724149-2026 - Competition
Denmark – Home-help services – Udbud af helhedspleje og hjemmepleje til borgere i eget hjem i Vejle Kommune
Contract notice – light regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Udbud af helhedspleje og hjemmepleje til borgere i eget hjem i Vejle Kommune
Description: Udbuddet vedrører indkøb og levering af følgende ydelser (samlet benævnt ”helhedspleje og hjemmepleje”) til borgere i eget hjem i Vejle Kommune, i et formelt-relationelt samarbejde: -Servicelovens § 83 – personlig pleje og praktisk hjælp -Servicelovens § 83a – rehabiliteringsforløb -Servicelovens § 84 – afløsning/aflastning -Servicelovens § 86 – genoptræning -Ældrelovens § 10 – helhedspleje -Ældrelovens § 16 – afløsning/aflastning Udbuddet omfatter ikke de nævnte ydelser til borgere, der bor på plejehjem mv., lejere i plejeboligbebyggelse, der er omfattet af lov om almene boliger samt støttede private andelsboliger mv., eller lov om boliger for ældre og personer med handicap, og lejere i tilsvarende boligenheder. Ordregiver har til hensigt at indgå aftale med 2 private leverandører. Vejle Kommune vil fortsat også være leverandør af ydelserne. Borgere i eget hjem, der er visiteret til enten personlig pleje og praktisk hjælp eller helhedspleje, har frit leverandørvalg, jf. servicelovens § 91 og ældrelovens § 18.
Internal identifier: 737841
Type of procedure: Open
Main features of the procedure: Udbuddet gennemføres efter light-regimet i Udbudslovens afsnit III. Udbuddet afvikles i en enkelt fase.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 98513310 Home-help services
Additional classification (cpv): 85141210 Home medical treatment services, 98513000 Manpower services for households, 98513300 Temporary staff for households
5. Lot
Lot: LOT-0000