721781-2026 - Competition
Poland – Medical equipments – NZP.271.161.2026 Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na dostawę stołów operacyjnych wraz z nakładką dla Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego o wartości powyżej 10 000 000 Euro.
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: NZP.271.161.2026 Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na dostawę stołów operacyjnych wraz z nakładką dla Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego o wartości powyżej 10 000 000 Euro.
Description: 1. Przedmiotem niniejszego zamówienia jest dostawa stołów operacyjnych (2 szt.) wraz z nakładką (1 szt.) dla Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi. 2. Zakres przedmiotowy został szczegółowo opisany w załączeniu do niniejszej SWZ „Zestawieniu parametrów technicznych, warunków gwarancji oraz serwisu i szkoleń” – Załącznik nr 2 oraz wzorze umowy – Załącznik nr 7. 3. Przedmiotowa dostawa współfinansowana jest ze środków Ministerstwa Zdrowia w zakresie zadania Narodowej Strategii Onkologicznej pn.: Wzmocnienie potencjału infrastruktury na potrzeby diagnostyki i leczenia pacjentów onkologicznych w ośrodku SOLO III dla województwa łódzkiego” w 2026 r. 4. Zamawiający przewiduje możliwość unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia w sytuacji, w której nie uzyskał niezbędnych środków na planowane przedsięwzięcie. Zgodnie bowiem z art. 257 ustawy Pzp, Zamawiający może unieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli środki publiczne, które zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie całości lub części zamówienia, nie zostały mu przyznane. 5. Opis przedmiotu zamówienia należy odczytywać wraz z ewentualnymi zmianami treści dokumentu, będącymi np. wynikiem udzielonych odpowiedzi na zapytania wykonawców.
Internal identifier: NZP.271.161.2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: yes
Justification for the accelerated procedure: Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi w dniu 19 czerwca 2026 złożyło ofertę w postępowaniu konkursowym na wybór realizatorów Narodowej Strategii Onkologicznej, zadanie pn. „Wzmocnienie potencjału infrastruktury Specjalistycznych Ośrodków Leczenia Onkologicznego (SOLO III) Krajowej Sieci Onkologicznej” w 2026 r. lub 2027 r. lub 2028 r. Zgodnie z zapisami dokumentacji konkursowej środki finansowe dotacji, w przypadku ich uzyskania przez Centrum zostaną przeznaczone na zakup specjalistycznego sprzętu, w tym stołów. Jednym z warunków zachowania finansowania jest dostawa urządzenia do dnia 30.11.2026r. Tym samym brak dostawy stołów we wskazanym powyżej terminie oznaczać będzie po stronie Centrum obowiązek sfinansowania zakupu ze środków własnych i utrata dofinansowania. Analizując plan zamówień Centrum wynika, iż zakup stołów powinien nastąpić przy zastosowaniu procedury unijnej, dla której właściwym terminem składania ofert jest okres 35 dni. Jednocześnie przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego wymaga min. 60 dni. Przedmiotowa analiza wskazuje więc, że zachowanie ustawowego terminu składania ofert w tym postępowaniu stanowi realne zagrożenie dla zachowania terminu dostawy wskazanego w warunkach udzielonego dofinansowania. Zgodnie z art. 138 ust. 2 pkt. 2 pzp zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert krótszy niż termin określony w art. 138 ust. 1, nie krótszy jednak niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione. Jak wskazuje się w wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z 14.07.2023 r. (sygn. akt KIO 1844/23) "do powstania możliwości skrócenia terminu niezbędne jest wykazanie, że istnieje pilna potrzeba udzielenia zamówienia, a zaspokojeniu tej potrzeby w odpowiedni sposób służy skrócenie terminu składania ofert. Pilna potrzeba udzielenia zamówienia powinna być uzasadniona obiektywnymi okolicznościami, nie zaś subiektywnym poczuciem pilności zamawiającego. Przepis art. 138 ust. 2 pkt 2 p.z.p. mówi jedynie o tym, by skrócenie terminu składania ofert było uzasadnione. Brak uzasadnienia skrócenia terminu w dokumentach publikacyjnych nie wyklucza sytuacji, w której skrócenie terminu faktycznie było uzasadnione, a czynność Zamawiającego prawidłowa. (...) Określając termin składania ofert (w tym również termin skrócony) zamawiający powinien mieć również na względzie to, by potencjalni wykonawcy zainteresowani uzyskaniem zamówienia mogli w tym czasie przygotować i złożyć ważną ofertę. Zamawiający powinien więc kierować się warunkami konkretnego postępowania, w szczególności opisem przedmiotu zamówienia, jego złożonością i skalą, przy uwzględnieniu interesów, których ochrona ma zostać zapewniona przez skrócenie terminu." W przedmiotowej sprawie w kontekście terminu dostawy stołów oraz terminu rozliczenia dofinansowania oznacza, że ten bardzo krótki termin dostawy narzucony przez instytucję finansującą realizację zamówienia uzasadnia pilną potrzebę udzielenia zamówienia. Jak wyżej zostało wskazane, w przepisie brak jest jednoznacznych wytycznych co do sposobu interpretacji powyższego przepisu. Katalog możliwych przyczyn ma więc charakter otwarty. Brak możliwości późniejszego sfinansowania zamówienia uzasadnia skrócenie tego terminu. Jest to obiektywna przyczyna, niezależna od Centrum której nie mogło wcześniej uwzględnić. Wobec powyższego w okolicznościach niniejszej sprawy skrócenie terminu jest jedyną szansą realizacji zamówienia przy zachowaniu konkurencyjności postępowania.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 33100000 Medical equipments
5. Lot
Lot: LOT-0004