719619-2026 - Competition
Finland – Radioactive-, toxic-, medical- and hazardous waste services – Vaarajätepalvelu
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Vaarajätepalvelu
Description: Hankinnan kohteena on Helsingin yliopiston sekä Kiinteistö Oy Biomedicum Helsingin toimipisteiden vaarajätepalvelu. Helsingin yliopisto toimii Helsingissä neljällä kampuksella ja 9 muulla paikkakunnalla Suomessa. KOy Biomedicum Helsingin suurimmat osakkaat ovat Helsingin yliopisto, HUS ja Helsingin kaupunki. Yhtiö vastaa tutkimus- ja opetuskeskus Biomedicum Helsingin rakennusten (Haartmaninkatu 8 ja Tukholmankatu 8) kunnossapidosta ja kiinteistöhuollosta. Kilpailutus on jaettu kahteen osaan, Helsingin yliopiston toiminnasta syntyvät: 1) kemikaali- ja laboratorioiden muut vaaralliset jätteet sekä 2) biologinen ja kliininen jäte. Tarjoaja voi tarjota vain toista, tai molempia osia. Mikäli sama tarjoaja voittaa hoitaakseen molemmat osat, yhdistetään molemmat osat samalle sopimukselle. Suurin osa vaarallisista jätteistä syntyy Kumpulan, Meilahden ja Viikin kampuksilla. Yliopiston tiloissa ja Kiinteistö Oy Biomedicum Helsingin tiloissa toimivat vuokralaiset voivat hankkia vaarajätehuollon palveluja tulevan sopimuksen ehdoilla. Vuokralaiset tekevät omat sopimuksensa palveluntuottajan kanssa.
Internal identifier: 628898
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjousasiakirjat on saatavissa suomen kielellä ja tarjoukset tulee jättää suomen kielellä. Helsingin yliopiston kiinteistöpalvelut Oy ei vastaa tarjoajalle mahdollisesti aiheutuvista käännätyskustannuksista.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 90520000 Radioactive-, toxic-, medical- and hazardous waste services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Kemikaali- ja laboratorioiden muut vaaralliset jätteet
Description: Kilpailutettava palvelu sisältää vaarallisten jätteiden jätehuoltopalvelut seuraavana kokonaisuutena: • kuljetustilauksen vastaanotto • kuljetuksessa tarvittavan siirtoasiakirjan laadinta • kuljetuksessa tarvittavien astioiden ja merkintätarrojen toimitus • vaarallisten jätteiden merkintä ja pakkaus tilauksessa määritellyssä noutopisteessä • kuljetus • hyödyntäminen lajittelulaitoksella / käsittely loppusijoituspaikalla • laskutuksen kustannuspaikoittain eriteltynä • raportointi, määrä- ja laatuseuranta • palvelun kehittäminen sopimuksen puitteissa ottaen huomioon mitä jäte- ja tiekuljetussäädöksissä on sanottu. Vuoden 2025 vaarajätemäärät listattu tarjouspyynnön liitteessä 1 ("Vaarajätteet HY 2025"). Hankintamäärät vaihtelevat vuosittain, sopimus ei muodosta tilaajalle määräostovelvoitetta.
Internal identifier: 1-0
Lot: LOT-0002
Title: Biologinen ja kliininen jäte
Description: Kilpailutus käsittää vaarallisten jätteiden jätehuoltopalvelut seuraavana kokonaisuutena • kuljetustilauksen vastaanotto • kuljetuksessa tarvittavan siirtoasiakirjan laadinta • kuljetuksessa tarvittavien astioiden ja merkintätarrojen toimitus • vaarallisten jätteiden merkintä ja pakkaus tilauksessa määritellyssä noutopisteessä • kuljetus • hyödyntäminen lajittelulaitoksella / käsittely loppusijoituspaikalla • laskutuksen kustannuspaikoittain eriteltynä • raportointi, määrä- ja laatuseuranta • palvelun kehittäminen sopimuksen puitteissa ottaen huomioon mitä jäte- ja tiekuljetussäädöksissä on sanottu. Vuoden 2025 vaarajätemäärät listattu tarjouspyynnön liitteessä 1 ("Vaarajätteet HY 2025"). Hankintamäärät vaihtelevat vuosittain, sopimus ei muodosta tilaajalle määräostovelvoitetta.
Internal identifier: 2-1