See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: ACORDURI – CADRU de furnizare a produselor „Ambulanţă tip B 4X2”, „Ambulanţă tip B 4X4” și „Ambulanţă tip C” destinate Serviciul Mobil de Urgență, Reanimare și Descarcerare din cadrul Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, pentru serviciile de ambulanță județene și pentru Serviciul de Ambulanță București-Ilfov
Description: Prin OUG nr. 74 din 11 octombrie 2017 s-a desemnat Inspectoratul General pentru Situații de Urgență ca unitate de achiziții centralizată pentru achiziția centralizată de autospeciale/ambulanțe pentru Serviciul Mobil de Urgență, Reanimare și Descarcerare din cadrul Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, pentru serviciile de ambulanță județene și pentru Serviciul de Ambulanță București-Ilfov. În baza acestui act normativ s-a desemnat Comisia Interministerială pentru Suport Tehnic (stabilită potrivit OUG nr. 1/2014 privind unele măsuri în domeniul managementului situațiilor de urgență, precum și pentru modificarea și completarea OUG nr. 21/2004 privind Sistemul Național de Management al Situațiilor de Urgență, aprobat prin legea nr. 104/2014, cu modificările și completările ulterioare și HG nr. 144/2014 privind organizarea și funcționarea Comisiei interministeriale pentru suport tehnic) să avizeze lista cu necesarul de ambulanțe pe tipuri și cantități, precum și prețul unitar estimat pentru fiecare tip de autospecială/ambulanță care face obiectul achiziției în sistem centralizat. În acest sens, prin Procesul verbal nr 1825075/30.10.2023,CIMST a avizat necesarul de ambulanțe pe tipuri și cantități, inclusiv prețurile unitare ale acestora. Având în vedere cele relatate anterior, prezenta procedură de atribuire are ca obiect încheierea unor acorduri cadru de furnizare ambulanțe (Lot 1 - „Ambulanţă tip B 4X2”, Lot 2 - „Ambulanţă tip B 4X4” și Lot 3 - „Ambulanţă tip C”) pentru Serviciul Mobil de Urgență, Reanimare și Descarcerare din cadrul Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, pentru serviciile de ambulanță județene și pentru Serviciul de Ambulanță București-Ilfov. Termenul limită în care Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/ informațiilor suplimentare: În a 11-a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor / candidaturilor : 18 Solicitările de clarificare în legatură cu documentația de atribuire se vor transmite doar prin intermediul SEAP (https://e-licitatie.ro), prin accesarea secțiunii dedicate „Întrebări” din detaliul procedurii de atribuire aflate în desfășurareATENȚIE!!! Pentru respectarea principiului tratamentului egal, operatorii economici interesați vor respecta prevederile notificării ANAP nr. 247 cu privire la modalitatea de transmitere a solicitărilor de clarificări și a informațiilor suplimentare la documentațiile de atribuire / răspunsurile formulate în cazul desfășurării procedurilor de atribuire a contractelor de achiziție publică prin intermediul mijloacelor electronice (on-line), în sensul ca documentele atașate la secțiunea „Întrebări" NU VOR CONȚINE DATELE DE IDENTIFICAREA ALE ACESTORA, întrucât acestea vor deveni publice în momentul transmiterii răspunsului de către autoritatea contractantă! Frecvenţa de atribuire a contractelor subsecvente: anual, în funcție de fondurile disponibile.
Internal identifier: 4203997/2024/P9
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 34114121 Ambulances
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Ambulanta tip B 4x2
Description: A) estimări ale cantităţilor minime şi maxime care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru: min 405 , maxim 980 B)estimări ale cantităţilor minime şi maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmează să fie atribuite pe durata acordului-cadru: min 60 , maxim 245 Ambulante pentru serviciile de ambulanță județene și pentru Serviciul de Ambulanță București-Ilfov
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 50000000 Repair and maintenance services, 80530000 Vocational training services
Lot: LOT-0002
Title: Ambulanta tip B 4x4
Description: A) estimări ale cantităţilor minime şi maxime care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru: minim 1650 (1335 saj, 315 smurd), maxim 2610 (1760 saj, 850 smurd) B) estimări ale cantităţilor minime şi maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmează să fie atribuite pe durata acordului-cadru: minim 60, maxim 650 *SAJ (Serviciile de Ambulanță Județene și Serviciul de Ambulanță București-Ilfov) SMURD (Serviciul Mobil de Urgență, Reanimare și Descarcerare din cadrul Inspectoratului General pentru Situații de Urgență)
Internal identifier: 2
Lot: LOT-0003
Title: Ambulanta tip C
Description: A) estimări ale cantităţilor minime şi maxime care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru: minim 308 (279 saj, 29 smurd), maxim 480 (360 saj, 120 smurd) B) estimări ale cantităţilor minime şi maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmează să fie atribuite pe durata acordului-cadru: minim 40, maxim 120 *SAJ (Serviciile de Ambulanță Județene și Serviciul de Ambulanță București-Ilfov) SMURD (Serviciul Mobil de Urgență, Reanimare și Descarcerare din cadrul Inspectoratului General pentru Situații de Urgență)
Internal identifier: 3