727927-2026 - Competition
Romania – Engineering-design services for traffic installations – Servicii de elaborare a documentaţiei tehnico-economice, faza SF cu elemente de DALI, DTAC/DTAD, DTOE, PT+DE și documentații cadastrale pentru „Coridor de mobilitate urbană durabilă: str. Plevnei, str. Garofiței, legătura cu str. Depozitelor, str. Depozitelor și str. Industriei din Municipiul Zalău”
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Servicii de elaborare a documentaţiei tehnico-economice, faza SF cu elemente de DALI, DTAC/DTAD, DTOE, PT+DE și documentații cadastrale pentru „Coridor de mobilitate urbană durabilă: str. Plevnei, str. Garofiței, legătura cu str. Depozitelor, str. Depozitelor și str. Industriei din Municipiul Zalău”
Description: Servicii de elaborare a documentaţiei tehnico-economice, faza SF cu elemente de DALI, DTAC/DTAD, DTOE, PT+DE și documentații cadastrale pentru „Coridor de mobilitate urbană durabilă: str. Plevnei, str. Garofiței, legătura cu str. Depozitelor, str. Depozitelor și str. Industriei din Municipiul Zalău” Contractul de servicii cuprinde prestarea serviciilor de elaborare a documentațiilor tehnico-economice (fazele SF cu elemente de DALI, DTAC/DTAD, DTOE, PT+DE, inclusiv documentații cadastrale privind identificarea terenurilor afectate, stabilirea culoarului de expropriere, raport de evaluare pentru imobilele afectate, documente suport necesare procedurii de expropriere, pentru obiectivul de investiţii: „Coridor de mobilitate urbană durabilă: str. Plevnei, str. Garofiței, legătura cu str. Depozitelor, str. Depozitelor și str. Industriei din Municipiul Zalău”, în conformitate cu cerințele din Tema de proiectare nr. 59562 din 23.07.2026 și din Caietul de sarcini nr. 62457 din 03.08.2026. Termenul limită până la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achiziție publică are dreptul de a solicita clarificări sau informatii suplimentare în legatură cu documentația de atribuire este de 20 zile înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea 98/2016 cu modificările și completările ulterioare. Autoritatea Contractanta va raspunde tuturor solicitărilor de clarificare/ informatiilor suplimentare în mod clar în a 11-a zi înainte de data limită stabilită pentru depunerea ofertelor/candidaturilor. Termenul de răspuns la clarificări a fost stabilit astfel încât operatorii economici să aibă o perioada adecvată pentru analizarea documentației de atribuire și ulterior, pentru elaborarea ofertelor prin prisma răspunsurilor oferite de Autoritatea contractantă. Valoarea estimată este de: 1.600.000,00 lei fără TVA şi include costurile cu achitarea taxelor pentru obţinerea avizelor/acordurilor solicitate prin CU (daca este necesar).
Internal identifier: 4291786/2026/B1-2
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71322500 Engineering-design services for traffic installations
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Autoritatea contractantă doreşte achiziţionarea serviciului de elaborare a documentațiilor tehnico-economice, faza SF cu elemente de DALI, DTAC/DTAD, DTOE, PT+DE și documentații cadastrale pentru „Coridor de mobilitate urbană durabilă: str. Plevnei, str. Garofiței, legătura cu str. Depozitelor, str. Depozitelor și str. Industriei din Municipiul Zalău”. În cadrul contractului se vor presta următoarele servicii/activități și se vor elabora următoarele documentații: Etapa I: SF cu elemente de DALI și studii/documentații suport • studiu de fezabilitate cu elemente de DALI și deviz general, conform HG nr. 907/2016; • ridicare topografică vizată OCPI; • studiu geotehnic și alte studii de teren necesare; • studiu de trafic; • studiu luminotehnic pentru iluminatul stradal și audit energetic pentru iluminatul stradal; • documentații pentru certificat de urbanism, avize/acorduri/autorizații, inclusiv mediu și ape; • studii/documentații privind coexistența, protejarea sau relocarea rețelelor edilitare; • studii/documentații privind ocuparea terenurilor, identificarea proprietarilor/deținătorilor, regimul juridic al imobilelor și suprafețele afectate de investiție; • întocmirea culoarului de expropriere/dobândire a terenurilor și a documentațiilor cadastrale aferente, inclusiv pentru lucrări permanente, relocări/protejări de utilități, accese, amenajări de spațiu public și ocupări temporare, dacă este cazul; • raport de evaluare pentru imobilele afectate și centralizatoare/tabele cu imobilele, proprietarii/deținătorii, suprafețele și valorile despăgubirilor, după caz; • analiză DNSH, analiză de imunizare climatică, principii orizontale, NEB și BIM/metodă echivalentă • obținere Certificat de urbanism și avizele menționate în acesta. Etapa II: derulare proceduri pentru întocmirea documentațiilor topo-cadastrale, realizare evaluări pentru eventuale exproprieri Contractantul va derula activitățile serviciului de elaborare a documentațiilor topo-cadastrale și a documentațiilor de evaluare a imobilelor - necesare pentru realizarea procedurilor de expropriere. Această etapă este condiționată de stabilirea coridorului de expropriere ca urmare a aprobării indicatorilor tehnico-economici la nivel de SF, astfel că, deși se poate derula în paralel cu etapa I, finalizarea sa nu poate avea loc decât după recepția etapei I. Etapa III: DTAC/DTAD, DTOE și PT+DE • documentație tehnică pentru autorizarea executării lucrărilor de construire/desființare, după caz; • documentație privind organizarea execuției; • proiect tehnic și detalii de execuție; • caiete de sarcini pe specialități, memorii, planșe, liste de cantități, devize, formulare F1-F6, grafice, plan de securitate și sănătate, după caz; • corelarea DTAC/DTAD, DTOE și PT+DE cu limitele cadastrale, terenurile afectate, culoarul de expropriere/dobândire a terenurilor și condiționările rezultate din documentațiile cadastrale și avizele OCPI/ANCPI, dacă este cazul. Documentația tehnico economică din etapele I și III se va preda și în sistem openBIM, conform Anexei 2 – Cerințe minime pentru schimb de informații la Tema de proiectare nr. 59562/ 23.07.2026 și va avea în vedere prevederile standardelor obligatorii care stau la baza implementării BIM, conform cerințelor solicitate în Caietul de sarcini nr. 62457/03.08.2026. Prestatorul va asigura toate serviciile menționate în Tema de proiectare nr. 59562/ 23.07.2026 și din Caietul de sarcini nr. 62457/03.08.2026. Costurile aferente serviciilor de întocmire a documentațiilor cadastrale, documentelor suport pentru expropriere și raportului/ raporturilor de evaluare, precum și costurile cu achitarea taxelor pentru obţinerea avizelor/acordurilor solicitate prin CU (dacă este necesar) vor fi incluse în prețul contractului de servicii. Valorile despăgubirilor pentru terenurile/imobilele afectate nu sunt incluse în acest cost; ele vor fi evidențiate distinct în devizul general/bugetul investiției, conform legislației aplicabile și cerințelor finanțatorului.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 71241000 Feasibility study, advisory service, analysis, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works, 71354300 Cadastral surveying services, 71410000 Urban planning services, 71530000 Construction consultancy services