719634-2026 - Competition
Romania – Special-purpose motor vehicles – Autovehicul 8+1 locuri dotat cu stație TETRA in cadrul proiectului Enhancing Governance, Coordination and Safety for Effective Migrant Services” (ENGAGE-ROUA00529) finanțat prin Programul INTERREG VI-A NEXT România-Ucraina 2021-2027
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Autovehicul 8+1 locuri dotat cu stație TETRA in cadrul proiectului Enhancing Governance, Coordination and Safety for Effective Migrant Services” (ENGAGE-ROUA00529) finanțat prin Programul INTERREG VI-A NEXT România-Ucraina 2021-2027
Description: Autoritatea contractantă achiziţionează 1 buc autovehicul 8+1 locuri dotat cu stație TETRA conform specificațiilor tehnice anexate la caietul de sarcini
Internal identifier: 3694764_2026_PAAPD1642206
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 34144000 Special-purpose motor vehicles
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: În vederea asigurării unui nivel corespunzător de mobilitate și a unei capacități operaționale adecvate, achiziționarea unui autovehicul 8+1 locuri, dotată cu stație TETRA, este necesară pentru asigurarea mobilității operative a prefectului și a personalului Instituției Prefectului în desfășurarea activităților de monitorizare, control, coordonare și intervenție în teren, inclusiv în situații de urgență și acțiuni interinstituționale. Autovehiculul va permite deplasarea rapidă a echipelor operative și a reprezentanților instituțiilor implicate în gestionarea situațiilor de risc, precum și participarea la activități de cooperare interinstituțională și transfrontalieră. Totodată, acesta este necesar pentru implementarea proiectului finanțat prin Programul Interreg România–Ucraina, asigurând suportul logistic pentru activitățile comune cu partenerii de proiect, deplasarea echipelor și coordonarea eficientă a acțiunilor si campaniilor de informare prevăzute. Achiziția contribuie astfel la creșterea capacității instituționale, a mobilității și a capacității de răspuns în situații de risc și urgență. Autoritatea contractantă va încheia un contract de furnizare cu serviciu de instalare inclus, cu un singur operator economic. Termenul de implementare a contractului va fi de 4 luni de la data semnării de către ultima parte, iar termenul de furnizare a produselor care fac obiectul contractului este de 90 ZILE de la data semnării de către ultima parte. Cantitatea prevăzută a fi achiziționată: 1 COMPLET AUTOVEHICUL 8+1 LOCURI cu statie TETRA Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare, o singura data, in a 5-a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor, în măsura în care aceste solicitări au fost transmise în termenul menționat la SECTIUNEA I, respectiv 10 zile înainte de termenul limită de depunere a ofertelor, astfel: – Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 10; – Termen de raspuns al autoritatii la solicitarile de clarificare/ informatii suplimentare – a 5 a zi; Pentru respectarea principiului tratamentului egal, operatorii economici interesati vor respecta prevederile notificarii ANAP nr. 247 cu privire la modalitatea de transmitere a solicitărilor de clarificări și a informațiilor suplimentare la documentațiile de atribuire /răspunsurile formulate în cazul desfășurării procedurilor de atribuire a contractelor de achiziție publică prin intermediul mijloacelor electronice (on-line), in sensul ca documentele atasate la sectiunea "Intrebari" NU VOR CONTINE DATELE DE IDENTIFICAREA ALE ACESTORA, intrucat acestea vor deveni publice in momentul transmiterii raspunsului de catre autoritatea contractanta! Menționăm că, PRODUSELE și cantitățile necesare se regăsesc în caietul de sarcini și specificațiile tehnice atașate.
Internal identifier: 1
Options:
Description of the options: Clauza suspensiva: Prezenta procedură de atribuire este inițiată sub incidența unei clauze suspensive, în sensul că încheierea contractului de achiziție publică rezultat din prezenta procedură este condiționată de îndeplinirea cumulativă, până la momentul la care contractul poate fi încheiat în mod legal, a următoarelor condiții: a) obținerea aprobării achiziției de la ordonatorul principal de credite, potrivit prevederilor art. 5 alin. (8), (9) din O.G. nr. 80/2001, cu modificările și completările ulterioare; b) includerea achizitie in fișa proiectului a autoritații contractante aprobată de ordonatorul principal de credite; Îndeplinirea cumulativă a condițiilor prevăzute la lit. a)-b) va fi verificată de autoritatea contractantă anterior semnării contractului, după stabilirea ofertei câștigătoare, comunicarea rezultatului procedurii și împlinirea termenului legal de așteptare pentru încheierea contractului, precum și, după caz, cu respectarea efectelor procedurilor de contestare prevăzute de Legea nr. 101/2016, cu modificările și completările ulterioare. În situația în care, la momentul la care contractul rezultat din prezenta procedură poate fi încheiat în mod legal, una sau mai multe dintre condițiile prevăzute la lit. a)-b) nu sunt îndeplinite, autoritatea contractantă nu va proceda la încheierea contractului rezultat din prezenta procedură. În această situație, în măsura în care neîndeplinirea uneia sau mai multor condiții suspensive determină imposibilitatea încheierii contractului de achiziție publică, autoritatea contractantă va aplica dispozițiile legale incidente privind anularea procedurii de atribuire, inclusiv prevederile art. 212 alin. (1) lit. c) din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice, cu modificările și completările ulterioare, în măsura în care sunt îndeplinite condițiile legale pentru aplicarea acestora. Operatorii economici sunt informați, încă de la data publicării documentației de atribuire, asupra existenței și efectelor prezentelor clauze suspensive și asupra faptului că finalizarea procedurii prin încheierea contractului de achiziție publică este condiționată de îndeplinirea cumulativă a condițiilor anterior menționate. Prin depunerea ofertelor, operatorii economici confirmă că au luat cunoștință de condițiile suspensive și de efectele acestora asupra procedurii de atribuire și asupra posibilității încheierii contractului. În măsura permisă de lege, autoritatea contractantă, Ministerul Afacerilor Interne, nu vor putea fi ținute răspunzătoare pentru prejudicii rezultate exclusiv din neîndeplinirea condițiilor suspensive anterior menționate, operatorii economici fiind informați prin documentația de atribuire asupra existenței și efectelor acestora.