721897-2026 - Competition
Romania – Network operating system software package – ,,Actualizare Infrastructură Microsoft” - achiziția de produse de tip subscripții Microsoft 365, Exchange Online, Cloud Azure -
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: ,,Actualizare Infrastructură Microsoft” - achiziția de produse de tip subscripții Microsoft 365, Exchange Online, Cloud Azure -
Description: Obiectul acordului-cadru constă în Actualizare Infrastructură Microsoft, respectiv achiziția de subscripții compatibile nativ cu tehnologiile aflate deja în exploatare, de tip: • Microsoft 365; • Exchange Online; • Microsoft Azure consumption services sau soluții echivalente care demonstrează interoperabilitate completă, fără afectarea funcționalităților aplicațiilor interne și fără costuri suplimentare pentru Autoritatea Contractantă, inclusiv prin realizarea de către Contractant a adaptărilor necesare, dacă soluția echivalentă presupune asemenea operațiuni. Achiziția se realizează din fonduri proprii. Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informaţii suplimentare în legătură cu documentaţia de atribuire (art. 160 alin (1) din Legea 98/2016 și art 103 alin (1) din HG 395 cu modificările și completările ulterioare), cu respectarea unui termen limită de 18 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. - Autoritatea contractantă va răspunde consolidat, în mod clar şi complet tuturor solicitărilor de clarificări/informaţii suplimentare în a 11-a zi de dinainte de termenul-limită stabilit pentru depunerea ofertelor (art. 160 alin. (2) și 161 alin. (1) din Legea 98/2016 și art. 27 alin. (2)-(4) şi art. 103 alin. (2) din HG 395/2016). - Autoritatea contractantă nu va răspunde la o solicitare de clarificări/informaţii suplimentare, primită în intervalul de 17 zile anterior termenului-limită stabilit pentru depunerea ofertelor, solicitarea fiind considerată a fi fost transmisă tardiv.
Internal identifier: 1590236/2026/266
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 48214000 Network operating system software package
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Obiectul acordului-cadru constă în Actualizare Infrastructură Microsoft, respectiv achiziția de subscripții compatibile nativ cu tehnologiile aflate deja în exploatare, de tip: • Microsoft 365; • Exchange Online; • Microsoft Azure consumption services Având în vedere că documentația de atribuire contine un set minim de informații specifice referitoare la estimări ale cantităților minime și maxime care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru, precum și estimări ale cantităților minime și maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmează să fie atribuite pe durata acordului-cadru, subliniem faptul că aceste cantități minime și maxime pe care autoritatea contractantă le stabilește inițial în documentația de atribuire și ulterior în acordul-cadru reprezintă estimări ale unor cantități care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru și nu cantitățile exacte care vor fi achiziționate, acestea din urmă putând fi mai mici, egale sau mai mari raportat la cele estimate, în funcție de necesitățile reale ale autorității contractante. Promitentul-Achizitor îşi rezervă dreptul/opțiunea de a suplimenta cantitatea estimată la nivelul documentației de atribuire cu până la maxim 10% din cantitatea maximă pentru acordul-cadru/contractul subsecvent, pentru fiecare categorie de produse în parte. Prețul produselor care vor fi achiziționate suplimentar în baza clauzei de revizuire va fi cel din propunerea financiară ce sta la baza acordului-cadru (ajustat după caz conform formulei de ajustare), iar perioada de timp în care se va putea utiliza aceasta opțiune de către Promitentul-Achizitor este pe toată durata de valabilitate a acordului-cadru/contractului subsecvent. Având în vedere clauza de revizuire de mai sus, valoarea minimă a intervalului de la secțiunea II.1.5 din Fișa de date, reprezintă valoarea minimă estimată a acordului-cadru, respectiv 1.504.500,00 lei, iar valoarea maximă a intervalului reprezintă valoarea calculată prin luarea în considerare a suplimentării de 10% față de valoarea maximă a acordului-cadru, respectiv 3.105.300,00 lei. Valoarea suplimentării este de 282.300,00 lei fără iar ofertele tehnice şi financiare se vor încadra în valoarea estimată, fără suplimentarea de 10%, respectiv în valoarea maximă estimată a acordului-cadru de 2.823.000,00 lei. Modificarea acordului-cadru/contractului de achizitie publica, in cursul perioadei sale de valabilitate, se va putea efectua in conditiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016 si al prevederilor din cadrul Instructiunii ANAP nr. 1/2021. Notă: Autoritatea contractantă își rezervă dreptul de realocare a cantităților, în funcție de necesitatea atingerii obiectivului acordului-cadru, cu respectarea dispozițiilor art. 221 alin. (1) lit. e) din Legea nr. 98/2016. Realocarea se va realiza prin încheierea unui act adițional la acordul-cadru, cu respectarea valorii inițiale maxime a acestuia. Dacă prin realocare se solicită și modificarea valorii inițiale maxime a acordului-cadru, în acest caz vor deveni incidente celelalte prevederi ale art. 221 din Legea nr. 98/2016, aplicabile după caz. Durata acordului-cadru: 36 luni valoare minimă acord-cadru: 1.504.500,00 lei fara TVA valoare maximă acord-cadru: 2.823.000,00 lei fara TVA valoarea celui mai mic contract subsecvent: 501.500,00 lei fara TVA valoarea celui mai mare contract subsecvent: 941.000,00 lei fara TVA
Internal identifier: 1
Options:
Description of the options: Vor fi avute in vedere prevederile de la Sect. II.2.4 – sunt aplicabile prevederile art. 221 alin. (1), lit. a) din legea nr. 98/2016