet för avtalet uppskattas till cirka 70 miljoner kronor per år och 280 miljoner kronor för hela avtalsperioden. Preliminär avtalstid är 2027-02-01 - 2029-01-31 avseende område Kungsholmen och Östermalm och 2027-07-01 - 2029-01-31 avseende område Södermalm och Norrmalm med möjlighet till förlängning som längst till 2031-01-31. Utvärderingen av det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet kommer att ske utifrån utvärderingsgrund bästa förhållande mellan pris och kvalitet. Anbud ska lämnas på samtliga områden. Utbildningsförvaltningen avser att teckna avtal med två (2) anbudsgivare per område och rangordna dem i respektive område. Anbudsgivaren kommer endast att kunna bli rangordnad etta i ett (1) område under förutsättning att giltiga anbud inkommer.
Internal identifier: UTBF 2026/5060
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 90910000 Cleaning services
Additional classification (cpv): 90919300 School cleaning services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: Upphandling av lokalvårdstjänster till Stockholms stads kommunala skolor, område innerstaden