See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Piese de schimb pentru aparate cale
Description: Aparatele de cale sunt instalaţii fixe de cale care servesc la trecerea materialului rulant de pe o linie pe alta în condiţii de siguranţă. În exploatare, datorită sarcinilor dinamice aplicate de materialul rulant în circulație, reperele de rulare precum și suportul aparatelor de cale se uzează. În momentul în care uzurile subansamblurilor aparatului de cale ajung la limitele admise de instructiile în vigoare și când apar defecte se impune înlocuirea reperelor de rulare uzate cu altele noi, ceea ce mărește considerabil durata de exploatare a aparatului de cale. Produsele ce vor fi achiziţionate sunt părţi componente ale aparatelor de cale existente aflate în exploatare şi care prezintă grade diferite de uzură. Deoarece defectările părţilor componente ale aparatelor de cale conduc la deranjamente şi afectarea siguranţei circulaţiei, prin înlocuirea celor vechi în cadrul lucrărilor de întreținere și de reparaţii la liniile cf, se va obţine o îmbunătăţire a regularităţii traficului feroviar. Achiziţia produselor “piese de schimb pentru aparate cale” este necesară pentru repararea liniilor prin înlăturarea uzurilor fizice şi aducerea caracteristicilor tehnice la parametrii geometrici normali de funcţionare a aparatelor de cale în condiţii optime de siguranţă feroviară. Produsele sunt necesare pentru întreţinerea liniilor, activități care se efectuează în baza programelor de lucrări aprobate. Realizarea acestor programe de lucrări conform prevederilor instrucţiilor de specialitate este condiţionată de asigurarea bazei materiale adecvate. Transportul feroviar public din România constituie un sector strategic de interes naţional, reprezentând un serviciu public esenţial pentru societate. Contribuie, prin natura sa, la rezolvarea unor interese majore ale economiei, la deplasarea persoanelor, mărfurilor şi a altor bunuri în interiorul ţării şi în trafic internaţional, cu un grad înalt de siguranţă și eficiență. Îndeplinește totodată sarcini specifice pentru nevoile de apărare a ţării, potrivit legii.Prin înlocuirea lor în cadrul lucrărilor de întreținere și reparaţii se va obţine o îmbunătăţire a stării tehnice a căii, concomitent cu creșterea gradului de siguranță a circulației și de sporire a regularităţii traficului feroviar, prin eliminarea unor situații care pot conduce la intreruperea/restricționarea circulației, în condițiile reducerii costurilor de exploatare. Achiziţia de piese de schimb pentru aparate cale este necesară asigurării bazei materiale în cadrul lucrărilor de întreținere/reparație a căii, CNCF CFR SA isi propune incheierea unui acord cadru de furnizare „Piese de schimb pentru aparate cale” pe o perioada de 4 (patru) ani.Cantitatile minime si maxime estimate pe durata acordului-cadru sunt prezentate in tabel nr.1 din caietul de sarcini nr.2/1/312/14.05.2024.Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări/ informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire cu 22 zile inainte de data limita stabilita pentru depunerea ofertelor. Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari/informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire in a 12 zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. Orice solicitare de clarificari trebuie transmisa in SEAP, semnata cu semnatura electronica extinsa.
Internal identifier: 17/1/940b/31.07.2024
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 34946100 Railway-track construction materials
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Aparatele de cale sunt instalaţii fixe de cale care servesc la trecerea materialului rulant de pe o linie pe alta în condiţii de siguranţă. În exploatare, datorită sarcinilor dinamice aplicate de materialul rulant în circulație, reperele de rulare precum și suportul aparatelor de cale se uzează. În momentul în care uzurile subansamblurilor aparatului de cale ajung la limitele admise de instructiile în vigoare și când apar defecte se impune înlocuirea reperelor de rulare uzate cu altele noi, ceea ce mărește considerabil durata de exploatare a aparatului de cale. Produsele ce vor fi achiziţionate sunt părţi componente ale aparatelor de cale existente aflate în exploatare şi care prezintă grade diferite de uzură. Deoarece defectările părţilor componente ale aparatelor de cale conduc la deranjamente şi afectarea siguranţei circulaţiei, prin înlocuirea celor vechi în cadrul lucrărilor de întreținere și de reparaţii la liniile cf, se va obţine o îmbunătăţire a regularităţii traficului feroviar. Achiziţia produselor “piese de schimb pentru aparate cale” este necesară pentru repararea liniilor prin înlăturarea uzurilor fizice şi aducerea caracteristicilor tehnice la parametrii geometrici normali de funcţionare a aparatelor de cale în condiţii optime de siguranţă feroviară. Produsele sunt necesare pentru întreţinerea liniilor, activități care se efectuează în baza programelor de lucrări aprobate. Realizarea acestor programe de lucrări conform prevederilor instrucţiilor de specialitate este condiţionată de asigurarea bazei materiale adecvate. Transportul feroviar public din România constituie un sector strategic de interes naţional, reprezentând un serviciu public esenţial pentru societate. Contribuie, prin natura sa, la rezolvarea unor interese majore ale economiei, la deplasarea persoanelor, mărfurilor şi a altor bunuri în interiorul ţării şi în trafic internaţional, cu un grad înalt de siguranţă și eficiență. Îndeplinește totodată sarcini specifice pentru nevoile de apărare a ţării, potrivit legii.Prin înlocuirea lor în cadrul lucrărilor de întreținere și reparaţii se va obţine o îmbunătăţire a stării tehnice a căii, concomitent cu creșterea gradului de siguranță a circulației și de sporire a regularităţii traficului feroviar, prin eliminarea unor situații care pot conduce la intreruperea/restricționarea circulației, în condițiile reducerii costurilor de exploatare. Achiziţia de piese de schimb pentru aparate cale este necesară asigurării bazei materiale în cadrul lucrărilor de întreținere/reparație a căii, CNCF CFR SA isi propune incheierea unui acord cadru de furnizare „Piese de schimb pentru aparate cale” pe o perioada de 4 (patru) ani.Frecventa contractelor subsecvente: maxim 2 contracte subsecvente/an În urma analizării situației existente pe rețeaua feroviară a CNCF ,,CFR”-SA în ceea ce privește starea tehnică a aparatelor de cale, ce intră în alcătuirea suprastructurii c.f., pentru îndeplinirea criteriului de siguranță în circulația vehiculelor feroviare a rezultat necesitatea achiziționării, a unui număr de minim 45 buc. / maxim 2.025 buc. piese de chimb pentru aprate de cale anual, respectiv minim 180 buc. / maxim 8.100 buc. piese de chimb pentru aprate de cale în decursul a 4 ani.
Internal identifier: 1