2. Procedure
Procedure
Title: Εκπόνηση μελετών, έκδοση απαιτούμενων εγκρίσεων / αδειοδοτήσεων και σύνταξη τευχών δημοπράτησης για την αποκατάσταση των ιδιόκτητων διατηρητέων κτιρίων του e-ΕΦΚΑ : Α) Επί της οδού Σοφοκλέους 39 στην Αθήνα, Β) Επί της οδού Πειραιώς 26 στην Αθήνα, Γ) Επί των οδών Παπαστράτου 3 - 5, Δαφνίου 2 και Γραβιάς 2 στον Πειραιά.
Description: Η παρούσα μελέτη αφορά την ανάδειξη αναδόχου / αναδόχων μελετητών για την εκπόνηση μελετών και την έκδοση των απαιτούμενων αδειών για την αποκατάσταση 3 ιδιόκτητων κτιρίων του e-ΕΦΚΑ και συγκεκριμένα των κτιρίων: 1. Επί της οδού Σοφοκλέους 39 στην Αθήνα, 2. Επί της οδού Πειραιώς 26 στην Αθήνα, 3. Επί των οδών Παπαστράτου 3 - 5, Δαφνίου 2 και Γραβιάς 2 στον Πειραιά. Επισημαίνεται ότι τα 2 πρώτα κτίρια είναι ήδη χαρακτηρισμένα ως διατηρητέα ενώ το 3ο κτίριο, παρότι δεν είναι επισήμως χαρακτηρισμένο ως διατηρητέο, κρίνεται ως εξαιρετικά πιθανός ο χαρακτηρισμός του, αφού η ηλικία του υπερβαίνει τα 100 έτη. Τα τρία αυτά κτίρια είναι σήμερα σε εξαιρετικά κακή κατάσταση και χαρακτηρίζονται ως επικίνδυνα. Έτσι, ο βασικός σκοπός της εκπόνησης των σχετικών μελετών είναι κατά κύριο λόγο η διάσωση των κτιρίων αυτών από την πλήρη κατάρρευση τα επόμενα χρόνια, με ότι αυτό συνεπάγεται για τον κίνδυνο ατυχήματος ή/και δυστυχήματος (παρότι έχουν ήδη ληφθεί μέτρα προφύλαξης (τοποθέτηση σκαφών / μεταλλικών κατασκευών) για την αποτροπή τους. Περαιτέρω όμως κρίνεται ότι, λόγω της θέσης τους, τα εν λόγω ακίνητα, όταν ανακατασκευαστούν, θα αποτελέσουν σημαντικά κτίρια προς αξιοποίηση (μέσω της εκμίσθωσής τους) και την προσδοκία σημαντικών εσόδων για τον e-ΕΦΚΑ από αυτά.
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71311100 Civil engineering support services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Κτίριο επί της οδού Σοφοκλέους 39 στην Αθήνα
Description: Η παρούσα μελέτη αφορά την ανάδειξη αναδόχου / αναδόχων μελετητών για την εκπόνηση μελετών και την έκδοση των απαιτούμενων αδειών για την αποκατάσταση του διατηρητέου ιδιόκτητου κτιρίου του e-ΕΦΚΑ επί επί της οδού Σοφοκλέους 39 στην Αθήνα.
Lot: LOT-0002
Title: Κτίριο επί της οδού Πειραιώς 26 στην Αθήνα
Description: Η παρούσα μελέτη αφορά την ανάδειξη αναδόχου / αναδόχων μελετητών για την εκπόνηση μελετών και την έκδοση των απαιτούμενων αδειών για την αποκατάσταση του διατηρητέου ιδιόκτητου κτιρίου του e-ΕΦΚΑ επί της οδού Πειραιώς 26 στην Αθήνα.
Lot: LOT-0003
Title: Κτίριο επί των οδών Παπαστράτου 3 - 5, Δαφνίου 2 και Γραβιάς 2 στον Πειραιά
Description: Η παρούσα μελέτη αφορά την ανάδειξη αναδόχου / αναδόχων μελετητών για την εκπόνηση μελετών και την έκδοση των απαιτούμενων αδειών για την αποκατάσταση του διατηρητέου ιδιόκτητου κτιρίου του e-ΕΦΚΑ επί των οδών Παπαστράτου 3 - 5, Δαφνίου 2 και Γραβιάς 2 στον Πειραιά.