727788-2026 - Competition
Finland – Specialist vehicles – Nostokoriajoneuvo kiskopyörillä
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Nostokoriajoneuvo kiskopyörillä
Description: Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy ("Kaupunkiliikenne" tai "Tilaaja") hankkii nostokoriajoneuvon pääkaupunkiseudun raitiotieradan ajojohtimien tarkastukseen ja kunnossapitotyöhön raitiotieliikenteen toimintaedellytysten varmistamiseksi. Hankittavan nostokoriajoneuvon (kiskopyörillä) tulee täyttää tarjouspyynnössä ja sen liitteissä kuvatut tekniset- ja toiminnalliset vaatimukset. Tarkempi kuvaus hankinnan kohteesta ja siihen liittyvistä vaatimuksista löytyy seuraavista liitteistä: - Liite 1 Sopimusluonnos nostokoriajoneuvon hankinnasta - Liite 2 Hankinnan kuvaus_Nostokoriajoneuvo kiskopyörillä - Liite 2a Vaatimukset - Liite 2b Tekniset liitteet (zip) - Liite 3 Vaihto- ja varaosat - Liite 4 Vastaanotto- ja hyväksymisprosessi - Liite 5 Koulutus - Liite 6a JYSE tavarat 2025 - Liite 6b JYSE palvelut 2025 Hankinnassa valitaan yksi toimittaja, joka vastaa tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti ajoneuvon kokonaistoimituksesta, takuuajan velvoitteista sekä huolto-, kunnossapito- ja varaosapalveluista.
Internal identifier: 20H26
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Tarjouskilpailu toteutetaan vesi- ja energiahuollon, liikenteen ja postipalvelujen alalla toimivien yksiköiden hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1398/2016, jäljempänä erityisalojen hankintalaki) mukaisena avoimena menettelynä. Hankinnan ennakoitu arvo ylittää erityisalojen hankintalain mukaisen EU-kynnysarvon. Tarjouksen laatimisesta, jättämisestä, esittelystä tai muusta hankintamenettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjoaja vastaa kaikista tarjouskilpailuun osallistumisesta aiheutuvista kustannuksistaan. Ennen tarjousten vertailua hankintayksikkö tarkastaa tarjoajien soveltuvuuden ESPD-lomakkeella annettujen tietojen perusteella. Tarjouskilpailusta suljetaan pois tarjoajat, jotka eivät täytä asetettuja soveltuvuusvaatimuksia tai joita koskee erityisalojen hankintalain 84 §:ssä tarkoitettu pakollinen poissulkemisperuste. Hankintayksikkö voi lisäksi sulkea tarjouskilpailusta tarjoajan, jota koskee hankintalain 81 §:ssä tarkoitettu harkinnanvarainen poissulkemisperuste. Tarjoukset vertaillaan tarjouspyynnössä kohdassa Päätöksenteon perusteet ilmoitetun mukaisesti. TARJOUSTEN KÄSITTELY Hankintamenettelyn päävaiheet ovat seuraavat: - 1. Tarjousten avaaminen. - 2. Tarjoajien soveltuvuuden arviointi. - 3. Tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden tarkastaminen. - 4. Tarjousten vertailu. - 5. Tarjouskilpailun voittajalta pyydettävien soveltuvuutta koskevien todistusten ja selvitysten tarkastaminen. - 6. Hankintapäätöksen tekeminen ja päätöksen tiedoksianto tarjoajille. - 7. Hankintasopimuksen tekeminen valitun toimittajan kanssa.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 34114000 Specialist vehicles
5. Lot
Lot: LOT-0000