723684-2026 - Competition
Romania – Repair and maintenance services of medical and surgical equipment – Servicii mentenanță preventivă echipamente medicale
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Servicii mentenanță preventivă echipamente medicale
Description: Obiectul acordului-cadru îl constituie prestarea serviciilor de mentenanță preventivă pentru echipamentele și aparatura medicală din cadrul Spitalului Clinic de Urgență „Sf. Pantelimon”, conform caietului de sarcini, specificațiilor tehnice și frecvențelor de mentenanță stabilite pentru fiecare categorie de echipamente. Serviciile vor fi prestate în condiții de siguranță, conformitate, operativitate, calitate și eficiență financiară, în baza contractelor subsecvente atribuite pe durata acordului-cadru, pentru echipamentele aferente. Acordul-cadru se va încheia pe o durată de 36 luni, cu un singur operator economic, fără reluarea competiției, în condițiile stabilite prin documentația de atribuire.
Internal identifier: SMPEM_2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 50420000 Repair and maintenance services of medical and surgical equipment
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Cantitățile minime și maxime estimate sunt cele prevăzute în Caietul de sarcini și în Anexa nr. 2 – Cantități. Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent anual care se anticipează că va fi atribuit pe durata acordului-cadru: 1.694.557,38 lei fără TVA. Estimări ale cantităților minime și maxime care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru: conform Anexei nr. 2 – Cantități. Calendar estimativ privind frecvența și valoarea contractelor subsecvente care urmează să fie atribuite: contractele subsecvente se vor atribui în funcție de necesitățile efective ale autorității contractante, de frecvențele de mentenanță preventivă prevăzute în Caietul de sarcini, de cantitățile minime și maxime estimate, precum și de fondurile bugetare aprobate. Acestea pot fi atribuite lunar, trimestrial, semestrial, anual sau ori de câte ori este necesar pentru asigurarea continuității serviciilor, în limitele acordului-cadru. Datele propuse în calendarul estimativ reprezintă intenția autorității contractante și nu un angajament ferm cu privire la atribuirea contractelor subsecvente, pornind de la ipoteza că nu vor apărea evenimente sau circumstanțe imprevizibile care nu au putut fi luate în considerare la momentul inițierii procedurii de atribuire și că vor fi asigurate resursele financiare necesare. Valoarea minimă totală estimată a acordului-cadru este de 4.320.000,00 lei fără TVA, iar valoarea maximă totală estimată este de 5.083.672,13 lei fără TVA, pentru întreaga durată de 36 luni. Valoarea estimată a celui mai mic contract subsecvent anual este de 1.440.000,00 lei fără TVA, iar valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent anual este de 1.694.557,38 lei fără TVA. Notă privind caracterul estimativ al cantităților: Cantitățile minime și maxime indicate în documentația de atribuire, respectiv în Fișa de date, Caietul de sarcini, Strategia de contractare și anexele aferente, reprezintă estimări ale autorității contractante, stabilite în vederea dimensionării acordului-cadru, elaborării ofertelor și evaluării acestora. Aceste cantități nu constituie un angajament ferm al autorității contractante de a achiziționa integral cantitățile minime sau maxime estimate pe durata acordului-cadru. Achiziționarea efectivă a serviciilor se va realiza numai în funcție de necesitățile concrete ale autorității contractante, de echipamentele active aflate în exploatare, de fondurile bugetare disponibile și de contractele subsecvente care vor fi atribuite pe durata acordului-cadru. Obligațiile ferme ale părților se nasc numai prin contractele subsecvente încheiate în baza acordului-cadru, în limita cantităților și valorilor prevăzute în acestea, cu respectarea condițiilor tehnice și financiare stabilite prin acordul-cadru. Cantitatea maximă estimată a acordului-cadru reprezintă plafonul cantitativ până la care autoritatea contractantă poate atribui contracte subsecvente, fără ca aceasta să fie obligată să epuizeze respectivul plafon.
Internal identifier: 1