724001-2026 - Competition
Sweden – Sewer cleaning services – Spolning, slamsugning och TV-inspektion av brunnar och ledningar
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Spolning, slamsugning och TV-inspektion av brunnar och ledningar
Description: Upphandling av ramavtal som avser slamsugning, tömning av dagvattenbrunnar (ca. 5 000 st.) och luftbrunnar, tömning och besiktning av oljeavskiljare, rotskärning samt spolning och TV-inspektion av VA-ledningar (ca. 10 000 meter).
Internal identifier: TFN/2026:00353
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 90470000 Sewer cleaning services
Additional classification (cpv): 90000000 Sewage, refuse, cleaning and environmental services, 90470000 Sewer cleaning services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: Spolning, slamsugning och TV-inspektion av brunnar och ledningar